فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چگونه دلخوری های زناشویی را از دل همسرم دربیاورم؟

راه حل های زیر یک گله گزاری خوب را شرح می دهد؛ به شرطی که به آن توجۀ کافی بشود شما می توانید این مراحل حساس را درست پشت سر بگذارید.

هموطن :فنون گفتگو با همسر برای رفع دلخوری 

وقتی که ما نیاز عصبی کامل بودن را رها کنیم، از فشارهای تقدس آزاد می شویم و می توانیم از اشتباهات خود، به جای آنکه بگذاریم نابودمان کند، پند بگیریم. «لئو بوسکالیا»

1 - یکی از پیش شرط های مذاکره، رعایت انصاف و منطق است. برای آنکه این موضوع را به اثبات برسانید، سعی کنید طرف مقابل را درک کنید. اگر می خواهید او را به خوبی درک کنید، باید خودتان را جای او بگذارید؛ با این کار بهتر می توانید پی به مشکلات او ببرید.

2 - پیش از آن که دلخوری خود را با همسرتان در میان بگذارید، ابتدا عین آن را روی کاغذ بنویسید. به این ترتیب سهم خود را در پیشامد مربوطه، بهتر خواهید دید. از سوی دیگر نوشتن ماجرا از ابتدا تا انتها، باعث آرامش نسبی تان می شود و در عین حال با یادآوری ماجرا، به علت های آن نیز بهتر واقف می شوید.

3 - پیش از صحبت با همسر، هرگز موضوع را با دیگران مطرح نکنید؛ زیرا ممن است گفته هایتان را وارونه و یا با شاخ و برگ به او تحویل دهند و وی را بر علیه شما بشورانند.

4 - در ابتدای صحبت، تأکید کنید قصد شما از مطرح کردن رنجش، رسیدن به حسن تفاهم است. زیرا قهرهای طولانی و جدال، بیهوده است و راه به جایی نمی برد.

5 - پیشاپیش یادآوری کنید، شاید اصل ماجرا یک سوء تفاهم باشد و قصدتان از صحبت، رفع آن است. مکرراً یادآور شوید که در پی حل مشکلات فیمابین هستید، نه امتیازاتی که از این راه به دست می آورید.

6 - سعی کنید از نکات مثبت کارهای اخیر او یا آنچه از او پسندیده اید، ذکری به میان آورید تا فضای مذاکره صمیمی شود.

7 - با لحنی دوستانه و پرمهر و محبت صحبت کنید. در تمام مدت گفتگو با همسرتان مواظب باشید خشمگین نشوید.

8 - تأکید کنید ممکن است مقصر این ماجرا خودتان باشید. بنابراین محض رفع دلخوری اقدام به صحبت کنید. اگر تقصیری داشته اید، حتماً آن را بر زبان بیاورید و از همسرتان پوزش بخواهید با این کار فضای گفتگو را بهبود می بخشد و همسرتان فکر نمی کند محاکمه ای در کار است. در ضمن او نیز به نوبۀ خود آمادۀ پذیرفتن اشتباهاتش می شود.

9 - ضمن حل مسائل سعی کنید حرف هایتان را با زخم زبان، کنایه، تحقیر و تمسخر بیان نکنید؛ زیرا وضع از آنچه که هست بدتر می شود. یک گفتگوی خوب، از تهدید، ارعاب و حمله به دور است. یعنی شخصیت او را در هم نشکنید و او را زیر سؤال نبرید، اگر چنین کردید، باید بدانید که دیگر امیدی به ادامۀ مذاکره و نهایتاً سازش و مصالحه نخواهد بود.

10 - هرگز همسرتان را با دیگری مقایسه نکنید. اگر قرار است مقایسه ای در کار باشد، سعی کنید او را با خودش مقایسه کنید؛ یعنی خطای احتمالیش را با رفتار خوبی که در موقعیت دیگری داشته است مقایسه کنید.

