لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آقایان فقط تا 2050 می توانند تنبلی کنند

انجام کارهای خانه یکی از منابع دائمی اختلاف بین زن و شوهر است. با وجود این که شرایط زندگی در یکی دو دهه اخیر بسیار تغییر کرده و بسیاری از خانم  ها همپای همسرانشان خارج از منزل نیز کار می کنند، اما انگار بحث داغ مسوولیت پذیری در رتق و فتق امور منزل تمامی  ندارد. در کشور ما نیز هر چند دیگر بسیاری از آقایان به این نتیجه رسیده اند که با پذیرش همکاری در کارهای خانه چیزی از شخصیت شان کم نمی شود، اما هنوز به طور غالب، زن و مرد به حسی مشترک از این همکاری نرسیده اند. 

هموطن :

برمبنای تحقیقی که بتازگی دانشگاه آکسفورد انجام داده، این نتیجه به دست آمده است که بعید است آقایان تا سال 2050 بپذیرند سهم برابری در کارهای خانه داشته باشند، زیرا آنها بیش از هر چیز از کارهایی چون جاروکردن، گردگیری و شستن ظرف گریزانند. برمبنای این تحقیق، محققان هشدار می دهند که در بیشتر کشورها تا 4 دهه آینده مادران شاغل همان طور که مسوول رسیدگی به کار مهدکودک بچه  هایشان هستند، کارهای اصلی خانه را نیز بردوش خواهند کشید، زیرا کارهایی چون نظافت و آشپزی هنوز به عنوان «کارهای زنانه» در ذهن بسیاری از آقایان مطرح هستند.

با این حال نباید نادیده گرفت که فاصله زمانی که مردان و زنان صرف کارهای خانه می کنند در 40 سال اخیر بتدریج کمتر شده است، اما اگر همین روند ادامه پیدا کند، هنوز 4 دهه دیگر لازم است تا کارهای خانه به طور برابر تقسیم شود.

محققان دانشگاه آکسفورد با تحلیل نظرات 348 هزار فرد به صورت روزانه که شامل گزارش  هایی از مردان و زنان به طور مرتب بوده و در آن گزارش شده که هر روز چه کارهایی انجام داده اند و چقدر از وقت خود را صرف کارهای خانه و نگهداری بچه  ها کرده اند، این نتایج را به دست آورده اند. در این تحقیق از گزارش های زنان و مردان 20 تا 59 ساله بریتانیایی و 15 کشور دیگر از جمله نروژ، دانمارک، آمریکا، استرالیا و فرانسه استفاده شده است.

برابری کامل در کمترین زمان

محققان می گویند در برخی از این گروه  ها از جمله در میان بریتانیایی  ها، رسیدن به برابری در امور نگهداری خانه و بزرگ کردن بچه  ها، ممکن است 70 تا 80 سال طول بکشد. در حالی که در کشورهای اسکاندیناوی برابری کامل در کمترین زمان ممکن به نسبت دیگر کشورها حاصل خواهد شد.

در بریتانیا، زنان به طور متوسط 4 ساعت و 40 دقیقه از روز خود را صرف امور خانه داری و مسوولیت  های مربوط به بچه  ها می کنند، در حالی که این میزان برای آقایان 2 ساعت و 28 دقیقه در یک روز است. البته نباید فراموش کرد که این میزان در دهه 60 قرن بیستم 6 ساعت برای خانم ها و فقط 90 دقیقه برای آقایان در روز بود.

با مقایسه این دو آمار می توان به روشنی نتیجه گرفت که کار  های کارشناسی و برنامه  های آموزشی در چند دهه اخیر بسیار اثربخش بوده اند و با نزدیک شدن تقریبی این آمار میزان تفاهم در خانواده نیز بیشتر شده است. اما یک نکته مهم را نباید از نظر دور داشت و آن این که روند نزدیک شدن زمان کار کردن آقایان و خانم  ها در کارهای خانه در کشورهای مختلف متفاوت است.

چون بسیاری از کارهای روزمره مثل پختن غذا، تمیز کردن خانه و مراقبت از بچه  ها، هنوز هم در ذهن بسیاری از مردها به عنوان کارهای زنانه مطرح هستند و آنها ترجیح می دهند حتی وقتی حرف کارهای خانه مطرح می شود، به کارهای مردانه بپردازند و وقت خود را صرف انجام دادن کارهایی چون بحث و تبادل نظر، تمیز کردن و رسیدگی به اتومبیل و کارهای خارج از خانه یا خرید کردن بکنند. محققان می گویند صرف اطلاق شدن کارهای زنانه به چنین کارهایی باعث می شود تا آقایان علاقه کمتری به این کار پیدا کنند؛ چون آنها از کودکی آموخته اند که این کارها زنانه است.

جدید ترین مطالب سایت