فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

طلاق توافقی در پیشخوان خبر

طلاق توافقی این روزها بیش از گذشته در جامعه رایج است. در این شیوه طلاق تنها امضای وکالت نامه و کپی شناسنامه زوجین و سند ازدواج کافی است.عده ای سهل الوصول شدن طلاق را علت رواج طلاق می دانند و گروهی ازدواج های غیرهم کف را از دلایل افزایش طلاق می دانند.

هموطن :طلاق توافقی یا درخواست گواهی عدم امکان سازش بدین معناست که زوجین روی اصل طلاق، مهریه و حضانت فرزند توافق کرده و درخواست گواهی عدم سازش را می دهند. در این شیوه ی طلاق، تنها امضای وکالت نامه و کپی شناسنامه ی زوجین و سند ازدواج کافی است. این شیوه طلاق از آنجا که امر مذموم طلاق را تسهیل می کند، مورد انتقاد جدی قرار گرفته و جامعه شناسان درباره پیامدهای اجتماعی آن هشدار می دهند.

دکتر علی مظفری پژوهشگر مسائل اجتماعی و خانواده و نائب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با حضور در استودیو پیشخوان خبر گفت: افزایش طلاق در جامعه فی نفسه ارتباطی به قوانین، دادگاه و دادگستری ندارد، بلکه متاسفانه از بین رفتن قبح طلاق به سبب تغییرات فرهنگی و متد زندگی امروز سبب شده تا سنت مذموم اسلام به یک سنت رایج در جامعه تبدیل شود.

 وی افزود: همانگونه که ازدواج ها راحت اتفاق می افتد و خانواده ها در آن دخیل نیستند در طلاق ها نیز خانواده های زوجین نقش خاصی را ایفا نمی کنند.

 بیکاری در کنار تغییر متد و فرهنگ از جمله ریشه هایی بود که این پژوهشگر مسائل اجتماعی به آن اشاره کرد و گفت: برخلاف قوانین کشورهای فرانسه و آمریکا که یک پروسه تعریف شده مناسب برای طلاق در نظر گرفته شده است در ایران طلاق توافقی به سهولت صورت می گیرد، و مراکز مشاوره نقش خود  را به درستی ایفا نمی کنند.

حجت الاسلام مهدوی قاضی دادگاه خانواده برخلاف مظفری ریشه افزایش طلاق توافقی در جامعه را در جای دیگری می دانست و گفت: ما نباید صورت مسئله را پاک کنیم زیرا اگر طلاق توافقی با دشواری همراه شود، شمار طلاق های یکطرفه افزایش خواهد یافت. 

به گفته وی طلاق حاکم یا عسرو حرج که به درخواست زوجه صورت می گیرد در کوتاه ترین زمان به 66 روز زمان نیاز دارد و درخواست طلاق توافقی به علت نبود مشکل در موضوعات مالی و کراهت طرفین از زندگی با یکدیگر ناشی می شود.

در ادامه برنامه دکتر فرشته روح افزا  معاون شواری فرهنگی اجتماعی و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت تلفنی افزایش طلاق توافقی را ناشی از عملکرد وکلا و مراکز مشاوره برشمرد، و تاکید کرد که آسان بودن طلاق توافقی از مهمترین دلایل افزایش طلاق است،  اما مظفری با این نظر موافق نبود.

مهدوی نیز به تعداد زیاد پرونده های طلاق اشاره کرد و گفت: طولانی شدن روند طلاق مشکلات دیگری را پیش می آورد، و نمی تواند از بروز طلاق جلوگیری کند.

جدید ترین مطالب سایت