فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

برخورد فیزیکی ماموران حفاظت با مراجعان

اتفاقات در کسری از ثانیه درست مثل فیلم های اکشن سینمایی پیش می رود. نگهبان شرکت به طرف مرد یورش می برد، دستش را می پیچاند و خیلی حرفه ای دستبند را از کمرش جدا می کند و به دستان مرد که از این حرکت شوکه شده است می بندد، بعد هم او را کشان کشان به سمت رادیاتور شوفاژ می برد و او را به آنجا می بندد. و ماجرا تمام می شود...

برخورد فیزیکی ماموران حفاظت با مراجعان

هموطن: شرکت شلوغ است، هیچ کدام از کارمندان برای جواب دادن سوالات حتی سرشان را بالا نمی آورند، جواب سلام نمی دهند، انگار من ارباب رجوع مجبورشان کرده باشم آنجا بنشینند و خدمات ارائه کنند. آدم ها خسته و عصبی روی صندلی هایشان جابه جا می شوند که این وقت کشی زجرآور زودتر تمام شود. به شماره های توی دستمان نگاه می کنیم و انگار هیچ کدام از شماره ها خوانده نمی شود. هر پنج دقیقه یک بار آدم ها به ساعت هایشان نگاه می کنند و به نتیجه هم نمی رسند!

بعد انگار یک نفر از کوره در می رود. مردی میانسال با ظاهری موقر و کت و شلوار مرتبی که برتن دارد از جایش بلند می شود و با عصبانیت می گوید: «خسته ام کردید، دو هفته است من را از این طرف به آن طرف می کشانید و هیچ اتفاقی هم نمی افتد. این چه وضعی است؟ تکلیف من را روشن کنید...» بقیه اتفاقات در کسری از ثانیه درست مثل فیلم های اکشن سینمایی پیش می رود. نگهبان شرکت به طرف مرد یورش می برد، دستش را می پیچاند و خیلی حرفه ای دستبند را از کمرش جدا می کند و به دستان مرد که از این حرکت شوکه شده است می بندد، بعد هم او را کشان کشان به سمت رادیاتور شوفاژ می برد و او را به آنجا می بندد. و ماجرا تمام می شود...

مردم همه هاج و واج نگاه می کنند، یکی از مراجعان به این شرکت پرطمطراق که از بد روزگار عضو تحریریه فرهیختگان است این صحنه را می بیند و به سمت مرد می رود. مرد برایش توضیح می دهد که استاد دانشگاه شریف است و دو هفته است که این بوروکراسی های اداری را تحمل می کند و به خاطر اعتراضش با او مانند یک متهم به قتل رفتار می شود. آقای روزنامه نگار از نگهبان می خواهد دست او را باز کند و اگر لازم است پلیس را خبر کند، به آنها تاکید می کند که حق چنین رفتاری را ندارند. چند دقیقه بعد دستان استاد دانشگاه باز می شود و او را روی صندلی می نشانند و مسئولان شرکت سعی می کنند با یک لیوان آب پرتقال ماجرا را از ذهن مراجعان پاک کنند.

سوال این است: نگهبان ها تا چه حد مجاز هستند که با متخلفان برخورد کنند؟ این نگهبان ها از کجا می آیند و کدام سازمان عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می دهد؟ آیا آن ها مجاز به داشتن وسایلی مثل باتوم، دستبند یا شوکر هستند؟ از طرف دیگر با شأن استادی که صرفا اعتراض کرده و این گونه زیرسوال رفته چه باید کرد؟

استفاده از وسایل حراستی فقط در شرایط خاص

محسن عظیمی، نگهبان یکی از شرکت های بنام خدمات پس از فروش است. او درباره شرح وظایف نگهبان ها و حراست شرکت ها می گوید: «حراست و حفاظت فیزیکی با نگهبانی متفاوت است. مطابق اصول نگهبانی به روش هایی که موجب حفظ و حراست از اموال دولتی، اماکن، تاسیسات یا ایجاد مقررات انتظامی می‏ شود اصول نگهبانی گویند.

وظایف این افراد عبارت است از کنترل عبور و مرور در هر شرایط، ثبت و نگهداری آمار روزانه حضور و غیاب، تاخیر، اضافه کاری و تهیه گزارش دقیق روزانه و ارائه به مدیر پشتیبانی، انجام امور مربوط به نگهبانی و حراست از محوطه و سالن های تولید و انبار و کنترل دقیق ورودی و خروجی های مواد تجهیزات و... در زمان فعالیت شرکت و ثبت در دفاتر مربوطه، داشتن حس سلوک و رفتار معقول با مراجعان و پرسنل شرکت، همکاری با سایر واحدها به هنگام بروز حوادث و اتفاقات ناگوار، انجام سایر امور محوله از طرف معاونت پشتیبانی و...»

عظیمی در ادامه درباره وسایلی که حفاظت ها در اختیار دارند می افزاید: «آنها تجهیزاتی را از طرف نیروی انتظامی در اختیار دارند و اگر این وسایل را نداشته باشند دیگر فرقی با نگهبان معمولی ندارند. وسایلی مثل باتوم یا شوکر که در مواقعی مثل دزدی، حرکت های غیرقانونی یا ضرب و جرح از آن استفاده می کنند. اما یک مسئول حفاظت فیزیکی حق ندارد به خاطر اعتراض یک فرد از شوکر استفاده کند یا به او دستبند بزند. اگر فرد سلاح همراه داشت یا کسی را مورد ضرب و جرح قرار داد می تواند برای کنترل او از سلاحی که در اختیار دارد استفاده کند.»

کامبیز نوروزی، وکیل پایه یک دادگستری نیز درباره شرح وظایف مامورین حفاظتی شرکت ها به فرهیختگان می گوید: «حفاظت فیزیکی مقررات خاصی دارد که نسبت به شرکتی که از ماموران حفاظت فیزیکی استفاده می کنند، تغییر می کند.

برخی شرکت ها مثل شرکت نفت و کل مجموعه های متصل به شرکت نفت مثل شرکت گاز و پتروشیمی یا هواپیمایی مقررات خاصی دارند و به دلایل امنیتی قابل قبول اختیارات گسترده تری را هم دارند. اما در سایر موارد اختیاراتی افرادی که در حوزه حفاظت فیزیکی فعالیت می کنند بسیار محدود هستند و مسائلی مثل بازداشت و نگهداری فرد در حوزه صلاحیت آنها نیست. این افراد طی هماهنگی با نیروی انتظامی فعالیت می کنند و حوزه فعالیت آنها را نیروی انتظامی مشخص می کند.»

متاسفیم!

مدیریت شرکت مذکور مرد خوشرویی به نام آقای «خ» است و سعی می کند منطقی به سوالات ما جواب بدهد. او درباره اتفاقی که هفته پیش در شرکت خدمات پس از فروش وی افتاد، ضمن ابراز تاسف می گوید: «من از آن استاد دانشگاه محترم به خاطر اتفاقی که افتاد، معذرت می خواهم و سعی می کنم این ماجرا را به نحو احسن پیگیری کنم. اما بعد از بروز آن حادثه من فیلم های دوربین مداربسته شرکت را چک کردم و با صحنه های عجیبی روبه رو شدم، این آقا از لحظه ورود شروع به فحاشی می کند و افراد را تشویق به شورش می کند، اما باز هم تاکید می کنم که این مساله کار نیروی ما را توجیه نمی کند.

من بعد از وقوع حادثه رفتم تا کد کالای پذیرش شده این فرد را از کارمندان بگیرم و مشخص شد ایشان هنوز پذیرش نشده بودند. مطابق فیلم دوربین مداربسته که موجود است این آقا از در وارد می شوند و به ما اتهام دزد بودن می زنند و بقیه را هم دعوت به شورش می کنند و برای همین مامور ما به ایشان دستبند می زند. من اینجا نشسته ام که به مردم خدمات بدهم و نمی خواهم با مردم برخورد پلیسی کنم چرا که من پلیس نیستم.»

آقای «خ» درباره نحوه استخدام نیروهای حفاظتی خود می افزاید: «شرکت های حفاظتی زیاد هستند و اجازه استفاده از وسایلی مثل باتوم و شوکر را هم دارند. مامور حفاظت ما کاملا مورد توبیخ قرار گرفت و از وی خواسته شد دستورالعمل های شرکتش را فراموش کند و در صورت نیاز وسایلش را هم به شرکت مزبور تحویل بدهد. در هر صورت ما از این اتفاق متاسفیم و نمی خواستیم این خاطره را برای مشتریان خود رقم بزنیم...»

فرهاد عبداللهی شیرودی، مدیرعامل شرکت حفاظتی نظام یاور ایرانیان در گفت وگو با فرهیختگان درباره نیروهای حفاظتی شرکت ها می گوید: «عموما افرادی که مورد توهین غیرعادی ماموران حفاظت قرار می گیرند در ابتدا شکایت خود را به شرکت مذکور اطلاع می دهند و اگر نتیجه نگرفتند با رعایت سلسله مراتب باید سراغ پلیس پیگیری تهران بزرگ بروند و بعد از آن نوبت به پلیس پیشگیری ناجا می رسد. پلیس پیشگیری ناجا و اداره بازرسی مامور را می خواهد و او را مورد سوال قرار می دهد.

افراد شرکت های حفاظتی مطابق مصوبه مجاز به داشتن وسایلی مانند باتوم یا تون فا، اسپری اشک آور، شوکر در موارد محدود و یک تا دو دستبند هستند. این افراد آموزش دیده هستند و نحوه به کارگیری این سلاح ها به آنها یاد داده شده و همان طور که یک پلیس حق ندارد تحت هر شرایطی از اسلحه خود استفاده کند، این افراد هم فقط در شرایط خاص ملزم به استفاده از این وسایل هستند. اما به طور کلی این ماموران اکثرا از وسایل شان استفاده نمی کنند و تنها آن را حمل می کنند، حتی شرکت های مربوطه هم همین را از آنها می خواهد.»

استفاده از تجهیزات حراست «شرایط» خاص دارد

ستوان یکم مرادی، پلیس پیشگیری در گفت وگو با فرهیختگان درباره وظایف حفاظت فیزیکی می گوید: «پیش بینی و پیشگیری از تحرکات ضدامنیتی ازقبیل تجمع، تحصن، اعتصاب، اغتشاش و تظاهرات، طبقه بندی حفاظتی اماکن و تاسیسات تحت پوشش دستگاه با هماهنگی مراجع ذی ربط و حفاظت از آنها و سیستم های سخت افزاری IT، تهیه طرح های حفاظتی و صدور دستورالعمل های لازم و نظارت بر اجرای آنها جز ء وظایف ماموران حفاظت فیزیکی است. افرادی که در حوزه حراست فعالیت می کنند وظیفه اصلی شان حفاظت از اهداف سازمان ذی ربط تعریف شده است و توسط نیروهای ماهر هم آموزش دیده اند، اما حق استفاده از تجهیزات را در هر شرایطی ندارند و فقط در صورت ضرورت که به آنها این ضرورت ها یادآوری شده، مجاز به استفاده از این وسایل هستند. در غیر اینصورت برخورد مقتضی با آنها و شرکت مربوطه صورت می گیرد.»

دنیای عجیبی است. در همسایگی ما، مردی قاچاقچی به همراه فرزندانش زندگی آرامی دارد و پلیس اعلام می کند مدرک مستدلی برای دستگیری آنها ندارد. اما در شرکت ها مسئولان حفاظت فیزیکی با دستبند آدم ها را به شوفاژ می بندند.

منبع خبر: فرهیختگان 

جدید ترین مطالب سایت