لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

واقعا گوشت بوفالوی هندی وارد ایران شده است؟

گوشت وارداتی از هند برای محصولات پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد به این دلیل است كه در محصولات فرآوری شده دمای گوشت تا 80 درجه بالا می رود بنابراین انگل ساركوسیست این گوشت ها از بین می رود.

گوشت وارداتی از هند برای محصولات پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد به این دلیل است كه در محصولات فرآوری شده دمای گوشت تا 80 درجه بالا می رود بنابراین انگل ساركوسیست این گوشت ها از بین می رود.

همه چیز درباره گوشت بوفالو

این روزها با خبر واردات گوشت بوفالو از هند، جنجال ها و ابهامات زیادی درباره بهداشت این نوع گوشت وجود دارد. برخی از كارشناسان معتقدند گوشت های تولید هند استانداردهای لازم بهداشتی را ندارند. به علاوه گوشت بوفالو اگر آلوده باشد می تواند بیماری جنون گاوی را سبب شود. به همه اینها آلوده بودن گوشت گاومیش به انگل ساركوسیست را هم اضافه كنید. در مقابل سازمان دامپزشكی معتقد است همه چیز را تحت نظر داشته و فقط به گوشت هایی مجوز ورود خواهد داد كه سالم باشند. به علاوه این گوشت ها به صورت خام به فروش نخواهد رسید و فقط در محصولات حرارت دیده استفاده می شوند. سراغ كارشناسان مختلف رفته و به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

دكتر پیام محبی، دامپزشك درباره علت واردات گوشت قرمز از هند می گوید: بزرگ ترین دلیلی كه باعث شده از هند گوشت وارد كنند این است كه مبالغی پول در هند مانده و می خواهند آن را به كالا تبدیل كرده و بازگردانند. همین اتفاق درباره برنج و چای هم رخ داد. این موضوع به نظر من بیشتر تصمیمی اقتصادی است. درباره اینكه ما به واردات گوشت، آن هم از هند نیاز داریم یا نه، وقتی با تولیدكنندگان داخلی صحبت می كنیم همه می گویند ما می توانیم نیاز داخلی را تولید كنیم. با این حال گاهی دولت تصمیمی می گیرد كه لطمه زیادی هم از جهات مختلف وارد می شود.

پشت پرده واردات گوشت بوفالو

ما همیشه واردات گوشت را داشته ایم یا از برزیل یا كشورهای دیگر؛ اخیرا هم دوستان اعلام كرده اند از هند هم مدت ها واردات گوشت داشتیم اما شاید كمتر صحبتی از آن بوده است. به هرحال گوشت تولید هند، به لحاظ بهداشتی گوشت باكیفیتی نیست و مسئولان در اخبار تا حدی بحث های مختلف را با هم قاطی می كنند. در مناظره ای كه از رادیو پخش شد، رئیس اتحادیه واردكنندگان گوشت هم در این مناظره بود، او اظهار می كرد كه در انگلیس هم گوشت گاومیش مصرف می كنند. بله، در انگلیس هم گوشت گاومیش مصرف می كنند اما گاومیش كدام كشور؟ گاومیش هند یا آمریكا؟ مساله این است كه گوشت گاومیش كشور هند چندان استانداردهای بهداشتی را ندارد. این است كه این موضوعات با هم متفاوت است و نباید با هم قاطی شود. این به نظرم گول زدن است كه بگوییم آمریكا یا انگلیس هم گوشت گاومیش مصرف می كنند. همه جای دنیا ممكن است گوشت گاومیش مصرف كنند اما مهم است كه گوشت گاومیش كدام كشور را مصرف می كنند؟ كمااینكه گوشت گاومیش ایرانی هم همیشه در كشور مصرف می شده و كسی هم ایرادی نمی گرفته است.

گاومیش بهتر است؟

محبی درباره تفاوت گوشت گاومیش و سایر گوشت ها می گوید: اینكه بگوییم گوشت گاومیش بهتر از گوشت های دیگر است باید بررسی شود که منظور بهتر بودن از چه لحاظ است؟ برخی می گویند این نوع گوشت كلسترول كمتری دارد و برخی می گویند چربی بیشتری دارد و. . . كه این موضوعات مربوط به ذائقه های مختلف است. به این دلیل كه برخی دلایلی مبنی بر خوب بودن فلان گوشت می آورند كه ما نمی آییم آن را مصرف كنیم كمااینكه سال هاست اروپایی ها بیان می كنند گوشت خوك خیلی خوب است اما ما همچنان آن را مصرف نمی كنیم.

