لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

جزئیات ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که هیچ نیروگاهی در دنیا در مدت زیر پنج سال ساخته نمی شود، گفت: در ساخت نیروگاه فقط فناوری مهم نیست، بلکه علاوه بر آن، تصمیم گیری هم اهمیت دارد...

جزئیات ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از مذاکرات اولیه برای ساخت دو نیروگاه جدید با روسیه خبر داد و گفت : تصمیم بر این است که اکنون دو نیروگاه دیگر در بوشهر بسازیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهروز کمالوندی با بیان این که ظرفیت هرکدام از این نیروگاه ها هزار مگاوات خواهد بود، افزود: مذاکرات ایران با روسیه برای ساخت نیروگاه های جدید مربوط به این دوره نیست، بلکه قراردادی که سال 1371 بین سازمان انرژی اتمی ایران و روسیه منعقد شد، برای ساخت 4 نیروگاه تولید برق بود که یک نیروگاه آن یعنی نیروگاه اتمی بوشهر ساخته شده است. 

کمالوندی در پاسخ به این سوال که چندی پیش اخباری مبنی بر در دست ساخت بودن 4 نیروگاه منتشر شده است، جزئیات این خبر چیست ؟ گفت :همان قرارداد گذشته با روس ها پا برجا است و مطالعات اولیه آن هم انجام شده است، اما اکنون ساخت 2 نیروگاه را در دستور کار مذاکره داریم. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون در همین منطقه که نیروگاه بوشهر ساخته شده است، می توان 4 نیروگاه هزار مگاواتی دیگر ساخت که به لحاظ اقتصادی هم به صرفه تر است، زیرا بسیاری از زیرساخت های آن از جمله جاده سازی، لوله کشی های ویژه آن و دیگر زیرساخت ها شکل گرفته است و با توجه به این که مطالعات اولیه هم نشان داده است که هزینه های ساخت نیروگاه در بوشهر برای ما بسیار کمتر می شود، تصمیم بر این است که اکنون دو نیروگاه دیگر را در بوشهر بسازیم. 

کمالوندی تجربه کار با روس ها را نسبتا موفق دانست و افزود: با وجود همه فشارها و طولانی شدن ساخت نیروگاه بوشهر، به هرحال ما یک نیروگاه ایمن و قابل اتکا داریم که راه اندازی شده است و البته باید در نظر داشت که سازندگان نیروگاه ها در دنیا هم زیاد نیستند؛ بنابراین با روس ها کار خواهیم کرد.

وی با بیان این که هیچ نیروگاهی در دنیا در مدت زیر پنج سال ساخته نمی شود، گفت: در ساخت نیروگاه فقط فناوری مهم نیست، بلکه علاوه بر آن، تصمیم گیری هم اهمیت دارد.

کمالوندی افزود: اگر قرار باشد، یک نیروگاه ساخته شود، این کار ممکن است، 5 تا 8 سال طول بکشد، ولی وقتی تصمیم گرفتید، 4 نیروگاه با هم بسازید بعد از 8 سال می توانید 4 نیروگاه ساخته باشید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اکنون در دنیا همین روش را پیگیری می کنند: به طور مثال ترکیه هم  4 نیروگاه در شمال و 4 نیروگاه در جنوب می سازد که از این تعداد ، 4 نیروگاه را روس ها می سازند ، عربستان سعودی هم می خواهد 10نیروگاه بسازد و امارات هم 4 نیروگاه همزمان درحال ساخت دارد که کره ای ها برای آنها می سازند.

کمالوندی درپاسخ به این سوال که چرا فقط با روس ها کار می کنیم و چرا با کره ای ها برای ساخت نیروگاه اتمی وارد گفت و گو نمی شویم، گفت : کره ای ها در قراردادی که با آمریکایی ها دارند، محدودیتی را

پذیرفته اند که معروف است به قرارداد یک - دو- سه ؛  ما برای همکاری با کره جنوبی مشکلی نداریم اگر آنها محدودیت نداشته باشند.

وی همچنین به مباحث اقتصادی اشاره کرد و گفت: یک نیروگاه هزار مگاواتی پنج تا شش میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد: به همین علت وقتی می خواهید، تصمیم بگیرید، باید همه شرایط از جمله مسائل مالی، فنی، اجتماعی و حتی سیاسی در نظر گرفته شود و وقتی تصمیم گرفته شد، نیروگاه هایی در ساختگاه بوشهر احداث شود، همه این مسایل در نظر گرفته شده است. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از ساخت نیروگاه های دوقلو در دنیا یاد کرد و گفت :اکنون در دنیا حتی به فاصله چند متر از یکدیگر نیروگاه اتمی می سازند که از آن به عنوان نیروگاه دوقلو یاد می کنند و به همین دلیل استاندارد امنیت نیروگاه را بالاتر می برند.

بهروز کمالوندی در پاسخ به این سوال که آنها دشمنی مانند، رژیم صهیونیستی ندارند، تصریح کرد:این موضوع اصلا برای ما جای نگرانی نیست، زیرا رژیم صهیونیستی اگر بخواهد الفبای حقوق بین الملل را  رعایت کند، نمی تواند به نیروگاه های اتمی حمله کند؛ ضمن این که معتقدیم کشور از توانایی کامل دفاعی برخوردار است؛ به همین دلیل بحث های ما در سازمان انرژی اتمی درباره ساخت نیروگاه ها بیشتر شامل مباحث فنی است و مزایا و معایب فنی آن را بررسی می کنیم و مطالعات عمیقی در این باره انجام می شود.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، برآورد ما بر اساس مدل های مختلف اقتصادی این است که برای سال های 2020 و یا 2030 بین 8 هزار تا 15 هزارمگاوات برق از نیروگاه های خود تولید کنیم که البته تامین منابع این کار هم بسیار مهم است.

جدید ترین مطالب سایت