لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سفره های افطاری پای تریبون های افراطی

جدل بین مرام های مختلف فکری از جمله تفکرهای سیاسی متعلق به امروز نیست. در طول تاریخ این جدل ها از جنگ های خونین تا تقابل هایی در قالب مناظره و گفت وگو و بیانیه را به خود دیده است. با این حال از دیدگاه عمومی، تقابل افکار می تواند و بهتر است از راه های عقلی و مباحثه ای با رعایت اصول اخلاقی انجام شود.

سفره های افطاری پای تریبون های افراطی

جدل بین مرام های مختلف فکری از جمله تفکرهای سیاسی متعلق به امروز نیست. در طول تاریخ این جدل ها از جنگ های خونین تا تقابل هایی در قالب مناظره و گفت وگو و بیانیه را به خود دیده است. با این حال از دیدگاه عمومی، تقابل افکار می تواند و بهتر است از راه های عقلی و مباحثه ای با رعایت اصول اخلاقی انجام شود.

توهین و تهمت و افترا سازوکار افراد و گروه هایی دانسته می شود که یا در برابر نظر مقابل خود چیزی در چنته ندارند و یا از نظر توانایی استدلال و مباحثه در مرتبه پایین تری هستند و این چنین می خواهند ضعف خود را بپوشانند.

با وجود این که این رویه در انظار و افکار عمومی رویه ای ناپسند تلقی می شود، این روزها توهین و اتهام تبدیل به یکی از راهکارهای تقابل منتقدان دولت با روحانی و دولت تدبیر و امیدش شده است.حسن روحانی در سخنانی که روز چهارشنبه و در آستانه ماه مبارک رمضان در جلسه هیات دولت ایراد کرد، ضرورت جاری شدن فضای برادری و اخوت میان همه اقشار جامعه را یادآور شد و گفت: در این ماه علاوه بر اینکه خیابان ها و همه مناظر کشور اسلامی ما ماه رمضانی باشد، احزاب، گروه ها و جناح ها همه باید احساس برادری بیشتری داشته باشند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: البته این ماه رمضان برای این است که در زبان، گفتار، برخورد و حرف زدن ها باید همه چیز ماه رمضانی باشد، ما همه جا و همه ساعات خودمان را در کنار سفره حق و میهمان حق ببینیم و بدانیم که تشویش اذهان عمومی و اتهام زدن گناهش چقدر زیاد است. اشاره روحانی در جمله پایانی خود به راه و روشی است که اخیرا از سوی برخی از منتقدان دولت و دلواپسان در پیش گرفته شده و اوج آن را می شد در سوءاستفاده از مراسم اخیر تشییع شهدا و حضور مردم مشاهده کرد. این رویه هرچند رویکرد جدیدی نیست، اما با آغاز ماه مبارک رمضان و حضور چهره های منتسب به منتقدان و مخالفان دولت در مراسم مختلف مذهبی و سوءاستفاده از این مراسم شدت یافته است.

بعد از این که یکی از مداحان معروف تهران در مراسم تشییع پیکر شهدا با اظهاراتی توهین آمیز به رئیس جمهوری تاخت، در شب های اول ماه رمضان نیز یک مداح دیگر در آغاز مراسم مرتبط با این ماه، سخنان تندی را علیه روحانی و دولتش به زبان آورده است. وی همچنین آیت الله هاشمی رفسنجانی را نیز از اظهارات خود بی نصیب نگذاشت و در سخنانی به تندی به وی تاخت.

این در حالی است که فارغ از نگاه منفی عمومی به رویه توهین و افترا از دید عمومی و حتی دینی، سوءاستفاده از مراسم ملی و مذهبی به عنوان تریبونی برای بیان دیدگاه های سیاسی آن هم با این زبان موهن، واکنش های منفی مختلفی را برانگیخته است.

خواست مردم آزادی بیان بود، نه توهین به دیگران

صادق زیباکلام با اشاره به توهین های پیش آمده در مراسم تشییع شهدا و همچنین در مراسم افطار توسط یکی از مداحان اظهار کرد: آن چه این افراد نمی دانند این است که برخی تغییرات چهره های سرشناس نظام همچون آقای هاشمی، باعث شده وی انقلابی تر شود و به اهداف انقلاب نزدیک تر شود و بار دیگر در ریل مبارزات 22 بهمن 57 قرار بگیرد. این فعال سیاسی اصلاح طلب به ایلنا گفت: افرادی که این گونه در مراسم ملی اهانت می کنند، نمی دانند که خواست مردم انقلابی در سال 57 آزادی مطبوعات و آزادی بیان و حاکمیت قانون و آزادی اجتماعات و انتخابات بود، نه اهانت به دیگران، و برای رسیدن به این خواسته ها مبارزه کردند و شهید دادند.

وی افزود: امروز نظر بسیاری از اصلاح طلبان و اقشار تحصیل کرده مردم نسبت به هاشمی تغییر کرده، افزود بسیاری وقتی من را می بینند این مسئله را تایید می کنند؛ از سوی دیگر بسیاری از چهره ها در این سال ها تغییر کردند و فهمیدند راه توسعه کشور، اهانت به دیگران و توهین کشورهای دیگر نیست و باید به اهداف اصلی انقلاب مثل آزادی خواهی و حاکمیت قانون توجه کرد. زیباکلام با اشاره به اینکه اهداف انقلاب در سال های ابتدایی آن به خاطر شرایط خاص آن روزها توسط عده ای مصادره شد، گفت: آقای هاشمی دهه نود همان هاشمی سال 57 است و همین مسئله موجب شده هم اصلاح طلبان و هم غیر اصلاح طلبان، ایشان را تکریم کنند.