دام داخلی چه خواهد شد؟

آزمایش و نمونه برداری انجام می شود اما باز همین موضوع كه چه چیزی مورد آزمایش قرار می گیرد یا از چه چیزی نمونه برداری می شود هم مورد بحث است. همه این موضوعات وجود دارد اما از قدیم گفته اند چرا عاقل كند كاری كه باز آرد پشیمانی؟ خود مسئولان اذعان می دارند كه این گوشت را به میزان محدود و برای مصارف خاصی (محصولات پروتئینی مثل سوسیس و كالباس) وارد می كنند. اما اولا نمی توانند نظارتی داشته باشند كه این گوشت در همان مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد و ثانیا همین میزان محدود رانت ایجاد می كند. اگر اقتصاد آزاد است كه هركس می خواهد باید بتواند این محصول را وارد كند. اگر هم هركس بخواهد وارد كند كه دیگر چه بلایی بر سر دام داخلی خواهد آمد؟

بهداشت فدای اقتصاد

وی ادامه می دهند:كشور ما فقیر نیست كه همه چیز را فدای اقتصاد كند. ایران مشكل اقتصادی آنچنان دست و پاگیری ندارد كه بخواهیم همه چیز را فدای مسائل اقتصادی كنیم؛ مشكل ما بیشتر به ضعف مدیریت اقتصاد برمی گردد. اینكه بخواهیم بهداشت را فدای اقتصاد كنیم بزرگ ترین اشتباه است چون ثابت شده كشورهایی كه این كار را می كنند شاید در همان زمان محصول ارزان تری را مصرف كرده باشند اما بعدها این اختلاف قیمت را باید صرف مخارج درمان كنند. مطمئن باشید اروپایی ها از ما خیلی اقتصاددان تر هستند اما چرا آنها محصول ارزان بی كیفیت وارد نمی كنند؟

درباره گوشت گاومیش هندی گفته می شود پیشرفته ترین كشوری كه از آن استفاده می كند روسیه است؛ این در حالی است كه خود روسیه به لحاظ اقتصادی مشكلات زیادی دارد. روسیه كشور پیشرفته ای نیست، فقط پهناور است. روسیه از كشورهای جهان سوم محسوب می شود بنابراین نباید مبنای مقایسه قرار گیرد.

ضرر برای مردم، سود برای دلالان

اصلا فرض می كنیم كه گوشت بوفالو فقط در تولید محصولات پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد و وارد سبد غذای خانوار هم نمی شود، از سال گذشته قیمت كدام نوع كالباس پایین آمده است؟ مگر گوشت بوفالو ارزان تر نیست؟ چرا قیمت محصولات پروتئینی كمتر نشده است؟ خب، مشخص است كه از كیفیت محصول كم شده اما قیمت همان است؛ در نتیجه ضرر كیفیت پایین برای مردم است و سود این قضیه به جیب دلالان می رود؛ یعنی حاشیه امن اقتصادی برای عده ای ساخته شده است.

نظارت بهداشتی وجود دارد

دكتر محمدرضا وفا درباره واردات گوشت بوفالو از هند معتقد است: به لحاظ مسائل بهداشتی حتما قوانین واردات و صادرات بر این مسائل نظارت دارد. به هرحال وزارت بهداشت و جهاد كشاورزی موظفند هر محصولی را فارغ از نوع آن در بدو ورود به كشور مورد آزمایش قرار دهند. اگر محصولی به لحاظ سلامت، استانداردهای لازم را نداشته باشد باید به كشور واردكننده بازگردانده شود. مسلما اگر محصولات به صورت قانونی وارد كشور شوند از نظر سلامت و. .. مورد ارزیابی قرار می گیرند؛ قبلا از برزیل گوشت یا از استرالیا مرغ وارد می شد كه خب مورد آزمایش قرار می گرفت و بعد برای ورود به بازار مورد تایید قرار می گرفت.

