فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

رویترز: ماراتن هسته ای به خط پایان رسیده است

رویترز در مقاله امروز (جمعه)نوشته است :یک سال و نیم گفتگو میان ایران و قدرت های جهانی امروز جمعه در حال نزدیک شدن تدریجی به خط پایان است.

هموطن :خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین به قلم جان آیریش و لویی شاربونو نوشت: مذاکره کنندگان نیز سرگرم دست و پنجه نرم کردن با موضوعات دشواری از قبیل پرسش های مربوط به تحقیقات هسته ای گذشته ایران هستند.

یک دیپلمات ارشد غربی گفت:ما به خط پایان نزدیک می شویم، و هیچ برنامه ای برای ادامه دادن گفتگوها بعد از سه شنبه آینده وجود ندارد.

این منبع افزود: ما یا به توافق می رسیم یا نمی رسیم و این روند بسیار دشوار است.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: مقامات ایرانی، آمریکایی و اروپایی از جمله وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا و عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران نشستی شش ساعت برگزار کردند که در ساعت سه بامداد روز جمعه به پایان رسید.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه قرار است با ظریف همتای ایرانی خود دیدار کند.

سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد روسیه گفت بیش از نود درصد متن توافقنامه آماده است.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین ابراز اطمینان کرد که طرف ها به یک توافقی دست خواهند یافت که برای هر دو طرف قابل قبول باشد.

مقامات ایرانی و غربی می گویند نشانه های مصالحه درباره یکی از موضوعات دشوار باقیمانده در حال پدیدار شدن است؛ این مسئله عبارتست از دستیابی به سایت های ایران با هدف نظارت بر پایبندی این کشور  به توافق حاصل شده.

یک مقام ارشد ایرانی روز پنجشنبه در وین گفت: ایران پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی را امضا خواهد کرد. این پروتکل در ابتدای توافق به صورت موقت اجرا خواهد شد و سپس به تصویب پارلمان ایران خواهد رسید.

این پروتکل به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بیشتر به سایت هایی را که گمان می رود فعالیت های هسته ای مشکوک در آن ها صورت گرفته است می دهد. مقامات آمریکایی می گویند این دسترسی ها کافی نیست زیرا ایران در گذشته با طولانی کردن روند مذاکرات درباره درخواست های مربوط به دسترسی به سایت ها، در این زمینه کارشکنی کرده است.

این مقام ایرانی گفت ایران همچنین می تواند با بحث «دسترسی مدیریت شده» به سایت های نظامی نیز موافقت کند، در دسترسی مدیریت شده، دسترسی ها شدیدا محدود است تا از این طریق اسرار نظامی و صنعتی این کشور محفوظ بماند، موضوع تحقیقات هسته ای گذشته ایران دشوارتر نیز است.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس روز پنجشنبه با حسن روحانی رئیس جمهور و مقامات ارشد ایران در تهران دیدار و درباره موضوعات حل نشده صحبت کرد.

وی روز جمعه گفت پیشرفت خاصی به دست نیامده است و «نیاز به کار بیشتر وجود دارد.»

دیپلمات های غربی گفتند آنها از ایران نمی خواهند که به صورت علنی اعتراف کند که تحقیقاتی درباره ساخت کلاهک هسته ای انجام داده است ولی آژانس باید قانع شود که از دامنه فعالیت های گذشته ایران به صورت کامل آگاه است تا بتواند پایه ای قابل اعتماد برای نظارت های آینده ایجاد کند.

مقامات نزدیک به گفتگوهای وین می گویند تعلیق بخشی از تحریم ها به حل این مسئله منوط خواهد شد. این دیپلمات ارشد غربی گفت:«زمان آن است که این فصل را به پایان ببریم.»

سایر موضوعات مشکل آفرین عبارتند از زمانبندی تعلیق تحریم ها و موافقت ایران با طرح مربوط به بازگشت مجدد تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در صورتی که تهران نتواند به تعهدات خود بر اساس توافق حاصله عمل کند.

مانع دیگری که دراین مسیر باقی مانده است عزم ایران برای حفظ توانایی مربوط به انجام طرح های تحقیق و توسعه در زمینه سانتریفوژهای پیشرفته است.

تحلیلگران و دیپلمات ها می گویند اگر ایران از سانتریفوژهای پیشرفته در مقیاس فراوان استفاده کند مدت زمان لازم برای ساخت بمب اتم در این کشور به زیر یک سال کاهش خواهد یافت.

جدید ترین مطالب سایت