فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

شیوع طاعون دامی در اراک

محسن شانقی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با تاکید بر مشاهده بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک درمنطقه هفتاد قله اراک، گفت : این بیماری قابل انتقال به انسان نیست.

هموطن :شانقی با  اینکه طاعون نشخوارکنندگان کوچک منشاء ویروسی دارد ولی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان به شمار نمی رود و قابل انتقال به انسان نیست اظهار داشت : این بیماری حتی قابل سرایت به گاو هم نیست و فقط نشخوار کنندگان کوچک از جمله گوسفند و بز را مبتلا می کند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی مهمترین راه انتقال بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک را از طریق تماس مستقیم ، جابجایی دام ها و استفاده از آبشخورهای مشترک عنوان کرد و گفت : تا کنون 100 راس از حیوانات حیات وحش هفتاد قله اراک در اثر این بیماری تلف شده اند.

شانقی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از شیوع این بیماری اقدامات پیشگیرانه همچون قرنطینه کامل منطقه به مدت یک ماه ، جلوگیری از ورود حیوانات اهلی و گردشگران تا شعاع پنج کیلومتری ، شناسایی روستاها و گله های اطراف هفتاد قله ، تهیه واکسن طاعون نشخوار کنندگان کوچک و مایه کوبی کلیه دام های اطراف منطقه هفتاد قله اراک در اراک ، محلات و دلیجان انجام شده است .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی همچنین ادامه داد: برنامه ریزی برای اقدامات بهداشتی و کنترلی درمنطقه از جمله امحای بهداشتی لاشه های تلف شده ، شستشوی آبشخورها و ضدعفونی کردن آنها و منابع آبی موجود ، نمونه برداری مجدد از لاشه های تلف شده ، پایش منطقه ، آهک پاشی اطراف آبشخورها ، خروج دام های اهلی موجود در منطقه حفاظت شده با همکاری منابع طبیعی و آموزش دامداران منطقه را از دیگر اقدامات انجام شده برای پیشگیری از شیوع این بیماری اعلام کرد .

شانقی درعین حال تاکید کرد : با توجه به حساسیت منطقه و شیوع این بیماری برای نخستین بار ، تلفات بالا در بین وحوش منطقه حفاظت شده هفتاد قله قابل پیش بینی است .

منطقه حفاظت شده هفتاد قله به مساحت 97 هزار و 407 هکتار در 25 کیلومتری شمال شرقی اراک و بین شهرستانهای اراک، محلات و خمین واقع شده است و کل و بز، قوچ و میش ، پلنگ ، کفتار ، شغال ، گرگ ،گورکن ، خرگوش، تشی و روباه از پستانداران این منطقه محسوب می شوند و چند نوع افعی ، مار آبی و لاک پشت نیز در این منطقه دیده شده است.

جدید ترین مطالب سایت