گوشت های قرمز تفاوتی با هم ندارند

دکتر وفا درباره تفاوت ارزش غذایی گوشت بوفالو می گوید: به طور كلی گوشت هایی كه جزو گوشت های قرمز محسوب می شوند به لحاظ ارزش تغذیه ای تفاوتی با هم ندارند. به لحاظ ارزش غذایی گوشت گاومیش با گاو تفاوت چندانی ندارد اما به هر حال گوشتی كه از خارج كشور وارد می شود به صورت منجمد است كه این موضوع می تواند از ارزش غذایی آن تا حد زیادی بكاهد. مسلما گوشت تازه بسیار مفیدتر از گوشت فریز شده است. این موضوع بیشتر محل بحث است.

کارشناسان چه می گویند؟ چه کسی باید پاسخگو باشد!

دكتر محبی درباره احتمال ورود گوشت وارداتی بوفالو در سبد غذایی خانواده ها می گوید: اگر پس از واردات، گوشت بوفالوی هندی وارد سبد خانوار شود واقعا به راحتی نمی توان آن را تشخیص داد. جهاد كشاورزی مجوز واردات را صادر كرده و باید پاسخگو باشد اما اثبات اینكه گوشت خریداری شده گوشت بوفالوست كار بسیار سختی است چون مشابهات زیادی وجود دارد.

احتمال تقلب زیاد است

جنبه های اقتصادی ماجرا را هم باید دید. گوشت گوساله داخلی كیلویی 34 هزار تومان به فروش می رسد و گوشت هندی 14 هزار تومان که این اختلاف قیمت خیلی زیاد و در حد فاجعه است. شك نكنید این اختلاف قیمت زیاد باعث تقلب خواهد شد. هركس بتواند این محصول را وارد كند، قیمت گوشت هندی پایین تر هم خواهد آمد و اختلاف قیمت بیشتر خواهد شد.

ابهاماتی که باید برطرف شود؟ درج مواد تشكیل دهنده

درخصوص روغن پالم با آن همه حواشی كه به وجود آمد تنها موردی كه توانستند به تولیدكنندگان ایراد بگیرند این بود كه تولیدكننده باید روی بسته بندی محصول چربی مورد استفاده در ساخت را ذكر می كرد. همین مورد هم درباره گوشت بوفالو وجود دارد. در حقیقت باید عنوان شود از چه گوشتی استفاده می شود كه حداقل خریدار این را بداند كه چه چیزی مصرف می كند.

قیمت ها را چه کسی کنترل می کند؟

دکتر پیام محبی ادامه می دهد: روی هیچ كدام از فرآورده های گوشتی هم نوشته نشده كه از چه گوشتی استفاده شده است. قیمت ها همچنان بالاست اما مثلا از گوشت ارزان تر برای تولید استفاده شده، هیچ خلافی هم به لحاظ قانونی انجام نشده و فقط سود بیشتری عاید تولیدكنندگان شده است. اما این حق مصرف كنندگان است كه بدانند كالباس یا سوسیسی كه استفاده می كنند از چه گوشتی تهیه شده است. متاسفانه مصرف كنندگان این را نمی دانند؛ خود من هم كه دامپزشك هستم وقتی گوشتی را حتی به عنوان گوشت گرم خریداری می كنم نمی دانم كه چه گوشتی است.

اگر سالم است چرا فقط سوسیس؟

وی اضافه می کند: گوشت وارداتی از هند برای محصولات پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد به این دلیل است كه در محصولات فرآوری شده دمای گوشت تا 80 درجه بالا می رود بنابراین انگل ساركوسیست این گوشت ها از بین می رود. اما تضمینی وجود ندارد كه گوشت های وارد شده به علت قیمت ارزان تر آن در رستوران ها مورد استفاده قرار نگیرد یا در قصابی ها فروخته نشود. مشكل قضیه اینجاست كه گفته می شود گوشت گاومیش هندی برای سوسیس و كالباس وارد شده اما وقتی در رستورانی استیك سفارش می دهید نمی دانید از چه گوشتی استفاده شده است. این را هم در نظر داشته باشید كه مثلا در غذایی مثل استیك دمای گوشت به 50 درجه هم نمی رسد، انگل ساركوسیست را هم كه حتما در نظر دارید!

