لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

انتقال پایتخت باز هم برگشت خورد

با اخطار چند نماینده و تائید رئیس مجلس، طرح انتقال پایتخت از دستور کار مجلس خارج شد...

 هموطن: نزدیک به سه دهه است که تلاش می شود جایگزینی برای تهران به عنوان پایتخت اداری و سیاسی کشور انتخاب شود. چندی پیش، برخي از نمايندگان مجلس از سمنان، همدان و پرديس به عنوان گزينه هاي جديد پايتخت سياسي و اداري كشور نام برده بودند و قرار بر این بود که پس از تصویب نهایی طرح انتقال پایتخت در مجلس و اخذ نظر مثبت شورای نگهبان این طرح برای اجرا به دولت ابلاغ شود تا در کار گروه ویژه بررسی طرح انتقال یا ساماندهی پایتخت مورد بررسی قرار گیرد.

کلیات طرح انتقال پایتخت دی  سال گذشته به تصویب مجلس رسید. با این حال، پس از چند ماه رایزنی و مشخص شدن گزینه های احتمالی پایتخت جدید سیاسی، قرار بود طرح انتقال پایتخت روز گذشته، یکشنبه، در مجلس بررسی شود اما، با یک اخطار از سوی محمدمهدی مفتح و تایید رئیس مجلس، دوباره به کمیسیون برگشت. اخطار مفتح به دیده نشدن بار مالی طرح بود. او در اخطاری با استناد به اصل 75 قانون اساسی گفت: طرح انتقال پایتخت مغایر اصل 75 قانون اساسی است و دارای بار مالی است.

باید در بررسی جزئیات طرح مشکل بار مالی را رفع می کردیم تا در شورای نگهبان رد نشود. رئیس مجلس سپس اخطار مفتح را به رای گذاشت که از 225 نماینده حاضر در جلسه، 129 نفر با این اخطار موافقت کردند. لاریجانی گفت: شور اول و بررسی کلیات ملاک ما نیست چون، ممکن بود اشکال بار مالی در بررسی جزئیات رفع می شد ولی این اتفاق در کمیسیون نیفتاد بنابراین، این طرح را به کمیسیون برمی گردانیم تا مشکل بار مالی رفع شود.

البته تا جایی که می دانم دولت مخالفتی با این طرح ندارد ولی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موضوع را در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با نمایندگان بررسی می کند. همچنین، با اعلام نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، طرح انتقال پایتخت به طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری تغییر کرد.

محمدجواد کولیوند ضمن توضیحاتی درباره طرح انتقال پایتخت و تغییر نام این طرح گفت: این طرح به طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری تغییر نام می یابد تا سوء تفاهم برای انتقال پایتخت به وجود نیاید. او ادامه داد: شورای ساماندهی مندرج در این طرح وظیفه انجام مسئولیتی را برعهده دارد که در عنوان طرح آمده است.

پیش از این دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، کارگروهی را برای بررسی طرح و امکان سنجی انتقال پایتخت به ریاست وزیر راه و شهرسازی تشکیل داده بود و مجری بررسی طرح هم از سوی وزیر مشخص شد. اینها درحالی است که پیش بینی شده هزینه انتقال پایتخت 10 برابر بودجه عمومی دولت یعنی 786 میلیارد دلار است.

منبع خبر: مجله اینترنتی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت