لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تروریست‌های مرده و زنده!

در روزهای اخیر انتشار اخباری درباره مرگ سه چهره شاخص از طالبان و القاعده، نه تنها مذاکرات صلح در افغانستان که رسانه های خبری جهان را تحت تاثیر خود قرار داد.

هموطن :قرار بود مذاکرات نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان با همکاری پاکستان برگزار شود که ناگهان انتشار خبر مرگ «ملا عمر» - رهبر طالبان افغانستان - همه چیز را بر هم زد. سازمان امنیت ملی افغانستان با تأیید خبر مرگ او، از به تعویق افتادن این مذاکرات خبر داد.

برخی از نقش پاکستان در انتشار این خبر همزمان با مذاکرات صلح افغانستان سخن می گویند. انتشار این خبر بر دسته دسته شدن طالبان و القاعده و امکان تداوم کنترل پاکستان بر این گروه های تروریستی تأثیر خواهد داشت؛ همچنین حیات خود طالبان و القاعده هم از این اخبار بی تأثیر نخواهد ماند.

اما اخبار پیرامون افغانستان و طالبان به مرگ ملا عمر ختم نشد؛ خبرهای بعدی که منتشر شد، «احتمال مرگ جلال الدین حقانی» رهبر شبکه حقانی - یکی از سه گروه مسلح شبه نظامی در افغانستان - و «ایمن  الظواهری» رهبر کنونی القاعده و همچنین سرنگونی هواپیمای حامل اعضای خانواده اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده بود.

ملا عمر کیست؟

* ملا عمر، رهبر «طالبان» افغانستان بود؛ گروهی که که از سال 1996 تا سال 2001 حکومت افغانستان را در دست داشتند. طالبان گروهی تروریستی است که در 10 اکتبر سال 1994 میلادی در اوج جنگ های داخلی افغانستان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان اعلام موجودیت کرد.

ملا عمر

* اطلاعاتی که تاکنون درباره ملا عمر منتشر شده، چندان دقیق نیست و نمی توان کاملا به آن اعتماد کرد، اما بر اساس برخی اطلاعات منتشر شده، او در سال 1339 هجری شمسی (1960 میلادی) در ولایت قندهار به دنیا آمده است. ملاعمر در مبارزه با شوروی سابق سال ها جنگیده و چشم راست خود را هم در این مبارزات از دست داده است. می گویند ملاعمر بدون بیهوشی، با چاقو چشمش را درآورد و پلک هایش را به هم دوخت.

* ملا عمر در سال 1992 سلاح خود را بر زمین گذاشته است و مدرسه ای دینی تأسیس کرد. او در سال 1371 (1992 میلادی) رهبر طالبان افغانستان شد و در همان سال طالبان، کابل را تصرف کرد. حکومت طالبان با رادیو، تلویزیون، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و حضور زنان در اماکن عمومی مخالف بود. تخریب دو مجسمه  بودای بامیان که بلندترین مجمسه های ایستاده در شهر بامیان قرار داشت، توسط طالبان انجام شد.

* بر اساس زندگی نامه ای که گروه طالبان درباره ملاعمر منتشر کرده است، ملا محمد عمر هر روز در جریان وقایع افغانستان و جهان قرار گرفته است. درباره اش مدعی شده اند که او آرام است، عصبانی نمی شود و نمی ترسد، خانه و حساب بانکی در خارج از کشور ندارد. خوش برخورد است و شوخ طبعی ویژه ای دارد و هیچ گاه خود را بر تر از همراهانش نمی داند.

* ملا عمر از سال 2001 و بعد از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا دیگر در انظار عمومی دیده نشد. در این مدت دولت آمریکا 10 میلیون دلار پاداش برای دستگیری او گذاشته بود و اسم او در لیست 10 رهبر خطرناک ترین گروه های تروریستی دنیا قرار گرفت.

* سال ها بود دو شایعه درباره ملا عمر مطرح می شد؛ یکی اسارت او در پاکستان و دیگری مرگ او، تا اینکه در روزهای اخیر، خبر مرگ او از سوی منابع امنیتی افغانستان منتشر شد؛ مرگی که می گویند دو یا سه سال پیش اتفاق افتاده است. ابتدا طالبان خبر مرگ او را رد کرد و بعد خبر درگذشت ملا عمر از سوی سخنگوی طالبان هم تأیید و اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید طالبان انتخاب شد.

* برخی اعضای طالبان افغانستان معتقد هستند که انتخاب اختر محمد منصور با موافقت همه اعضای طالبان نبوده و با اولویت های سنتی انتخاب رهبر جدید طالبان مغایرت دارد. همچنین با انتشار این احتمال که ملا عمر از سوی اختر محمد منصور کشته شده است، این احتمال وجود دارد که طالبان دوپاره شود و بدین ترتیب، برخی از اختر محمد منصور و برخی دیگر هم از محمدیعقوب پسر ملا عمر حمایت خواهند کرد.

ملا عمر

* بر اساس شایعات منتشر شده از سوی یکی از گروه های وابسته به طالبان، اختر محمد منصور، ملا عمر را با زهری که از دوبی آورده شده بود، کشته و ملا عمر سه روز پس از استفاده این دارو جان باخته است.

* بعد از مرگ ملا عمر، طالبان برای او نماز میت غیابی خواندند و سه روز عزاداری اعلام کردند.

* ملا اختر در اولین پیام صوتی خود به عنوان رهبر طالبان، گفت وگوهای صلح با افغانستان را رد کرد و گفت: هدف و شعار ما این است که شریعت اسلامی و نظام اسلامی را تطبیق کنیم و جهاد ادامه خواهد داشت. او همچنین تاکید کرد: هرگونه تبلیغات در مورد گفت وگوهای صلح، شایعات دشمنان طالبان است.

* داعش از مخالفان سرسخت طالبان است و بارها ویدئوهایی از تیرباران اعضای طالبان منتشر کرده است. داعش از ایجاد چنددستگی در طالبان حمایت می کند و امیدوار است که با چندپارگی طالبان، اعضای این گروه با ابوبکر بغدادی - سرکرده داعش - بیعت کنند.

ایمن الظواهری کیست؟

* أیمن الظواهری متولد 1951 در مصر است. او پزشک و جانشین بن لادن و رهبر القاعده است. او در 14 سالگی به اخوان المسلمین پیوسته و با انجام یکسری عملیات های پلیسی در مصر دستگیر شد و بعد از آزادی از زندان به افغانستان که در حال جنگ با شوروی بود رفت و آنجا با اسامه بن لادن آشنا شد.

ایمن الظواهری در کنار اسامه بن لادن

* الظواهری سپس گروه جهاد اسلامی مصر را با گروه القاعده که در سال 1988 و چند سال قبل از تأسیس طالبان، توسط اسامه بن لادن تأسیس شده بود، ادغام کرد. او سال هاست به عنوان نفر دوم القاعده و به دلیل شرکت در عملیات های تروریستی مختلف، تحت تعقیب بین المللی است. اف بی آی 25 میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، تعیین کرده است. همچنین اسم او در لیست 10 تروریست خطرناک دنیا قرار دارد.

* الظواهری از سال 2011 و بعد از کشته شدن بن  لادن - که در پاکستان توسط ارتش آمریکا انجام شد - رهبری القاعده را بر عهده گرفت.

* او بارها علیه ایران حرف زده و از ایران به دلیل بی ارتباط دانستن حمله یازده سپتامبر با القاعده انتقاد کرده است.

* دو سال پیش، القاعده از تشکیل شاخه القاعده در شبه جزیره هند خبر داد که این اقدامات سبب اعلام آماده باش در برخی ایالت های هندوستان شد. گرچه برخی این ادعای القاعده و الظواهری را بی اساس و نوعی حمله روانی برای مقابله با داعش خواندند. از آن زمان تاکنون الظواهری دیده نشده و هیچ پیامی هم منتشر نکرده است. این تصور وجود داشته که او جایی بین مرز افغانستان و پاکستان پنهان شده است.

* اما اخیراً داعش فرضیه مرگ او را بعد از انتشار خبر فوت ملا عمر منتشر کرد. چند تن از رهبران داعش در پیامی که در پایگاه های اینترنتی وابسته به این گروه منتشر شده، اعلام کردند: تأیید خبر مرگ ملا عمر، رهبر طالبان بشارت دهنده خبر مرگ ایمن الظواهری است و این خود باعث می شود که مجاهدین در سراسر جهان با ابوبکر بغدادی - رهبر داعش - بیعت کنند.

جلال الدین حقانی کیست؟

جلال الدین حقانی

* جلال الدین حقانی از فرماندهان طالبان بود و رهبری شبکه حقانی را عهده دار بوده است. حقانی نفر دوم طالبان بعد از ملا عمر محسوب می شود. منطقه تحت نفوذ او مرز بین افغانستان و پاکستان است. او و گروهش با نیروهای ارتش افغانستان، پاکستان و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان می جنگند.

* حقانی در سال های آغازین دهه 30 میلادی متولد شده و در جنگ با شوروی حاضر بود و رابطه نزدیکی نیز با مجاهدین عرب داشته که سبب آشنایی او با بن لادن شده است. بعد از قدرت گرفتن طالبان، او به آن ها پیوست و یکی از طراحان اصلی حمله به نیروهای غیر افغانستانی در افغانستان بوده است.

* حقانی دو همسر افغانستانی و یک همسر عرب دارد و پسرش سراج الدین با او در جنگ علیه دولت افغانستان فعال است.

* دو روز بعد از انتشار خبر مرگ ملا عمر، فردی که گفته می شد یکی از نزدیکان او و از اعضای خانواده اش است، به شبکه بی بی سی گفته بود که حقانی یک سال پیش به دلیل بیماری درگذشته و در افغانستان به خاک سپرده شده است. پیش از این هم خبر درگذشت حقانی منتشر شده بود، اما این خبر تأیید نشده بود. این بار هم بعد از انتشار خبر مرگ حقانی یکی از اعضای خانواده او به خبرنگاران محلی در افغانستان گفته جلال الدین حقانی زنده است و خبر مرگ او صحت ندارد.

* گروه های تروریستی طالبان و حقانی هنوز به انتشار اخبار مرگ جلا ل الدین حقانی واکنش نشان نداده اند.

جدید ترین مطالب سایت