لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عضوسابق تیم‌هسته‌ای زمان به سود ایران است

مذاكرات هسته اي نه تنها شكست نخورده است بلكه مسير منطقي خود را طي مي كند و اين انتظار كه در دور اول به نتيجه برسيم انتظار نادرستي بوده است...

مذاكرات وين اين روزها به طرز غيرقابل باوري مورد حمله قرار گرفته است، انتظارها بالا رفته است و افرادي هستند كه انتظار دارند اين مذاكرات در همان دور اول به نتيجه برسد.

انتظارهايي كه برخي آن را بجا نمي دانند و مي گويند تازه از دور بعدي وارد مذاكرات واقعي خواهند شد. با اين وجود پس از پايان مذاكرات وين4، تلاش گسترده يي براي القاي شكست در مذاكرات وين شده است تا شايد از اين مسير مخالفان مذاكرات به نتيجه دلخواه خود كه همان شكست مذاكرات است برسند.

اعتماد در همين مورد با سيروس ناصري، عضو اسبق تيم مذاكره كننده هسته اي گفت وگو كرد.

او برخلاف مشغله هاي فراوانش حاضر شد براي برطرف كردن نگراني مردم و مخالفان مذاكرات با «اعتماد» گفت وگو كند تا به آنان كه اين روزها نگران شكست مذاكرات هستند تاكيد كند كه مذاكرات هسته اي نه تنها شكست نخورده است بلكه مسير منطقي خود را طي مي كند و اين انتظار كه در دور اول به نتيجه برسيم انتظار نادرستي بوده است.

ناصري بر اين باور است كه رسيدن به توافق نهايي در اواخر تيرماه يا حتي در دوره تمديد ممكن است و اين موضوع به معناي شكست مذاكرات نيست. تاكيد مي كند كه طبيعت اين مذاكرات اين گونه است و امريكا تا پايان تيرماه عقب نشيني هاي ديگري نيز خواهد كرد. از دو بخش اصلي سنگين مذاكرات مي گويد و بارها از عملكرد تيم مذاكره كننده هسته يي دفاع مي كند.

تحليل شخصي شما از اين دوره از مذاكرات چيست؟ فكر مي كنيد عملكرد مذاكره كنندگان ايراني چگونه بوده است؟

به نظر من روند مذاكرات خيلي متين و محكم بود و هيات مذاكره كننده ايران با دقت بالايي در حال چيدن چارچوب ها و جاگذاري مواضع به گونه يي است كه مطمئن باشد مي تواند در مراحل نهايي و در بده بستان نهايي حداكثر منافع را براي كشور تحصيل كند.

فكر مي كنيد چرا انتظارها از اين دوره از مذاكرات ايران و 1+5 تا اين اندازه زياد بود؟ چرا عده يي توقع داشتند كه اين مذاكرات در همين مرحله اول به نتيجه برسد؟ چنين توقعي بجا است؟

فكر مي كنم كساني كه انتظار يك حركت خيلي جدي از اين دور از مذاكرات را داشتند مقداري دچار اشتباه شده اند يا اينكه مقداري تحت تاثير اخبار و تبليغاتي كه قبل از مذاكرات مطرح شده بود قرار گرفتند. بخشي از اين كار در داخل صورت گرفته بود اما بخش عمده آن در خارج بود و در مجموع رسانه هاي خارجي و آنهايي كه به اين موضوع پرداختند انتظارات را بالا برده بودند.

در حالي كه اين نخستين مرحله ورود به مذاكرات است و در سه دوره گذشته آن گونه كه تيم مذاكره كننده گزارش داده و در رسانه ها هم منعكس شده است بحث هاي بده بستان و چالشي شروع نشده بود و تا به حال مشغول اعلام مواضع و تنظيم شكل و فرم مذاكرات بوده اند. بنابراين انتظار اينكه يك حركت عمده يي در اين مرحله انجام بشود حتما انتظار به جايي نبوده است.

شما به بالا رفتن انتظارات اشاره كرديد و رسانه هاي خارجي را در اين مسير تا اندازه يي مقصر دانستيد فكر مي كنيد كساني كه در داخل تحليل مي كنند اين مذاكرات به بن بست رسيده به نوعي مشغول دنبال كردن خط رسانه هاي خارجي هستند؟

كساني كه چه در داخل و چه در خارج در مورد نتيجه مذاكرات پيشداوري مي كنند بعدا ناگزير خواهند شد كه نظر و تحليل خودشان را برگردانند و خودشان را با واقعيت وفق بدهند. به نظر من در مجموع مذاكرات كاملا مسير منطقي خود را طي مي كند. مذاكرات متقن و كاملي است و نه در اين دور بلكه در دورهاي بعدي هم نبايد انتظار تحول عمده يي را در مواضع طرفين داشت. طبيعت اين مذاكرات اين است كه بده بستان واقعي و توافق نهايي در مرحله آخر انجام شود. بنابراين من تا 20 تير، هفته آخر تيرماه يا حتي بعد از يك دوره تمديد انتظار يك حركت اساسي در مذاكرات را نخواهم داشت و فكر مي كنم اين ديدگاه واقع بينانه يي است كه مي توان در مورد اين مذاكرات داشت.

