فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

هتل‌هایی که آتش‌ گرفتند و پلمب شدند

در دو ماه گذشته دو هتل ایرانی از گردونه  خدمات رسانی خارج شدند، یکی آتش زده شد و دیگری به خاطر مسمویت زائران عربستانی پلمب شد.

هموطن : کمتر شده پلمب هتلی سر و صدا راه بیاندازد و البته کمتر دیده شده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هتلی را از گردونه  خدمات دهی خارج کند؛ اما ماجرای این دو هتل به گونه ای بود که حتا رسیدگی به موضوع آن ها از مسؤولیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی خارج شد و به دستگاه قضایی سپرده شد.

اردیبهشت ماه امسال، هتل چهار ستاره تارا در شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی به خاطر مرگ یکی از کارکنانش به آتش کشیده شد. رسانه های فارسی زبان خارج از کشور گزارش دادند «مرگ مهماندار زن این هتل به خاطر قصد یک مأمور امنیتی دولت ایران برای تجاوز بوده»! چند روز بعد از آن حادثه درحالی که پرونده مرگ آن مهماندار در دادگستری آدربایجان غربی در دست رسیدگی بود، مردمِ تهییج شده ، مقابل هتل تجمع کردند و آن را به آتش کشیدند. هتل بسته شد و هتلدار به خاطر آن آتش سوزی 8 تا 10 میلیارد تومان اعلام خسارت کرد.

"ناجا" چند روز بعد از این اتفاق اعلام کرد: «متهم حادثه، یک مأمور امنیتی نبود، بلکه کارشناس ارزیاب و استانداردسازی هتل بود.» کارشناسی که از سوی عامل چهارم (همان موسسه ی تأیید شده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای استاندارسازی هتل ها) انتخاب شده بود.

براساس اظهارات نیروی انتظامی و دادگستری آذربایجان شرقی، متهم یا همان کارشناس استانداردسازی به دعوت مدیر هتل در آن مکان حضور داشت و قرار بود در ارتقاء سطح استاندارد ها به آن هتل کمک کند که البته این حضور سبب مرگ مهماندار زن آن هتل شد.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسؤولیتی را درباره ی این جریان نپذیرفت و به موضوع وارد هم نشد؛ چرا که معتقد بود مساله شخصی است. معاون گردشگری این سازمان می گوید: «در ماجرای مهاباد خطای شخصی رخ داد و اتفاقی که افتاد از جنس گردشگری نبود که ما بخواهیم وارد شویم.»

او درباره ی این که فکر نمی کنید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در موضوع نظارت و استانداردسازی هتل، تعیین عاملان استاندارد و ارزیاب ها باید قوی تر عمل کند؟ بیان می کند: «در این موضوع مدیر هتل ضعیف عمل کرد. او این شخص را دعوت کرده بود. آن کارشناس که بدون دعوت به آن هتل نرفته بود.»

ماجرای دوم نیز به پلمپ هتل سه ستاره توحید مشهد برمی گردد که خردادماه امسال به خاطر استفاده از قرص برنج برای از بین بردن حشرات موزی سبب مسموم شدن 33 زائر عربستانی شد که چهار نفر از آن ها مردند. مسؤولیت رسیدگی به این هتل به خاطر حساسیت زیاد پرونده به دستگاه قضا سپرده شد. پنج نفر از عوامل هتل دستگیر شدند و هتل نیز پلمب شد.

البته معاون گردشگری برای پیگیری این اتفاق به مشهد فراخوانده شد ،از مسمومان در بیمارستان عیادت کرد و خانواده هایشان را دلداری داد؛ اما حرف دیگری از آن سفر بیرون نیامد.

رحمانی موحد درباره اقدامات جدی تر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای تشدید نظارت ها و برخوردها پس از اتفاقی که در هتل سه ستاره مشهد رخ داده است نیز به ایسنا می گوید: «ما دائم با هتل دارها جلسه داریم. وقتی یکی از بین چهارصد پانصد هتل خلاف می کند که نباید به خاطر آن یکی در مسجد را ببندیم. مدیر هتل اشتباه کرده تاوان اش را هم پس داده است.»

او اضافه می کند: البته نظارت ها تشدید خواهد شد. جدا از این به اتحادیه هتلداران کشور ابلاغ کردیم که ضرورت آموزش هتلداران و کارکنان را به تمام جامعه های هتلداری در سراسر کشور ابلاغ کند.

معاون گردشگری ادامه می دهد: جامعه و اتحادیه درست کردن که کار نمی شود، آن ها باید اعضا را نسبت به وظایف شان آگاه کنند و آموزش دهند. معلوم نیست این تشکل ها تاکنون چند کارگاه آموزشی برای اعضای خود در سطوح مختلف برگزار کرده اند و آن ها را با شرایط هتلداری و مسائل حقوقی آشنا کرده اند؟ همه کارها را که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نباید انجام دهد. ما نظارت فیزیکی خود را داریم. آموزش هایمان را هم می دهیم، تشکل ها هم وظایفی دارند که باید به آن ها بپردازند. در حالی که بعضی از آن ها فقط از سازمان توقع دارند.

جمشید  حمزه زاده، رییس اتحادیه هتلداران ایران درباره ی برخوردهای بعدی و جدی تری این تشکل به دنبال اتفاقات اخیر می گوید: «هتل ها را الزام کردیم بیمه مسؤولیت در قبال مسافر داشته باشند تا در اتفاقات مشابه بتوانند پاسخگو باشند.»

او ادامه می دهد: «همین حالا برخی هتل ها بیمه مسؤولیت را دارند، ولی به صورت پراکنده آن را اجرا می کنند. قصد داریم تلاش کنیم این دستور جدی و کامل اجرا شود.»

حمزه زاده همچنین می گوید: «به هتلدارها توصیه کردیم تورهای غیرمجاز را در هتل ها نپذیرند و حتما از آژانس های دارای مجوز پذیرش مسافر داشته باشند.»

جدید ترین مطالب سایت