متخصصان طب سنتی چه می گویند

دكتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی درباره چند و چون سازگاری گوشت بوفالو با ذائقه و طبع مردم ایران معتقد است: به طور كلی یك اصل اساسی در طب سنتی وجود دارد و این است كه هركسی با مواد غذایی اقلیم خود سازش می یابد و مواد غذایی كه در طبیعت اقلیم مورد نظر وجود دارد برای ساكنان همان منطقه مناسب تر است. اگر به هر دلیلی قرار است كه تغییری در رژیم غذایی افراد صورت بگیرد، بهتر است انجام می شود این تغییر رژیم یا افزودن مواد غذایی جدید به سبد غذایی، در درجه اول حساب شده و با تفكر انجام شود و در درجه بعدی این تغییرات به صورت تدریجی به وقوع بپیوندد؛ تغییر یكباره رژیم غذایی چندان مورد تایید طب سنتی نیست.

ما معتقدیم در آب و هوای سرد، خون به عمق بدن و بخش های داخلی می رود و این باعث قوی شدن دستگاه هاضمه می شود. گوشت هایی مثل بوفالو یا گوساله كه متراكم و دیرهضم هستند در نواحی سردسیر برای مصرف بهترند؛ برخلاف تصوری كه وجود دارد و فكر می كنند خوردن این نوع گوشت ها در نواحی گرمسیر بهتر است خوردن گوشت های سنگین مثل گاو و گاومیش در نواحی گرمسیر اصلا مناسب نیست.

بوفالوی منجمد بی كیفیت تر است

 اگر در داخل كشور به لحاظ دام منابع كافی داشته باشیم، واردات كاری منطقی نخواهد بود. به هرحال صنایع تبدیلی هم به دنبال منفعت خود هستند. مسلما گوشت منجمد بوفالوی وارداتی ارزان تر و بی كیفیت تر از گوشت تازه گاو و گوسفند داخلی است و طبیعی است كه تولیدكنندگان محصولات پروتئینی خواهان گوشت ارزان تر باشند. اساسا سوسیس و كالباس انتخاب های مورد تاییدی برای مصرف نیست. سوسیس و كالباس حتی اگر از گوشت گاو و گوسفند داخلی هم تولید شود به علت تركیباتی كه در ساخت این مواد به كار می رود می تواند بسیار مضر باشد. تركیبات نگهدارنده ای مثل نیترات سدیم، چربی های اشباع مضر و. . . كه در تولید سوسیس و كالباس مورد استفاده قرار می گیرد همه برای بدن مضر بوده و سرمنشا بیماری های زیادی است. بعد هم كه مراحل پخت با روغن فراوان، نمك، سس و. . . انجام می شود كه ضرر این محصولات را بیشتر هم می كند بنابراین این محصولات سالم نیستند چه برسد به اینكه تركیبات اولیه آن هم از كیفیت پایین تری برخوردار باشد.

نكاتی درخصوص مصرف

چربی گوشت قرمز به شدت مضر است، توصیه می شود كه جدای از همه مسائل بهداشتی و تغذیه ای در مورد مصرف گوشت های وارداتی بوفالو، حداقل چربی های اشباع را از این محصول جدا كنند و بعد مورد استفاده قرار دهند. كمترین كاری كه در مورد استفاده از گوشت  گاومیش وارداتی و به لحاظ تغذیه ای می توان انجام داد این است كه از روش های پخت یا فرآوری بهتر و استانداردتری استفاده شود. چربی اضافه به این گوشت ها اضافه نشود، حتی المقدور و تا جایی كه ممكن است از مواد افزودنی مضر كمتری استفاده شود.

گاومیش انتخاب آخر

واردکنندگان گوشت بوفالو هم بهتر است ابتدا آن را در بخش های محدودی از كشور مورد استفاده قرار دهند، چند سالی بگذرد و مطالعه انجام شود. پس از این مراحل می توان گفت كه آیا این گوشت می تواند برای مردم ایران باتوجه به ذائقه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر. دکتر عباسیان ادامه می دهد: به هرحال در زمان ورود این گوشت ها به كشور آزمایش ها و بررسی هایی از سوی مراجع مربوطه انجام می شود اما پیشنهاد كلی ما به مردم این است كه بیشتر به سمت مصرف گوشت های توصیه شده مثل ماهی بروند.

