فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

این خانه جهنم است/ عکس

خانواده دختری که در حمله گروهی از اراذل و اوباش کشته شد، در انزوا با ترس و وحشت در انتظار عدالتی که باور دارند هیچ گاه به وقوع نمی پیوندد، زندگی می کنند.

این خانه جهنم است/ عکس

 

هموطن :محمد نادر ملک زاده پدر ۷۲ ساله فرخنده ملک زاده که در ۱۹ مارس کشته شد، اظهار کرد: از زمانی که دخترم از میان ما رفته، زندگی برای من و بازماندگان متوقف شده است.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ما نمی توانیم به صورت عادی زندگی کنیم. فرزندانمان نمی توانند به مدرسه و یا دانشکده بروند. حتی نمی توانیم به خرید برویم. بیشترمان از لحاظ روحی بیماریم، زیر این چنین فشار روانی هستیم. در این خانه جهنم است.

نا امیدی این خانواده از زمانی که دادگاه اولیه افغانستان حکم آزادی ۳۷ نفر از ۴۹ متهم  قتل فرخنده را  در حالی که خانواده وی در انتظار تجدید نظر حکمی که به گفته شان بسیار کم بود به سر می بردند، شدت یافت.

پس از آنکه یک دعا فروش در کابل به دروغ فرخنده را به سوزاندن قرآن متهم کرد که این ادعا بعداً از سوی کمیسیون ویژه تحقیق در مورد قتل فرخنده، رد شد. گروهی از ارازل و اوباش به وی حمله کردند و پلیس به تماشای آنها پرداخت.

پس از وارد کردن مشت و لگد، جمعیت وی را از روی سقفی  پایین انداخت و با یک ماشین از روی وی رد شدند و سپسفرخنده را با یک بلوک سیمانی له کردند. در آخر نیز پیکر این زن را در کنار روخانه کابل به آتش کشیدند.

فیلم های ویدئویی که از این حمله توسط تلفن های همراه ثبت شده بود، منتشر شدند و خشم  گسترده ای را برافروخت.

در جلسه نخست دادگاه، دادستان اتهامات علیه ۱۰ نفر از متهمان را به جرم تجاوز، قتل و تشویق و ترغیب دیگران به شرکت در حمله به فرخنده قرائت کرد و دولت افغانستان به منظور روشن شدن این واقعه در همان ایام کمیته حقیقت یاب تشکیل داد. این کمیته فرخنده را بی گناه شناخت و گفت اتهام سوزاندن قرآن توسط او نیز کذب بوده است.

بعد از این حادثه معترضان حقوق زنان و اصلاحات قضایی با حمل پوسترهایی که بر رویشان صورت خونین فرخنده نقش بسته بود، تحصن کردند.

صحنه قتل وی ۴۰ روز پس از مرگش  توسط فعالانی که تلاش می کردند یاد وی را زنده نگه دارند در زیارتگاه شاه دوشمشیرهکابل، باز سازی شد.

در مراسم بازسازی این صحنه «لینا علم»، بازیگر سینما، نقش فرخنده را در زمان کشته شدنش بازی کرد و بسیاری با دیدن این صحنه بازسازی شده اشک ریختند. معترضان تنها به خشونتی که بر فرخنده رفت و عاملان آن اعتراض نکردند، بلکه از دولت هم انتقاد کردند و خواستار برکناری فرمانده پلیس کابل شدند، چرا که به گفته آنها پلیس در نجات فرخنده کوتاهی کرده بود.

اما در این مدت از زمان این فاجعه خانواده فرخنده -پدر و مادر مسن وی، هفت خواهر و دو برادر فرخنده به همراه زنان و فرزندانشان - می گویند که توسط کسانی که به دنبال سود جویی از نام وی برای پیشبرد منافع خودشان بوده اند، مورد بی توجه قرار گرفته اند.

این خانواده به دلیل ترس از خشونت، به ندرت خانه شان را ترک می کنند. بزرگسالان این خانواده دیگر به سر کار نمی روند همچنین فرزاندانشان هم به مدرسه و یا دانشکده نمی روند.

نجیب الله ۳۷ ساله برادر بزرگ فرخنده گفت: چه چیزی پیش خواهد آمد اگر بچه ها نتوانند به مدرسه بروند؟ بی سواد خواهند شد؟

بی بی هژیره مادر فرخنده مدام زندگیشان را در خطر احساس می کند. وی گفت: ما می خواهیم شاهد عدالت باشیم و می خواهیم به مکانی امن منتقل شویم. من توان و پولی برای مبارزه ندارم.

در روز های پس از قتل فرخنده اعضای این خانواده با «رولا غنی» بانوی اول افغانستان که این فاجعه را تراژدی وحشیانه و وحشناکی خواند بود، ملاقات کردند.

در دادگاه این قتل چهار نفر متهم و محکوم به اعدام شدند. مجازات ۱۸ تن به علت عدم وجود شواهد حذف شد و هشت تن دیگر به ۱۶ سال زندان  محکوم شدند.

از میان ۱۹ پلیسی که در انجام وظیفه شان قصور کرده بودند، هشت نفر از آنان به دلیل عدم وجود شواهد کافی تبرئه و ۱۱ تن دیگر به یک سال حبس محکوم شدند.

محمد نادر اظهار کرد: این تصمیمات کاملا غیر قابل قبولند. هر کس که شاهد کشتن یک دختر بی گناه بوده است و تنها ایستاده و کاری انجام نداده نیز گناهکار است. تمامی آنان آزاد شده اند. دیگران که به وضوح در این موضوع دست داشته اند، دستگیر نشده اند.

خانواده ملک زاده  با وجود غم از دست دادن عزیزشان به انزوا رفته اند. محمد نادر گفت: ما خواب و خوراک نداریم. تنها گریه می کنیم.

این خانه جهنم است/ عکس

جدید ترین مطالب سایت