لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

شایعه فروش اینترنتی سوالات امتحانات نهایی

در سال های اخیر درس خواندن و امتحان دادن آنچنان هم سخت نیست، دیگر دانش آموزان نیازی به مطالعه دقیق و جزءبه جزء کتاب و موشکافی مطالب جزوه های درسی و مباحث کلاسی ندارند...

شایعه فروش اینترنتی سوالات امتحانات نهایی

هموطن: به لطف ارزشیابی توصیفی، حالا بیشتر از پنج سال است که دانش آموزان دوره ابتدایی امتحان نمی دهند و به جای نمره، رتبه خیلی خوب، خوب و نیاز به تلاش و بد می گیرند و تعطیل می شوند. دانش آموزان دوره راهنمایی و متوسطه هم با توسل به کلاس های فوق برنامه و خصوصی و چندین دوره مرور سوالات مشابه امتحانی، از سد امتحانات می گذرند و در تعطیلات ناب تابستان غوطه ور می شوند.

اما گویا در امتحانات پایانی امسال که به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال، زودتر در حال برگزاری است، پریدن از دیوار امتحانات آسان تر شده و دانش آموزان می توانند در کنار شرکت در کلاس های فوق برنامه و خصوصی بی شمار و گذاشتن هزینه های آنچنانی بر دوش والدین شان، سوالات امتحانات را هم بخرند و با خیالی آسوده تر، نمره بگیرند.

یک فروشنده از هفته گذشته صفحه ای در شبکه اجتماعی «اینستاگرام» با نام «پاسخ آزمون» ایجاد و ضمن ارتباط گیری مستقیم با دانش آموزان، به آنان پیشنهاد می دهد که اگر قصد خرید سوالات امتحانی خود را دارند به «kik» وی مراجعه کنند. یکی از دانش آموزان دبیرستان پسرانه ارشاد منطقه هشت آموزش وپرورش شهر تهران ضمن درمیان گذاشتن این ماجرا با خبرنگار «شرق» مدعی شد: «صبح روز 28اردیبهشت، امتحان دینی داشتیم که در حیاط مدرسه یکی از دوستانم صدایم کرد و گفت که «این سوالات دینی امتحان امروز است، بگیر و نگاهی بینداز.» اول باور نکردم ولی وسوسه شدم که نگاهی بیندازم.»

فروش 150 هزارتومانی سوالات

این دانش آموز پایه سوم متوسطه ادعا کرد: «هرچقدر پرسیدم که این سوال ها را از کجا آوردی چیزی نگفت، تا دیدم بعضی از دوستان دیگرم هم همان سوال ها دستشان است و در حال خواندن آن هستند. باز هم باورم نمی شد تا اینکه سر جلسه امتحان دیدم که همه سوالات مانند همان سوالات موجود در جزوه دوستم بود و با آن مو نمی زد.»

او مدعی است: «بعد از امتحان، پیگیری کردم و متوجه شدم شخصی در صفحه «اینستاگرام»، فعال است که سوالات امتحان نهایی را فروخته و عنوان کرده اگر سوالات او با امتحان امروز همخوانی داشت، دانش آموزان می توانند باز هم به او مراجعه کنند و سوالات امتحانات دیگر را از او بخرند.»طبق ادعای این دانش آموز، این فروشنده، سوالات امتحان دینی دیروز را به مبلغ 150 هزار تومان فروخته است. خبرنگار «شرق» با مراجعه به «اینستاگرام» و جست وجوی اسم فروشنده سوالات؛ پی برد که وی فعالیت خود را به تازگی آغاز و جامعه هدف خود را نیز از بین دانش آموزان فعال در این شبکه اجتماعی انتخاب کرده است.

او برای عادی نشان دادن فعالیتش، در توضیح مشخصات خود از نام دو موسسه علمی - خصوصی معتبر استفاده کرده ولی در اولین پست خود آورده که «فروش سوالات امتحانات نهایی؛ برای خرید به کیک ما پیام بدهید» و آدرس کیک خود را آورده است.

آموزش وپرورش: تکذیب می کنیم

ادعای فروش سوالات امتحانات نهایی کشوری در حالی مطرح می شود که معدل دانش آموزان در این آزمون، تاثیر 25درصدی قطعی در کنکور سراسری دانشگاه ها در سال آینده دارد و مبنایی برای قبولی بین همه دانش آموزان متقاضی ورود به دانشگاه های کشور است.

اما عبدالرسول عمادی، رییس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش؛ بر امنیت امتحانات نهایی دانش آموزان پایه سوم متوسطه تاکید کرده و به خبرنگار «شرق» گفت: «به دلیل تاثیر قطعی معدل امتحانات نهایی پایه سوم متوسطه دانش آموزان رشته نظری در قبولی آنها در دانشگاه، سعی کرده ایم که بالاترین میزان امنیت را برای سوالات طراحی شده فراهم کنیم.»عمادی با بیان اینکه «تمام سوالات امتحانات نهایی پایه سوم متوسطه در مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش طراحی می شود»، افزود: «این آزمون در سطح کشوری برگزار می شود و به همین دلیل برای هر درس، دو طراح سوال در نظر گرفته ایم که در همین مرکز فعالیت می کنند.»

او ادامه داد: «پس از طراحی سوال ها توسط طراحان ما و بازبینی دو کارشناس دیگر، برگه امتحانی توسط دو کارشناس فناوری تایپ شده و در لوح فشرده رمز داری ذخیره می شود و سپس آن را در اختیار استان ها قرار می دهیم.»رییس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش با تاکید براینکه «تا صبح امتحان، رمز لوح فشرده سوال ها در اختیار استان ها قرار نمی گیرد»، اظهار کرد: «صبح روزی که سوالات امتحان نهایی درس مربوطه به واحد تکثیر در قرنطینه منتقل می شود، رمز را در اختیار آنها قرار می دهیم و سپس سوالات تکثیر و به حوزه های امتحانی برای برگزاری آزمون مربوطه ارسال می شود.»این مقام مسوول افزود: «در نتیجه امنیت سوالات امتحان نهایی بسیار بالاست و اگر سوالات امتحانی لو برود، بر گردن یکی از اعضای طراح یا کارشناس فعال در مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش است؛ چرا که امکان لورفتن سوالات در حوزه تکثیر به دلیل فرصت کم تا زمان آزمون وجود ندارد.»وی در پاسخ به این سوال که مستنداتی وجود دارد که تایید می کند شخصی در فضای مجازی سوالات را فروخته است، گفت: «اینها شیادند و برای کسب پول دست به هر کاری می زنند و دانش آموزان را فریب می دهند. ما مطلقا این قضیه را تکذیب می کنیم.»

منبع خبر: مجله اینترنتی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت