لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

حالت خوابیدن بر سلامتی اثر می گذارد

یک مطالعه نشان می دهد افراد هنگام خواب شبانگاهی در وضعیت های مختلفی قرار می گیرند که برخی از آنها می تواند به سلامتی آسیب برساند.

به گزارش پایگاه سلامت سایت هموطن از پایگاه اینترنتی مدیکال دیلی، برخی اوقات پس از یک شب خواب آسوده و کامل، وقتی بیدار می شویم، کمی احساس بی تعادلی داریم مطمئنا این نبود تعادل هر علتی می تواند داشته باشد اما یک مطالعه جدید نشان می دهد وضعیت خوابیدن در سلامتی بدن از مدت زمان خواب بیشتر تاثیر می گذارد. 

به عبارت دیگر، گرچه خواب ناکافی می تواند سبب افزایش وزن، از دست دادن حافظه و افزایش اضطراب شود و در موارد شدیدتر کم خوابی یا بیخوابی سبب ساز بیماری دیابت و آلزایمر است، اما وضعیت خوابیدن نیز می تواند نقش موثری در سلامتی داشته باشد.

وضعیت های نامناسب دراز کشیدن پیامدهایی همچون گردن درد، سردرد، اختلال در گردش خون و تنفس را در پی دارد. 

از این رو محققان خوابیدن روی شکم، پهلو و پشت را که می تواند سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار دهد، مورد توجه قرار داده اند.

**خوابیدن روی شکم

دکتر هومن ملامد جراح ستون فقرات ارتوپد گفت: 80 درصد مردم در طول زندگی خود دچار مشکلات کمردرد می شوند که وضعیت خوابیدن آن را ایجاد و یا تشدید می کند. 

**به پهلو خوابیدن 

خوابیدن به پهلو می تواند گزینه خوب و بی خطری برای مبتلایان به گردن درد یا کمر درد و نیز برای افرادی باشد که خروپف می کنند. 

این وضعیت خواب را معمولا زنان باردار ترجیح می دهند، هر چند اگر صحیح انجام نشود می تواند منجر به فشرده شدن اعصاب در بازوها و پاها می شود؛ کارشناسان توصیه می کنند که در خوابیدن به پهلو، پاها کمی به سمت سینه جمع شود و یک بالش بین دو پا قرار گیرد.

به پشت خوابیدن**

اگر دچار گردن درد و کمر درد هستید، بهترین وضعیت خوابیدن به پشت است؛ در این حالت ستون فقرات با قرار گرفتن در وضعیت طبیعی استراحت می کند.

به گفته دکتر ملامد، در عین حال، دراز کشیدن به پشت می تواند باعث تشدید خروپف و آپنه خواب شود و در صورت لزوم برای خوابیدن در این وضعیت، برای این که به گردن فشار وارد نشود، حتما باید از بالش ارتوپدی استفاده شود که کمی سر و گردن را بالا نگه دارد. 

گرچه این حالت خواب می تواند برای افرادی که خروپف می کنند مفید باشد، اما برای افرادی که مبتلا به گردن درد و پشت درد می تواند مضر باشد و بیماری آنها را تشدید می کند.

منبع: ایرنا

 

جدید ترین مطالب سایت