با آنكه گوشت هایی مثل ماهی یا شترمرغ از گوشت های توصیه شده طب سنتی هستند اما چندان در سبد غذایی خانوار جای ندارند. علم جدید هم این نكته را تایید می كند كه گوشتی مثل شترمرغ با آنكه گوشت قرمز محسوب می شود اما كلسترول كمتری نسبت به بقیه گوشت ها دارد بنابراین بهتر است انتخاب اول مردم خوردن این نوع گوشت ها باشد. گاو و گاومیش در خط آخر انتخاب برای مصرف قرار بگیرند.

طبع گوشت گاومیش

به طوركلی گوشت های مختلف حتی گوشت ماهی طبع گرم دارند اما این طبیعت گرم برای گوشت های مختلف طبقه بندی دارد. برخی گوشت ها گرم تر و برخی كمتر گرم هستند كه مردم اصطلاحا آنها را سرد می نامند بنابراین گوشت سرد نداریم، گوشت كمتر گرم را سرد می نامند. اگر بخواهیم طبقه بندی كلی و اجمالی برای طبع گوشت های مختلف داشته باشیم باید بگوییم كه گوشت ماهی از همه سردتر (كمتر گرم) است، بعد از آن گاو و گاومیش، مرغ، گوسفند، شترمرغ و در نهایت گوشت شتر است كه می توان گفت جزو گرم ترین گوشت هاست.

بایدها و نباید های مصرف بوفالو

سیر و فلفل به جای دارچین

اگرچه دارچین می تواند به هضم بهتر گوشت گاو یا گاومیش كمك كند اما در صنایع پروتئینی و سوسیس و كالباس بیشتر از سیر و فلفل استفاده می شود. سیر و فلفل و به طور كلی مواد تند هم تا حدی می توانند برای هضم غذای سنگین مفید باشند. اما به هرحال در این صنایع از سیر و فلفل استفاده می شود چون خاصیت ضدمیكروبی آن می تواند ماندگاری محصولات را افزایش دهد.

شیر گاومیش بهتر است

شیر گاو و گاومیش برخلاف گوشت این حیوانات مفید است و اگر شیر این حیوانات را وارد یا در داخل تولید كنیم، محصول خوب و مفیدی است. شیر گاو و گاومیش برای سلامتی بسیار مفید است و شاید بهتر باشد در این زمینه تولید بیشتر یا واردات این نوع شیر هم بحث شود.

گاومیش برای ورزشكاران

سازمان دامپزشكی حتما بر بهداشت و مسائل انگلی گوشت های وارداتی نظارت دارد. اما مساله دیگری هم كه وجود دارد این است كه در هند یا مردم هندو هستند یا غیر هندو. در حال حاضر دولت هند جزو گروه هندوهاست و همان طور كه می دانیم هندوها گاو را مقدس می دانند و كشتن آن را عمل غیرمجاز به لحاظ مذهبی می دانند. به همین دلیل هم ممكن است صادرات گوشت گاو و گاومیش و. . . از طرف دولت هند ممنوع شود. اگر هم صادرات صورت بگیرد حتما از نوع پرورشی گاومیش صادر خواهد شد. اگرچه طب سنتی معتقد است گوشت حیوانات وحشی یا اصطلاحا گوشت شكار به لحاظ كیفیت بهتر و مقوی تر است اما مقوی به این معنا كه كسانی كه آن را مصرف می كنند بتوانند اصطلاحا آن را بسوزانند. مثلا این نوع گوشت ها به درد ورزشكاران می خورد نه خانم های خانه دار یا آقایانی كه پشت میزنشین هستند. از نظر طب سنتی گوشت حیوانات شكار یا اصطلاحا نیمه وحشی می تواند افراد كم فعالیت را دچار امتناع یا «پری» و اضافه وزن كند.

منوی انتخاب

 گوشت های بره، بزغاله و جوجه در خط اول انتخاب، گوشت ماهی قزل آلا، ماهی سفید و شترمرغ خط بعدی و خط های بعدی گوسفند، گوساله و گاو و گاومیش در خط آخر انتخاب قرار دارند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت