لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

‌فریادهای خاموش غار افسانه‌ای سرزمین دو خورشید

این روزها فریاد خاموش غار افسانه ای سرزمین خورشید در سوادکوه به گوش می رسد.

هموطن :در ارتفاعات کوه البرز و تنگه ای که رود "دوآب" بهم می پیوندد، به فاصله 1.5 کیلومتر از جاده سوادکوه-تهران بر سینه ستبر خطیرکوه طاقی عظیم بمانند خورشید جلوه گری می کند.

غاری که بسان نگین انگشتری در دل کوه می درخشد و خاطره سال های دور را در دل مردم این بوم کهن زنده می کند.

محلی ها می گویند این غار افسانه ای، حکایت های بسیار در دل خود دارد، حکایت هایی از خورشید و غروب عشق او!

گویا این غار، روزگارانی از پایگاه های استراتژیک و مراکز دفاعی اسپهبدان مازندران بوده و در صدر اسلام نیز هم زمان با شورش مردم طبرستان و قیام "ونداد هرمز" پناهگاه او بوده است.

نگاهت را که به غار می اندازی، قدم هایت بی اختیار تو را به درون غار هل می دهد و در عجب می مانی از این همه استقامت، از این همه هوش و معماری که چگونه بشر قرن ها پیش بدون هیچ ماشین مکانیزه ای توانسته چنین ماهرانه بر دل کوه دژی برپا سازد که پس از قرن ها هنوز مانده تا یادبودی باشد از هوش و استعداد ایرانی!

 اسپهبد خورشید چیست؟

 مجید اسلامی از فعالان حوزه میراث فرهنگی سوادکوه درباره تاریخ بزرگترین غار طبیعی دنیا به ایسنا می گوید: اسپهبد خورشید یکی از سرداران طبرستان بود که در زمان حمله عرب ها، زن و فرزندان خود را در این غار می گذارد و خود راهی جنگ می شود، اما عرب ها این دژ را محاصره می کنند و چون راهی به درون نمی یابند آب ورودی به این غار را مسموم کرده و همه سکنه این غار را همراه با همسر و فرزندان اسپهبد خورشید قتل عام و دژ را فتح می کنند.

وی ادامه می دهد: غار در دوره اسلامی بنام"عایشه کریکل دژ" نام گرفت.

اسلامی در مورد علت معروف شدن غار به این نام می گوید: زنی به نام عایشه در این دژ جمعی از دزدان و راهزنان را به دور خود جمع کرده و به غارتگری می پرداخت؛ به همین دلیل به چنین نامی مشهور شده است.

اما در زبان مردمان بومی سوادکوه این غار به "لاپ کمر"معروف تر است، لاپ به معنی بریدگی است و چون در دل کوه طاق غار به صورت شکاف و بریدگی است، مردمان این نام را بر آن نهاده اند.

 

 

راهی برای رسیدن به اسپهبد خورشید

 

ثمره جانلو از مدرسان حوزه گردشگری از غار افسانه ای خورشید به ایسنا می گوید: اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست، اسپهبدان مازندران از غار استفاده جنگی می بردند و در واقع می توان آن را قلعه هم نامید؛ قلعه ای که دیواره دارد و داخلش اتاقک سازی شده است، این غار بر روی یکی از کوه های آهکی منطقه به وجود آمده و داخل غار شاهد سنگ های استامیک هستیم که مانند قندیل به کف غار خیره اند، تمام این زیبایی ها می تواند هم جنبه توریستی داشته باشد و هم جنبه تاریخی.

وی افزود: برای این کار گروهی از کوه نوردان استان مازندران شروع به نصب میخ هایی بر دهانه غار اسپهبد خورشید کرده اند تا در آینده ای نه چندان دور حداقل گروه های کوه نوردی و سنگ نوردی بتوانند به داخلش بروند و با اسکن برداری و طراحی داخلی آن از غار بگویند و کسانی که قدرت و فرصت دیدن داخل غار را ندارند از حال و روزش با خبر باشند.

این کارشناس تاکید می کند: تاریخ برای تمام انسان ها ست و شناسایی و معرفی تاریخ وظیفه انسان هایی است که احساس مسئولیت دارند.

جانلو بیان می کند: درون غار به شکل تالار و دایره ای شکل است، در ازای آن حدود 20 متر، عرض آن به عبارتی 14 و ارتفاع آن حدودا 15 متری می رسد.

