لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

غُر یک عده‌ را به پای مردم ایران نگذارید

آقای روحانی و دکتر ظریف می تواند به عنوان اهرم فشاری بر طرف های غربی بهره بگیرد و می تواند بگوید که ما با شما مذاکره می کنیم، اما مخالفانی داریم که آن ها چنین می گویند. عوض این که زرنگ باشند و این مخالفت ها را به عنوان اهرم استفاده کنند. فکر می کنند این مخالفت ها با آن ها انجام می شود در حالی که این طور نیست.

غُر یک عده‌ را به پای مردم ایران نگذارید

آقای روحانی و دکتر ظریف می تواند به عنوان اهرم فشاری بر طرف های غربی بهره بگیرد و می تواند بگوید که ما با شما مذاکره می کنیم، اما مخالفانی داریم که آن ها چنین می گویند. عوض این که زرنگ باشند و این مخالفت ها را به عنوان اهرم استفاده کنند. فکر می کنند این مخالفت ها با آن ها انجام می شود در حالی که این طور نیست.

حجت الاسلام سید رضا اکرمی از چهره های اصول گرای منتقد رفتار های تندرو ها است او بر رعایت قانون و تمکین از قانون تاکید می کند و می گوید هر کسی که اقدام به برگزاری تجمع می کند در صورتی که مجوز نداشته باشد باید با آن ها برخورد شود. این چهره ی اصول گرا مردم را جمعیت چند ده میلیونی ایران می داند و می گوید اعتراض یک اقلیت به سیاست های خارجی و داخلی دولت را نباید به پای همه ی مردم نوشت.

او در گفت وگو با ابتکار تصریح می کند «ببینید ما یک کشور پهناوری با جمعیت هفتاد و هشت میلیونی داریم. اگر هفتاد و هشت نفر یک جا تجمع کردند این که مردم نیست . این اسمش مردم نیست. مردم یعنی هفتاد و هشت میلیون. یعنی همه ی ایران. یک گوشه ای کسی سخنرانی می کند چند نفر هم بلند می شوند تجمعی می کنند. مثلا در حرم حضرت امام جمعیت میلیونی حضور دارد و پنجاه نفر هم غری زدند و حرفی زدند این اسمش که مردم نیست.»

اکرمی نقد های مخالفان را به نوعی برای دستگاه سیاست خارجی فرصت می داند و می گوید «اگر مخالفت مبنای حقوقی و عقلانی و شرعی داشته باشد نقطه قوت است نه نقطه  ی ضعف. آقای روحانی و دکتر ظریف می تواند به عنوان اهرم فشاری بر طرف های غربی بهره بگیرد و می تواند بگوید که ما با شما مذاکره می کنیم، اما مخالفانی داریم که آن ها چنین می گویند. عوض این که زرنگ باشند و این مخالفت ها را به عنوان اهرم استفاده کنند.

فکر می کنند این مخالفت ها با آن ها انجام می شود در حالی که این طور نیست. معلوم است که باید با آمریکا مخالفت کرد.» او در عین حال از عدم سیاست های کارآمد رحمانی فضلی در وزارت کشور و فعالیت و عملکرد او انتقاد می کند و می گوید « این وزارت کشوری که از آن صحبت می کنید ماه ها معاونت سیاسی نداشت. آیا این وزارت کشور است؟ این وزارت خانه ماه ها برای استان ها، استاندار انتخاب نمی کند. خوب این ها ایراد است دیگر.» سیدرضا اکرمی سال 1321 به دنیا آمده ست.

جریان های تندرو مدتی است اقدام به برپایی تجمع های غیرقانونی می کنند، آیا به اعتقاد شما ضرورت دارد وزارت کشور با اقتدار بیش تر با این جریان ها برخورد کند؟

ببینید، آن چه برای من در کشور در رابطه با همه امور حکم و داور است قانون و رهبری است. هر کس بر اساس قانون مجوز می گیرد برای اجتماع، تجمع و شعار دادن و راهپیمایی محترم است وزارت کشور هم باید امنیتش را تامین کند و هر آن  کسی مجوز قانونی ندارد، نباید انجام شود و هرکس بدون مجوز اقدام به برگزاری تجمع کرد باید بر اساس قانون با او برخورد کرد. می خواهد در دانشگاه، خیابان و تالار باشد. برای من رهبری و قانون حکم است.

رهبر انقلاب بار ها از مذاکره کنندگان حمایت کردند و وزیر کشور هم بر اساس قانون گفته مخالفان مذاکرات هسته ای حق برگزاری تجمع ندارند اما آن ها هم چنان کار خودشان را می کنند.

ببینید ما یک کشور پهناوری با جمعیت هفتاد و هشت میلیونی داریم. اگر هفتاد و هشت نفر یک جا تجمع کردند این که مردم نیست. این اسمش مردم نیست. مردم یعنی هفتاد و هشت میلیون. یعنی همه ی ایران. یک گوشه ای کسی سخنرانی می کند چند نفر هم بلند می شوند تجمعی می کنند. مثلا در حرم حضرت امام جمعیت میلیونی حضور دارد و پنجاه نفر هم غری زدند و حرفی زدند این اسمش که مردم نیست.

اما آن طور که رئیس جمهوری گفتند، اقلیتی کوچک بوق های بزرگ را در دست دارند.

خوب این عللی دارد اگر بخواهیم منصفانه نظر دهیم، وقتی من می گویم داور سخنان رهبری است. ایشان فرمودند مذاکرات را برای مردم توضیح دهید. آن فکت شیت را باید منتشر کرد. یک طرفه نمی شود به داوری رفت ولو این که آن طرف مخالف در اقلیت باشد. این که شما بگویید به حرف من اعتماد بکنید نمی شود. باید مذاکرت را برای مردم توضیح دهند. مصاحبه ای که آقای ولایتی در توضیح مسائل هسته ای کرد اگر مسئولان وزارت خارجه انجام می دادند بهتر بود. اما اگر بگوید چنین نمی کنیم و توضیح ندهند یا کم رنگ بگویند خوب معلوم است انتقاد ها بالا می گیرد.

البته وزیر امور خارجه بار ها با حضور در مجلس به نمایندگان مردم در مجلس توضیح دادند.

نه کافی نیست. می گویم مردم، مجلس دویست و نود نفر است. اگر رهبری می فرمودند برای نمایندگان خوب قبول بود. اما ایشان فرمود به مردم.

الان اکثریت مردم که به حسن روحانی رای دادند بر اساس نظرسنجی ها موافق مذاکرات هسته ای هستند.

من عرضم این است که الان حسن روحانی رئیس جمهوری هفتاد و هشت میلیون نفر هست و نه هیجده میلیون نفر که به او رای دادند. مردم ما هفتاد و هشت میلیون است. انتخابات هم نود و دو بوده است و الان هم نود و چهار است . امروز با همه مردم باید حرف زد.

اما این اقلیت قانع نمی شود.

عیبی ندارد قانع نشوند. مگر به نظام جمهوری اسلامی صد درصد رای دادند؟! نه نود و هشت درصد رای دادند در برخی انتخابات هشتاد و پنج درصد را می دهند و گاهی هفتاد و پنج درصد رای می دهند و هنگامی هم شصت و سه درصد رای می دهند. ولی بالاخره اکثریت هستند. بله در مقابل هم یک عده ای هم رای نداند. ایرادی ندارد.

اما عملا اقناع نشدن این اقلیت در مسیر کارشکنی دولت عمل می کند.

نه نه این طور نیست. اگر مخالفت مبنای حقوقی و عقلانی و شرعی داشته باشد نقطه قوت است نه نقطه  ی ضعف. آقای روحانی و دکتر ظریف می تواند به عنوان اهرم فشاری بر طرف های غربی بهره بگیرد و می تواند بگوید که ما با شما مذاکره می کنیم، اما مخالفانی داریم که آن ها چنین می گویند. عوض این که زرنگ باشند و این مخالفت ها را به عنوان اهرم استفاده کنند. فکر می کنند این مخالفت ها با آن ها انجام می شود در حالی که این طور نیست. معلوم است که باید با آمریکا مخالفت کرد. این ها هر روز یک مساله ای را مطرح می کنند و خوب طبیعی است که باید با آمریکایی ها مخالفت کرد.

جریان دلواپس به شایعه پراکنی، تخریب و هتاکی متوسل می شود شما این ها را کارشکنی نمی دانید؟

باید نشست با این اقلیت هم صحبت کرد. من سخنگوی این و آن نیستم دنبال دفاع از مخالف ها نیستم. باید طبق قانون و داوری رهبری عمل کرد. اقتصاد درون گرا یکی از نقاط مهمی است که رهبری مطرح می کند. قوه مجریه سی درصد اختیار دارد نیرو های مسلح و مجلس هم قدرتی دارند باید با هم دلی و هم زبانی عمل کنند و با هم مسائل را پیش ببرند.

دلواپس ها فقط نگران مذاکرات هسته ای نسیتند آن ها در سیاست داخلی هم دخالت می کنند و سخنرانی ها را بهم می ریزند، کنسرت ها را لغو می کنند.

پنجاه و پانصد نفر می خواهند  کنسرت بروند. توی این جامعه ای که گرانی، اعتیاد، بیکاری اصل مساله است. نبود امکانات برای ازدواج جوان ها چالش اصلی است. نمی فهمم اصلا واقعا چرا کنسرت برای ما بدل به مساله ای اصلی می شود؟!

رئیس جمهوری حسن روحانی بر حق آزادی بیان تاکید داشتند و یکی از وعده های ایشان گشایش در فضای فرهنگی اجتماعی بود.

ما هم بر رعایت قانون اساسی و اصول مصرح در آن تاکید داریم، من می گویم باید هر شهروندی قانون اساسی را بگذارد جلویش و آن را عمل کند. قانون اساسی می گوید آزادی مخل مبانی دین نباشد و مخل آسایش مردم نباشد. فتوا داریم که فقط اذان باید از بلندگوی مسجد پخش شود. همه باید به قانون روی بیاورند. بحث حسن روحانی نیست . او شعار داده رای اورده و نه تنها او که همه باید به قانون عمل کنند.

گشایش در فضای فرهنگی و فعالیت های هنری و اجتماعی یکی از مطالبات جدی مردم است. وزارت فرهنگ و وزارت کشور هم در همین راستا عمل می کنند اما جریان های تندرو...

این وزارت کشوری که از آن صحبت می کنید ماه ها معاونت سیاسی نداشت. آیا این وزارت کشور است؟ این وزارت خانه ماه ها برای استان ها، استاندار انتخاب نمی کند. خوب این ها ایراد است دیگر.

به اعتقاد شما رحمانی فضلی ضعیف عمل کرده است؟

من بر اجرای قانون تاکید دارم و به کسی نمره نمی دهم. همه باید به قانون بها بدهیم. از نویسنده، گوینده، وزیر و وکیل ، رئیس جمهور قانون را ملاک قرار دهیم بسیاری از مشکلات ما حل می شود. ما اکثرا غش می کنیم به آن سمتی که می خواهیم.

شما در ادوار مختلفی نماینده بوده اید، به اعتقاد افکار عمومی، رفتار های تندرو ها در هتاکی به وزیر خارجه و حمله علیه دولت به قصد کسب کرسی های مجلس آینده صورت می گیرد. نظر شما در این باره چیست؟

نه من مجلسی را که دویست نفر هستند هر کدام برای خودشان فکر می کنند و نظر و دیدگاه دارند و ممکن است گاهی با مسائل سیاسی برخورد کنند. این را به پای افراد باید نوشت و یا این که نمره می دهیم به غلط ها نمره ندهیم. من جز مجلس ششم که نسبت به آن نظر منفی دارم. معتقدم هر یک از این مجلس ها یک نگاه و رویکردی داشته اند و هر یک از نمایندگان درک و نظری داشته و دارند این طور نیست که تحت تاثیر دیگران باشند.

این اقدام  جبهه ی پایداری  با مقاصد سیاسی نیست؟

با آن ها هم باید نشست و حرف زد، بسیاری از مشکل های ما برای ابهام هایی هست که وجود دارد. ما آن ها را باز نمی کنیم و توضیح نمی دهیم.

در نشستی که وزیر قرار است با همین جریان در مجلس سخن بگوید مورد هتاکی و توهین قرار می گیرد.

باشد چه ایرادی دارد حالا دویست و پنجاه نفر قانع کردند و چهار نفر هم بگویند نه چه ایرادی دارد؟!

 اخبار  سیاسی  -  ابتکار 

جدید ترین مطالب سایت