اما شاهد هستيم كه در داخل رسانه هاي زيادي هستند كه بر طبل شكست خوردن مذاكرات مي كوبند فكر مي كنيد هدف آنان از اين تحركات چيست؟

اگر عده يي واقعا نگران مذاكرات باشند طبيعي است كه از اينكه مذاكرات جلو نرود خشنود باشند اما از نظر من اينها در اشتباه هستند و خيلي هم جدي در اشتباه هستند. اساس اين مذاكرات اين است كه با توافق ژنو امريكا عقب نشيني اساسي كرد و بعد از 10 سال پذيرفت كه ايران غني سازي هسته يي داشته باشد و بعد از آن عقب نشيني حالا امريكا بايد در چندين مورد ديگر هم از مواضعش عقب نشيني بكند و بعد در عين حال هم اهرمي را كه در اين مدت به كار گرفته است و از طريق آن برنامه هسته يي ايران را عقب انداخته يعني تحريم ها را هم بازپس بدهد و واگذار بكند. در عين حال عملكرد هيات مذاكره كننده ايراني بسيار قوي و محكم بوده است و با اين روحيه هم در حال مذاكره است. زمان نيز به نفع ايران است و در نهايت خواهيم ديد كه در تيرماه يا بعد از آن امريكا عقب نشيني هاي ديگري هم خواهد كرد.

روز گذشته آقاي ظريف در پيام توييتري خود هشدار داده اند كه شرايط به گونه يي نشود كه اتفاق سال 2005 تكرار شود و توافقي حاصل نشود. فكر مي كنيد مخاطبان اصلي آقاي ظريف چه افرادي هستند و اين پيام به عنوان نخستين واكنش يكي از اعضاي تيم مذاكره كننده چه معاني در بر دارد؟

من فكر مي كنم اين پيام درستي است كه طرف مقابل كه البته منظور فقط امريكا است بداند اگر بخواهد وقت گذراني كند يا در مذاكرات بخواهد خواسته هاي حداكثري خودش را به نتيجه برساند نتيجه اش اين خواهد شد كه جمهوري اسلامي ايران مجددا راهش را جدا كند و مسير خود را برود. تجربه اين 10 سال هم نشان داده است كه اين امريكا است كه از چنين شرايطي متضرر خواهد شد. در نتيجه اين پيام آقاي ظريف پيام بسيار درست و بجايي است.

يعني تصور مي كنيد طرف هشدار آقاي ظريف فقط امريكا باشد و آقاي ظريف نگراني اي از طرف مخالفان داخلي و واكنش هايشان نداشته باشد؟

به هر حال من اميدوارم تيم مذاكره كننده همچنان بتواند با قاطعيت كار خودش را دنبال كند و چنين نگراني وجود نداشته باشد. اما قبل از اين هم چنين موقعيت هايي را داشته ايم و تنها تجربه سال 2005 نيست. در يك نقطه آقاي جليلي كه مسوول مذاكرات بودند به دنبال توافقي با امريكايي ها بودند كه بر مبناي آن مواد اصلي از كشور خارج شود و در خلال آن مسائل هسته يي به سمت راه حل برود. همان زمان هم انتقادات داخلي موجب شد كه هيات مذاكره كننده ترجيح بدهد كه مذاكرات متوقف بماند تا اينكه مذاكرات رو به جلو باشد. اميدوارم اين رويه براي هيات مذاكره كننده فعلي اتفاق نيفتد، البته كه با حمايت هايي كه از اين هيات صورت گرفته است بعيد مي دانم چنين اتفاقي بيفتد.

فكر مي كنيد نگارش يك پيش نويس مشترك تا چه اندازه كار سختي باشد؟ تصور نمي كنيد كه يكي از مشكلات اصلي طرفين نگارش اين پيش نويس باشد؟

نگارش توافق، يك بخش زمانبر، دقيق و دشوار مذاكرات است اما ورود به مرحله نگارش بدون اينكه بر روي مباني بده بستان توافق شده باشد آنچنان به كار نمي آيد، بنابراين فكر نمي كنم اصلا محلي از اهميت داشته باشد. آنچه مهم است اين است كه هيات مذاكره كننده بتواند با روش هايي كه به كار مي برد طرف مقابل يعني امريكا را وادار كند كه آنچه را كه نزديك به حداكثر خواسته هاي ما است بپذيرد و اين بيش از آنكه به جزييات مربوط باشد به بحث كلان مربوط است و نكته سنجي و زمان سنجي را مي طلبد كه در چه مقطعي بده بستان نهايي صورت بگيرد.

در نهايت تصور مي كنيد توافق ها و مناقشات اصلي در اين دوره از مذاكرات چه باشد؟

به نظر من دشوارترين بخش مذاكرات تعريف روابط و مناسبات ميان ايران و آژانس و از طرف ديگر نحوه برچيده شدن تحريم ها و رفع آنها، ابعاد حقوقي و اجرايي آن است اين مذاكرات بسيار دقيق جزيي و ريز است كه هر بخش از جزييات مي تواند بعدا منافع ما را تحت تاثير قرار بدهد. اين دو بخش است كه مذاكرات سنگين مي طلبد اما بقيه مسائلي كه در خبرها مطرح شده مسائل مربوط به بده و بستان است و معامله نهايي قابل حل است.

منبع خبر: مجله اینترنتی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت