فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دو اتفاق متفاوت برای طلا

طلا ساعات اولیه نخستین روز هفته کاری جدید در بازارهای جهانی را در حالی با روند افزایشی آغاز کرد که کارشناسان برای کل هفته کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرده اند.ابهام در بازار فلز زرد که از اواسط ماه مارس آغاز شده نه تنها ادامه دارد که تشدید نیز شده است...

هموطن: طلا دوشنبه با 11 دلار افزایش به قیمت 1303 دلار برای هر اونس رسید ولی تا لحظه تنظیم این خبر(ساعت8شب گذشته)به 1299دلار بازگشت تا کلافگی تحلیلگران و معامله گران از افت و خیز طلا ادامه داشته باشد. این فلز گرانبها در هفته های گذشته بارها در بازه ای پیرامون بهای 1300 دلار، بالا و پایین رفته و بارها پیش بینی استراتژیست ها مبنی بر کاهش یا افزایش قیمت ها را غلط جلوه داده است.

جیمز ویلسون، تحلیلگر دارایی ها در موسسه «مورگانز»، بزرگ ترین شرکت دلال بورس در استرالیا می گوید: قیمت  طلا فعلا در چنین شرایطی که در آن نمی توان افزایش یا کاهش قیمت آن را به طور قطعی پیش بینی کرد خواهد ماند. او می افزاید: «چه در مورد کاهش قیمت و چه در مورد افزایش آن هیچ اعتقاد راسخی در بازار وجود ندارد.» ویلسون اضافه می کند که «سرمایه گذاران این هفته برای ورود به بازار تردید دارند؛ چراکه نگرانی های مربوط به اقتصاد چین دوباره در حال مطرح شدن هستند. نفت کاهش داشته و تکلیف طلا هم مشخص نیست. چین دیگر بار عامل عدم قطعیت شده که باعث می شود، سرمایه گذاران از بازار دوری کنند.» ویلسون همچنین می گوید که از تفاسیری که در ساعات آغاز کار بازار شنیده و از نشانه های تداوم احیای اقتصاد ایالات متحده می توان به این نتیجه رسید که اشتیاق برای خرید فلز زرد در حال افت کردن است.

به باور این کارشناس بازار طلا، عدم قطعیت در میان معامله گران همچنین می تواند در بخش معدن مشاهده شود که به نظر می رسد از نبود اطمینانی مشابه وضعیت موجود در بازار طلا رنج می برد. او می گوید: «قطعا توافقی در بازار وجود دارد، اما این توافق بر سر نامشخص بودن جهت گیری طلا است.»تحلیلگران بانک HSBC می گویند با نگاه به شرایط هفته پپش رو می توان گفت که مثبت بودن داده های اقتصاد آمریکا در حمایت از کاهش قیمت ها عمل خواهد کرد. بانک استرالیایی ANZ هم انتظار قیمت های کمتری را در آینده نزدیک دارد؛ چراکه معتقد است هیچ اعتقادی به افزایش قیمت ها در بازار وجود ندارد. در حالی که دوشنبه قیمت طلا با افزایش روبه رو شد، اما ابهام تولید شده با احیای اقتصادی آمریکا از یک سو و بحران ژئوپلیتیک اوکراین از سوی دیگر، باعث شده که کمتر کسی از افزایش قطعی قیمت ها خبر بدهد. تحلیلگران بانک ANZ می گویند که بازار طلا در آینده آسیب بیشتری هم خواهد خورد. در گزارش این بانک آمده است: «در شرایط کنونی، بالا ماندن قیمت طلا دشوار است و تصور ما این است که تغییر نهایی قیمت ها به سوی افت خواهد بود.»افت طلا در میان مدت با توجه به انتشار آمار خوب از اقتصاد آمریکا دور از ذهن نیست؛ اما شرایط کنونی هم فعلا در جهت کاهش بهای فلز زرد است. از دو هفته پیش کارشناسان از این می گویند که با توجه به تقویت بزرگ ترین اقتصاد جهان، طلا در صورت فروکش کردن تنش ها در اوکراین با کاهش مواجه خواهد شد.

مساله دیگری هم وجود دارد و آن این است که چندی است بازار به تنش های محدود در شرق این کشور عادت کرده و منتظر خبرهای مهم تری است. در حالی که یکشنبه یک مقام سازمان ملل از نزدیکی اوکراین به نقطه غیرقابل بازگشت گفته بود، دوشنبه رئیس جمهوری روسیه دستور بازگشت نیروهای نظامی این کشور، مستقر در مرز اوکراین را صادرکرد. ولادیمیر پوتین، به نیروهای این کشور که برای برگزاری رزمایش در مرزهای اوکراین مستقر شده بودند، دستور داد تا به پایگاه های خود در داخل روسیه بازگردند. این اقدام جدید می تواند به آرامش در بازار کمک کند؛ اما تنش های موجود در خاک اوکراین همچنان عامل نگرانی خواهد بود. به این ترتیب ابهام در فضای سیاسی نیز وجود دارد. پوتین پیش تر دستور بازگشت نیروهای روسی را از مرز اوکراین صادر کرده بود، اما آمریکا و ناتو اعلام کردند که هیچ نشانه ای مبنی بر خروج نیروها در این مناطق مشاهده نمی کنند و روسیه را تهدید کردند که اگر انتخابات ریاست جمهوری چهارم خرداد را مختل کند، با تحریم های بیشتری مواجه می شود.طلا هفته گذشته را با قیمت 1290 دلار به پایان رساند تا در ساعات آغازین هفته تازه با نگرانی نسبت به تصمیمات آینده فدرال رزرو به مرز 1300 دلار بازگردد. هفته گذشته هفته کاهش اثر عامل اوکراین بر تعیین روند طلا بود، اما با توجه به شرایط تازه ممکن است اثرگذاری آن دوباره تقویت شود. گرچه برای بازه میان مدت و بلندمدت نظرها فعلا بر کاهش قیمت فلز گرانبهای طلا است.

منبع خبر: مجله اینترنتی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت