لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اظهارات جنتی درباره حواشی و متن جشنواره فیلم فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه مطبوعات در بیان مطالب بر اساس مُرّ قانون آزادند مگر محدودیت هایی که خود قانون اساسی به آن اشاره کرده، اظهار داشت: دولت مصمم است در چارچوب قانون، آزادی مطبوعات را تعیین کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه بر اساس تبصره 14 اقتصاد فرهنگی که به مجلس تقدیم کرده ایم کل دستگاه هایی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند باید یک درصد به دستگاه های فرهنگی اختصاص دهند، گفت: ماهیت فرهنگی ایجاب می کند معماری هنری و آثار معماری ایرانی در ساختمان های اداری وجود داشته باشد. به این ترتیب سال آینده برنامه خاصی برای تعیین این نوع بودجه باید اختصاص داده شود.

وی با اشاره به اینکه 3 سناریو برای بودجه تقدیمی به مجلس در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: بودجه ای که هم اکنون در نظر گرفته شده،خوش بینانه است و باز هم مجلس سقف بودجه را افزایش داد ک نمی دانیم که آیا قابل تأمین است یا خیر.

جنتی افزود: امیدواریم اگر همین بودجه به صورت 100 درصد تامین شود،  رضایتمندی نیز در موضوع بودجه فرهنگی دستگاه ها ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه در دولت جدید گشایش در مطبوعات به وجود آمده است به جلسات منظم 5 ماه گذشته هیات نظارت بر مطبوعات اشاره کرد و گفت: در این جلسات برای تعداد قابل توجه نشریات مختلفی مجوز صادر کردیم و تکلیف نشریات متقاضی که پرونده برخی از سال 85 در هیات نظارت مانده بود، مشخص شده است.

جنتی با بیان اینکه همه مطبوعات در بیان مطالب بر اساس مر قانون آزادند مگر محدودیت هایی که خود قانون آنرا تائید کرده است، اظهار داشت: دولت مصمم است در چارچوب قانون، آزادی مطبوعات را تعیین کند و صرف قانون بدون اعمال سلیقه اجرا شود.

وزیر فرهنگ ادامه داد: ممکن است برداشت از قانون متفاوت باشد و باید توجه شود که هیات نظارت بر مطبوعات 7 عضو دارد و نمایندگانی از قوای مجریه، مقننه و قضاییه و همچنین نمایندگانی از حوزه علمیه در این شورا حضور دارند.

وی درباره برخی انتقادات به فیلم «رستاخیز» که با موضوع عاشورا در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد، گفت: این فیلم را دیدم و از 9 سال قبل در جریان سخت آن قرار داشتم.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه بدلیل حساسیت فیلم و پرداخت به مساله عاشورا با علما و شخصیت های دینی و علمی مذاکره شده و فیلم کاملا منطبق با تاریخ است، اظهار داشت: حتی برخی مراجع نظیر آیت الله سیستانی این متن را تائید کرده اند و نمایندگان ایشان نیز برخی هزینه های این فیلم را پرداخت کرده اند.

جنتی با اشاره به کسب جوایز فراوان توسط این فیلم در بخش های مختلف، گفت: هیچ مشکلی از جهت فنی وجود نداشته و بخشی از بودجه فیلم نیز توسط شیعیان خارج از کشور و بخشی دیگر از سوی وکلای آیت الله سیستانی و بخشی نیز در داخل تامین شده است.

جنتی درخصوص موضوع دولت درباره فیس بوک اظهار داشت: در این مورد طبیعتا باید از قوه قضائیه سوال شود؛ اما یکی از مسئولان این قوه نیز اعلام کرده عضویت در فیس بوک جرم نیست ولی چون این شبکه اجتماعی فیلتر است و برای دسترسی به آن از فیلترشکن استفاده می شود، این مسئله جرم است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قرار بود رئیس جمهور جایزه ویژه ای را در پایان جشنواره فیلم فجر اهدا کند، گفت: رییس جمهوری شرایطی را برای ارائه این جایزه اعلام کردند؛ آقای روحانی در پیغام خود شرطی را مطرح کرده بودند که به فیلم هایی که با موضوع اعتدال،  مقابله با خشونت و افراط گری را ترویج کند جایزه اعطا می شود؛ اما در مجموع فیلم هایی که در جشنواره مطرح شدند واجد شرایط رییس جمهور نبودند.

وی درباره قضاوت هیات داوران جشنواره فیلم فجر نیز گفت: تصور بنده بر این است هیاتی که انتخاب شد جامع الجهات و ترکیبی از پیشکسوتان و اساتید هنری بودند و ما نیز به آرای صادر شده هیات داوران احترام می گذاریم و تا جایی که من می دانم، انتخاب هیات داوران براساس دلایل سیاسی نبوده است.

جنتی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی برخی روزنامه ها در دولت یازدهم و اینکه آیا این رویه قرار است ادامه پیدا کند، اظهار داشت: ما روزنامه ای را تعطیل نکردیم و در عمر دولت یازدهم تنها روزنامه بهار توقیف شده است که البته من هم به عنوان عضو هیات نظارت بر مطبوعات مخالف توقیف بودم و اعتقاد داشتم اگر هم تخلفی صورت گرفته از عمد نبوده از دست این روزنامه در رفته بود؛ ضمنا مدیر مسئول بهار آمادگی داشت به عنوان تنبیه روزنامه را ببندد.

وی با اشاره به توقیف هفته نامه یالثارات الحسین گفت: پرونده این هفته نامه سابقه طولانی در هیات نظارت بر مطبوعات داشت و بارها تذکر دریافت کرده بود و طبق قانون نشریه ای که بیش از 3 بار تذکر دریافت کند برخورد شدید تری با آن می شود؛ درباره این هفته نامه نیز نظر جمع هیات نظارت مبنی بر توقیف بود.

وزیر فرهنگ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فیلم «من عصبانی نیستم» آیا با هجمه اصولگرایان حذف شده است، اظهار داشت: این فیلم حذف نشد و دست اندرکاران این فیلم تصمیم گرفتند با توجه به اینکه احساس می کردند حضور این فیلم در عرصه رقابت موجب تحت فشار قرار گرفتن مسئولان جشنواره می شود، این فیلم را از صحنه رقابت خارج کردند؛ البته سیاست ما این بوده که اعضای هیات داوران حرفه ای انتخاب شوند و در نوع بیان خود آزاد باشند.

جنتی درخصوص دیپلماسی فرهنگی دولت یازدهم نیز بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی نتوانسته است همپای دیپلماسی خارجی پیش برود، اما یکی از سیاست هایی که از روز اول حضور خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر داشتیم، ارتباطات فرهنگی با فرهیختگان سایر کشورها از طریق رایزنان فرهنگی بود و هم اکنون نیز در 80 کشور رایزن فرهنگی داریم.

وی تصریح کرد: در داخل کشور برنامه هایی داریم که از سفرا و دیپلمات ها دعوت می کنیم تا از نزدیک آنها را مشاهده کنند که همین امر به گسترش فرهنگ ایران کمک شایانی کرده است.

وزیر فرهنگ ادامه داد: یکی از کارهای دیگری که مورد توجه این وزارتخانه قرار داد نهضت ترجمه است و در جشنواره تقدیر از کتاب سال نیز شاهد حضور چشمگیر افرادی بودیم که در زمینه ترجمه فعالیت کرده اند.

جنتی ادامه داد: شرکت هنرمندان ما در حراج های مختلف بین المللی و همچینن اعزام گروه های موسیقی پس از احیای ارکست سمفوینک و ارکست ملی مورد توجه جدی قرار دارد.

وزیر فرهنگ همچنین در پاسخ به سوالی درباره سامانه ثبت اطلاعات خبرنگاران (سمان) و برخی شایعات مبنی بر تعطیلی این سامانه، تصریح کرد: اصلا در جریان این موضوعی که سوال کردید نیستم.

وی همچینین درباره لزوم اخذ مجور سایت های خبری از وزارت ارشاد، خاطرنشان کرد: کلیه سایت های خبری موظف هستند از وزارت ارشاد مجوز بگیرند، همچنین ضرب الاجلی تعیین کردیم که سایت های بدون مجوز تا پایان دی ماه به وزارت ارشاد مراجعه کرده و کار خود را قانونی دنبال کنند؛ البته تا کنون سایتی را فیلتر نکردیم ولی قطعا در آینده سایت های بدون مجوز فیلتر می شوند.

جدید ترین مطالب سایت