11 - از دلخوری ها و رنجش های کوچک شروع کنید و از گذشته های دور یاد نکنید. پس از رفع دلخوری، او را وادار نکنید به گناهش اعتراف کند و از شما عذر بخواهد. این امر غرورش را می شکند و او را جری خواهد کرد.

12 - از یکدندگی و لجاجت بپرهیزید؛ اگر موردی در آن جلسه حل نشد، بقیه گفتگو را به بعد موکول کنید. بهتر است لحن کلامتان طوری باشد تا تلویحاً او خود تشویق شود وقت جلسۀ بعد را تعیین کند؛ در این صورت بی درنگ از آن استقبال کنید.

13 - عصبانیت به هنگام مذاکره نه تنها شما را شخصی بی منطق و بی¬انصاف جلوه می دهد، بلکه مانعی بر سر راه خواسته هایتان فراهم می سازد. همچنین اگر احساس کردید که طرف صحبت شما خشمگین است به او فرصت دهید این انرژی مخرب را تخلیه کند، همه حرفهایش را بزند و به آرامش برسد.پس از ایجاد فضایی آرام، مذاکره روند واقعی خود را پیدا می کند. شایان ذکر است که تخلیۀ تنشهای عصبی، منجر به تخلیۀ اطلاعاتی می شود و شرایط را برای برقراری تفاهم تمام عیار آماده می سازد.

14 - هنگامی که طرف مذاکره در مورد مطلبی توضیح می دهد، همۀ حواس خود را متوجۀ او سازید و با این رفتار خود ثابت کنید که او نیز دارای حقوقی است. رعایت این امر مهم علاوه بر آن که شما را به همکاری بیشتر تشویق و ترغیب می کند، بلکه موجب واکنش مشابهی نیز از جانب شخص مقابل می شود.

15 - به جای ثابت کردن اشتباهات و خطاکاریهای همسرتان، بیشتر پیرامون حل مشکلات فیمابین گفتگو کنید و مطمئن باشید که با این شیوه جریان مذاکره را به مسیری مطلوب هدایت خواهید کرد. پایه و شرط اصلی یک مذاکرۀ سالم، بحث و تلاش برای دستیابی به نتیجۀ صلح آمیز است. اصرار بر خطاها و اشتباهات طرف مقابل نه تنها هیچ کمکی به حل موضوع مورد اختلاف نمی کند، بلکه روابط فیمابین را از آنچه که هست تیره تر می سازد.

16 - هنگام گفتگو اگر همسرتان خواست حرفی بزند، مانعش نشوید و سراپا گوش باشید. فرصت دهید تا اظهارنظر بکند. با این رفتارتان ثابت می کنید او نیز حق دارد هرچه می خواهد بگوید. از طرفی همسر شما با حرف زدن تخلیۀ روانی می شود. وقتی گفته هایش تمام شد، آرامش و راحتی زیادی احساس خواهد کرد و پیش خود خواد گفت «من هم حرفم را زدم». به این ترتیب امکان آشتی و رسیدن به تفاهم فراهم می شود.

17 - به هر شکل که می توانید رفع دلخوری را جشن بگیرید. با هدیه دادن شاخه گلی یا هرچیز جزئی موردنیاز طرف مقابل. خانم می تواند از هنر آشپزی بهره بگیرد و کیک یا شیرینی بپزد، آقا نیز می تواند دعوت به عصرانه یا شامی در بیرون کند و...

به این ترتیب به صلحی نسبتاً طولانی می رسید. آشتی های اجباری که ناشی از آمدن میهمان، یا پادرمیانی دوستان و فامیل، یا در اثر تمایل جنسی و یا وقوع اتفاقی مهم صورت می گیرند، بنیانی سست دارند؛ زیرا ریشۀ اختلاف ها همچنان ناشناخته و دست نخورده باقی مانده است. چون روش برخورد اینگونه مسائل مشخص نشده است، ناگزیر همه چیز دوباره به شکل نخست خود درمی آید! به این نکته، خوب توجه داشته باشید.

جدید ترین مطالب سایت