توهین به روحانی، توهین به اراده ملت است

کمال الدین پیرموذن، نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه، با اشاره به اینکه رئیس جمهوری و رئیس مجلس، تبلور اراده ملت هستند؛ یادآور شد: توهین به این بزرگان، توهین به اراده ملت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم به ایلنا گفت: این گروه «خود حق پندار» و رادیکال، گوش همگان را با اهانت به مسئولان و بزرگان نظام پر کرده اند و علی رغم اینکه اصلی ترین وصایای شهدا، بها دادن به ولایت فقیه و منویات ایشان است، و علی رغم اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال همدلی و همزبانی و وحدت دولت و ملت اعلام کرده اند. پیرموذن تصریح کرد: اینها فقط استمرار اهداف اقتصادی و منافع خودشان را در نظر گرفته اند و جز ایجاد شر و مشکل برای دولت و مجلس، در جهت عدم موفقیت نظام در تعامل عزت مدار با دنیا، کاری بلد نیستند. وی افزود: این افراد که وابسته به گروه های خاص هستند، چکیده انقلاب را هدف گرفته اند، در جهت ایجاد سد برای چهره های بزرگ نظام، به هر ملعبه ای دست می زنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: اینها روزی پشتیبان رئیس جمهور پیشین بودند که پروژه ایران هراسی را در دنیا کلید زد و با قهرش، ولایت فقیه را نیز رنجاند. اما اینها بدانند با وجود عملکرد مردم در 24 خرداد 92 چیزی عایدشان نخواهد شد و تردید نکنند با این عملکردشان بیش از پیش از مردم دورتر خواهند شد، همچنانکه مردم یار  قانون و آرمان های انقلاب و رهبری می شوند.

وی ادامه داد: اینها خواسته های کسانی را پیش می برند که در پی دنیازدگی و استمرار قدرتشان هستند و از مداحی برای ایجاد تشنج در مراسم ملی استفاده می کنند و حرف هایی می زنند که با احساسات و باورهای ملی و دینی سازگار نیست. پیر موذن در پایان یادآور شد: امیدوارم همچنان که مکتوب از رئیس قوه قضاییه خواسته ام ورود کند و با تشنج آفرینان مراسم  مختلف برخورد شود و دستگاه قضا با کسانی که در پی توهین و جسارت و اقدامات غیر قانونی هستند و بر چهره نورانی اسلام و قرآنی انقلاب خدشه وارد می کنند، تا حصول نتیجه نهایی برخورد کند، چراکه اگر سکوت پیشه کنند، این بی حرمتی و اهانت دامن همه را خواهد گرفت.

مدعی العموم ورود کند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی دیگر نماینده ای بود که به رفتارهای اخیر مخالفان دولت واکنش نشان داد. وی با تاکید بر اینکه برخی با توهین به مسئولان نظام و پرخاشگری، ادبیاتی را باب می کنند که اعتماد جوانان به مسئولان را خواهد سوزاند، تصریح کرد: عده ای به گونه ای صحبت می کنند که انگار از اول انقلاب تاکنون همه خیانت کرده اند. فکر می کنم ادامه این روند نتایج خوبی را برای کشور به همراه نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اگر اعتماد به مسئولان از میان برود، اعتماد به نظام نیز از بین خواهد رفت. افرادی که به فحاشی کردن در مورد مسئولان لشکری و کشوری و نمایندگان اقدام می کنند، به دنبال مطرح کردن خود هستند و وظیفه مدعی العموم است که به این مسئله ورود کند و نگذارد یک شخصیت بزرگ بیاید و خود طرح شکایت کند. وی به ایلنا گفت: صیانت از مسئولان هم اکنون کجا قرار دارد؟ ما نمی گوییم کسی نقد نکند، نقد ایرادی ندارد اما این اقدامات از دایره نقد خارج شده و به فحاشی، توهین، تهمت و افترا کشیده شده و عده ای بی پروا نسبت به چنین مسائلی اقدام می کنند و هیچکس هم برخورد نمی کند.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: هم اکنون بهترین فرصت برای مدعی العموم است که به این مسئله ورود کند و این افراد را در هر جایگاهی که هستند؛ اعم از مداح، مدیران رسانه یا گرداننده سایت، به اتهام توهین به مسئولان بازخواست کنند. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: کسی نمی گوید در کشور نقد وجود نداشته باشد، اما برخی مطالبی که این شبها و این روزها در برخی از سایت ها، و منبر برخی مداحان و برخی روحانیون و همچنین برخی روزنامه ها و خبرگزاری ها دیده می شود، اخبار خوبی نیست و فکر می کنم در تحقق فرمایش های رهبری که امسال را سال همدلی و همزبانی نام نهاده اند، گویا برخی عامدانه کوتاهی و قصور دارند.

 اخبار  سیاسی  -  ابتکار

جدید ترین مطالب سایت