لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

طلاق رنگ و بوی فرنگی گرفته!

در گذشته زن با لباس سفید به خانه بخت می رفت و با کفن خارج می شد، اما امروز دیگر اینگونه نیست و طلاق قباحت خود را در جامعه از دست داده است...

هموطن: این روزها دیگر «طلاق» زشت ترین و بدترین کار حلال نیست چراکه اگر سری به دادگاه های خانواده بزنیم به خوبی می توانیم شاهد از بین رفتن قبح واژه طلاق بین زوج های جوان باشیم. انگار گذشت زمان توانسته است معانی برخی واژه ها را تغییر دهد یا از قبیح بودن آن در نزد افکارعمومی کم کند. مصداق بارز این گفتار جوانانی هستند که پرونده به دست اتاق های دادگاه و دادسراها را پایین و بالا می کنند تا نام خود را به آمار طلاق اضافه کنند.

به گزارش وطن امروز، این در حالی است که قدیمی ها همواره از طلاق به عنوان بد ترین کار حلال یاد می کردند و از آوردن نام آن بر زبان هم پرهیز می کردند. بزرگ تر ها هنوز هم معتقدند واژه «طلاق» شگون ندارد و با این کلمه همیشه دست به عصا برخورد می کنند اما انگار دیگر «طلاق» بدترین کار حلال نیست،

این روزها نه تنها شاهد ارائه آمار های گوناگون و متاسفانه تلخ درباره طلاق در جامعه هستیم بلکه واژه ها و تعبیر تازه هم به این پدیده افزوده شده، واژه هایی مانند «طلاق توافقی، جشن طلاق و مواردی از این نمونه» که رنگ و بوی فرنگی داشته و دارد. جالب اینجاست که درست زمانی گوش ما با این واژه های ناملموس آشنا می شود که از نظر آمار طلاق هم وضعیت خوبی نداشته و ارقام وقوع طلاق وضعیت هشدارگونه ای را نمایان می کند، چرا که براساس آمار موجود در هر ساعت 16طلاق در کشور به ثبت می رسد.

زنگ هشدار طلاق

آیا به ذهن بدبین ترین ایرانی هم خطور می کرد که تناسب آماری ازدواج و طلاق این قدر به هم نزدیک شود؟ فرهنگی که طلاق را بدترین امر می دانست چگونه به جایی رسید که طلاق نسبت به ازدواج سیر صعودی پیدا کند؟ در ایران امروز و البته بیشتر در مناطق شهری باید زنگ هشدار طلاق را به صدا درآورد. در گذشته زن با لباس سفید به خانه بخت می رفت و با کفن خارج می شد، اما امروز دیگر اینگونه نیست و طلاق قباحت خود را در جامعه از دست داده است.

زوج های جوان در نوک خط حمله

 براساس آمارهای موجود و رسمی، بیشتر طلاق ها در ۲ تا ۳ سال اول زندگی مشترک رخ می دهد و در سال های بعدی زندگی واقعه طلاق به مراتب کمتر اتفاق می افتد.

این درحالی است که احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه در آذرماه سال گذشته همزمان هم نسبت به کاهش آمار ازدواج در کشور هشدار داد و هم هشداری جدی به زوج های جوان در رابطه با سیر صعودی آمار طلاق در کشور عنوان کرد.

آمار شهادت می دهد

به نظر می رسد این هشدارها را باید جدی گرفت چرا که محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در نخستین نشست خبری خود در سال 93، از کاهش 4/4 درصدی ازدواج در سال 92 و افزایش 6/4 درصدی طلاق در این سال نسبت به سال گذشته خبر داد. به دنبال این موضوع دیگر جای شک و گمان باقی نمانده و از زبان همین اعداد و ارقام می توان به خوبی متوجه شد که از نظر وضعیت طلاق کجای جدول ایستاده ایم.

متولی خانواده کیست؟

اما در واکاوی عوامل و دلایل بالا رفتن نمودار طلاق نظرها و عقیده های گوناگونی بین کارشناسان وجود دارد.علی مظفری نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، معتقد است که«نگاه به مسائل باید کارشناسی شده باشد و بر این لزوم تأکید دارد که باید نهاد خانواده متولی خاصی داشته باشد. این متولی خاص می تواند در وزارت ورزش و جوانان تشکیل شود.» به راستی آیا جای این نهاد خاص در کشور ما خالی است؟ وی درباره علل طلاق سه دلیل را عنوان می کند که مهم ترین آن مسائل و مشکلات اقتصادی است. به باور مظفری، مسائل فرهنگی و اجتماعی و مسائل اعتقادی دو ضلع دیگر مثلث طلاق هستند.

توسعه طلاق؛ توسعه جامعه

البته در آن سوی ماجرا برخی جامعه شناسان افزایش آمار طلاق را روندی طبیعی در جوامع در حال گذار و نشانه ای از حرکت جامعه به سمت توسعه یافتگی می دانند و معتقدند نیازی به ورود دولت به این مقوله برای کاهش آمار یا پیشگیری از آن نیست چرا که افزایش طلاق معلول تغییرات اجتماعی و فرهنگی در سبک زندگی افراد بوده که با گذشتن جامعه از دوره گذار به مرور کاهش پیدا خواهد کرد و نمی توان برای آن مداخله گری کرد.

پیشتازی طلاق توافقی

اما مهدی وارسته، کارشناس امور اجتماعی و خانواده در این باره می گوید: بیشتر طلاق های رخ داده در کشور توافقی است و میانگین سن طلاق در کشور بین ۲۲ تا ۳۸ سال است. به گفته وارسته، از مهم ترین دلایل طلاق می توان به اعتیاد و بیکاری جوانان اشاره کرد.

مشکل کجاست؟

با توجه به جمع بندی نظر کارشناسان به نظر می رسد نه تنها مشکل به طورکامل شناخته شده، بلکه راهکارهای خروج از این بحران نیز ارائه شده است. پس به واقع چرا هیچ اقدام مثبت و مؤثری در این زمینه انجام نمی شود؟ متاسفانه در حال حاضر طلاق در جامعه مد شده و هر روز واژه های تازه ای به آن اضافه می شود  در حالی که در گذشته یک ننگ محسوب می شد و  درست به همین دلیل باید احساس خطر بیشتری کنیم.

منبع خبر: مجله اینترنتی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت