فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کلاهبرداری ماهرانه از سوی کارمند بانک و باجناقش

 رئیس پلیس فتای تهران از دستگیری کارمند یکی از بانک های دولتی که با سوء استفاده از سیستم چکاوک اقدام به برداشت بیش از 12 میلیارد ریال از حساب مشتریان کرده بود ، خبر داد.

هموطن :سرهنگ محمد مهدی کاکوان در تشریح جزئیات این پرونده گفت: چندی پیش پرونده ای درخصوص نقد کردن چک های فاقد موجودی در پلیس آگاهی مطرح و در تحقیقات کارآگاهان مشخص شد که چک هایی که فاقد موجودی بودند با استفاده از سیستم چکاوک نقد شده اند.

وی ادامه داد: در این روش شخصی سودجو چک مربوط به یکی از بانک های دولتی را به بانک دولتی دیگر برده و در آنجا با سوء استفاده از سیستم چکاوک چک را نقد کرده بود در حالی که هیچ پولی در حساب اصلی وجود نداشت.

سرهنگ کاکوان با بیان اینکه تحقیقات در این خصوص آغاز شده و این بانک مدعی شد سیستم چکاوک هک و برداشت از این طریق انجام شده است اظهار کرد: با توجه به این ادعا مقام قضایی رسیدگی به این موضوع را به پلیس فتا ارجاع کرد اما در تحقیقات اولیه کارآگاهان مشخص شد که هیچ گونه هکی در سیستم چکاوک انجام نشده و این اقدام در پی موضوعات داخلی انجام شده است.

وی با بیان اینکه با کسب این اطلاعات تحقیقات کارآگاهان فتا وارد فاز دیگری شد اظهار کرد: در تحقیقات بعدی شخصی که نسبت به نقد کردن چک ها از بانک اقدام و توسط آگاهی دستگیر شده بود تحت بازجویی قرار گرفته و سرانجام در جریان بازجویی های فنی مشخص شد که باجناق این مرد از کارمندان بانک بوده و به اطلاعات سیستم چکاوک دسترسی دارد.

رئیس پلیس فتای تهران با بیان اینکه این کارمند بانک دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت اظهار کرد: همچنین سیستم رایانه ای وی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد وی بدون اطلاع مسئولان بانک و با سوء استفاده از موقعیت خود رمزهای عبور را در سیستم خود ذخیره کرده و به همین شیوه مقدمات اقدام مجرمانه را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: کارمند متخلف که به این اطلاعات دسترسی داشته است ، هنگام نقد کردن پول در سیستم چکاوک اطلاعاتی را وارد می کرد که نشان دهنده پربودن حساب بانکی بوده است اما در عمل چنین قضیه ای صحت نداشته و سیستم چکاوک با استناد بر این اطلاعات غلط مجوز برداشت چک از بانک دوم را صادر می کرد.

سرهنگ کاکوان با بیان اینکه باجناق وی نیز به ناچار به جرم خود اقرار کرد ادامه داد: تاکنون در جریان تحقیقات مشخص شده است که این دو باجناق اقدام به برداشت یک میلیارد و 210 میلیون تومان از حساب مشتریان بانک به همین شیوه کرده اند که تاکنون 600 میلیون تومان آن را توسط صرافی ها به سکه و ارز تبدیل کرده و قصد داشته اند مابقی آن را به همین شیوه تبدیل کنند که دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتای تهران درباره اینکه آیا احتمال افزایش رقم برداشت شده از حساب ها وجود دارد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و احتمال افزایش این مبلغ ها وجود دارد؛ ضمن اینکه مبالغ سرقت شده نیز در حال بازگشت به بانک است. سرهنگ کاکوان اضافه کرد: متهم پیش از این نیز دارای سابقه بوده و از محل کار قبلی خود نیز اخراج شده بود.

جدید ترین مطالب سایت