وی اظهار می کند: طاق این غار با 80 متر پهنا و 80 متربلندی جز طاق های مهم دنیا به شمار می آید، در داخل طاق نماهای غار، قلعه، برج، آتشکده، آب انبار، حمام و تنور وجود دارد که با سبکی بسیار زیبا با سنگ و ساروج ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، بیرون غار که بیایی منظره بی نظیر آن تو را مدهوش می کند، تمرکز این غار برای دیده بانی بسیار زیاد است و در ورودی جاده برج دیده بانی نسبتا بزرگ با 5 اتاق و یک اتاقک در زیر آن 5 اتاق دیده می شود، افسوس که این برج دیده بانی کاملا رو به نابودی است.

 

حالت به وخامت است می دانم.. .

 متاسفانه این روزها مهمترین اثر تاریخی سوادکوه، رو به وخامت است، بزرگترین غار طبیعی دنیا که روزی قرص و محکم پا در ره خاک داشت، امروز فرتوت تر از همیشه نگاهش به آسمان سرزمین دو خورشید است.

این غار یا بهتر است بگوئیم قلعه استوار امروز فقط ابهتی از نامش برتارک روزگاران سوادکوه مانده است و 9 سال است که « اسپهبدخورشید» فریادهای خاموش سر می دهد، اما گوش شنوایی نیست تا صدای ناله های خاموشش را بشنود.

این اثر طبیعی با تمام تاریخ و افسانه هایش آبستن حوادثی شده است که جز منفعت طلبی و غفلت نمی توان نامی برآن نهاد.

غاری که روزی جولانگاه مردان مبارز سرزمین مازندران بود، امروز عرصه تاخت وتاز بی رحمانه کارگاه های سنگ شکن شده است.

قلعه اسپهبد خورشید در مسیر جاده فیروز کوه و خطیرکوه، جاییکه مرکز برداشت معادن شن و ماسه استان مازندران محسوب می شود قرار گرفته است و برداشت های بی رویه سال های اخیر باعث شده غول های آهنی حفاری شن و ماسه به کوه اسپهبد خورشید نزدیک و نزدیک تر شوند.

البته این تراژدی حکایت امروز و دیروز نیست، این کارخانه های سنگ شکن و تاخت و تاز بی امان کامیون ها و گردش سریع چرخ این کارگاه ها از سال 1385 تا به حال برای ساختن غول های شهری، دامنه این کوه را رو به نابودی کشانده است.

 

تهدید یکی از بزرگترین طاق های طبیعی دنیا

 رئیس میراث فرهنگی شهرستان سوادکوه بزرگترین خطرتهدیدکننده یکی از معروف ترین طاق های جهان را وجود معادن سنگ شکن خصوصا انفجارات معادن فلورین در بالادست غار اسپهبد خورشید دانست و عنوان کرد: متاسفانه این غار حال و روز خوشی ندارد، صدور مجوزهای برداشت شن و ماسه در دولت های پیشین در دامنه و اطراف اسپهبد خورشید علاوه بر اینکه چشم انداز غار را خدشه دار کرده ، استحکام این غار را نیز مورد تهدید قرار داده است.

رضا دانش زاده افزود: اما آنچه امروزه این میراث ماندگار را تهدید می کند، انفجارهای ناشی از معادن فلورین در بالادست غار است که البته این معادن با مجوزهای رسمی مشغول به فعالیت هستند و به این راحتی نمی توان آنها را مجاب به تعطیلی معادن کرد.

دانش زاده بیان کرد: میراث فرهنگی شهرستان با همکاری اداره صنعت معدن، تجارت و میراث فرهنگی استان مازندران درحال رایزنی هایی برای مسدود کردن دو مسیر انحرافی معدن فلورین که به اسپهبد خورشید منتهی می شود، است تا بتواند جلوی آسیب های ناشی از انفجارها و خاکبرداری های اطراف غار را بگیرد.

به گزارش ایسنا، در هر حال قرارگیری بزرگترین غار طبیعی دنیا در کشور می تواند رشد توریست را در کشور افزایش داده و در کنار بناهای باارزشی چون پارسه، پاسارگاد، میدان نقش جهان، شهر سوخته، چغازنبیل، تاق بستان و ... جانی تازه بر رگ های بی رمق صنعت گردشگری کشور بخشد.

جدید ترین مطالب سایت