فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ایران در مذاکرات به ۱+۵ چه پیشنهادی داد؟

دکتر ظریف، نخستین بار، درباره طرح پیشنهادی ایران به گروه ۱+۵ در مذاکرات ماه گذشته در «وین» صحبت کرد. «تا زمان پایان قرارداد با روسیه در سال ۲۰۲۱، ایران بی تردید توانایی داخلی تبدیل اکسید را به میله های سوخت خواهیم داشت.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاری آمریکایی «اینترپرس سرویس»، دیروز (جمعه 23 خرداد) در مقاله ای به شرح گفتگوی اختصاصی این خبرگزاری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پرداخت.

برابر این گزارش، وزیر امور خارجه ایران در این گفتگو نخستین بار، درباره طرح پیشنهادی ایران به گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) در مذاکرات ماه گذشته در «وین» صحبت کرد.

ظریف گفت: «پارامترهای این طرح طوری تنظیم خواهد شد که در عین تداوم غنی سازی ایران، تضمین های لازم را مبنی بر اینکه غنی سازی از 5 درصد فراتر نخواهد رفت، ارائه می دهد.»

به گفته ظریف، تبدیل فوری هر مجموعه از اورانیوم کم غنا به پودر اکسید که بعدها برای تولید سوخت برای نیروگاه بوشهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بخشی از این طرح است.

اینترپرس سرویس افزود: «در حال حاضر، روسیه، تبدیل پودر اکسید را برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر صورت می دهد، با این حال ظریف گفت تا زمان پایان قرارداد با روسیه در سال 2021، «ما قطعا توانایی داخلی تبدیل اکسید را به میله های سوخت خواهیم داشت.»

ظریف همچنین گفت، نمی تواند درباره جزئیات طرح پیشنهادی ایران صحبت کند، چرا که مذاکره بر سر این طرح، همچنان در جریان است؛ وی با این حال گفت، طرح مذکور، «یک چرخه کامل تبدیل به کیک زرد، تبدیل آن به UF6 و اورانیوم غنی شده و تبدیل اورانیوم کم غنا به پودر اکسید و در نهایت میله های سوخت» را در خود دارد.

ظریف تاکید کرد «تمامی اجزای این پیشنهاد به گونه ای طراحی خواهد شد که نیازهای راکتور بوشهر را تامین کند.»

به نوشته اینترپرس سرویس، وزیر امور خارجه ایران فاش کرد که این طرح به طرحی که این کشور در مذاکرات ماه مارس 2005 در پاریس به سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان ارائه کرد، شباهت بسیار دارد. آن پیشنهاد که بعدها دولت ایران منتشر کرد، شامل مجموعه ای از «تضمین های فنی» درباره عدم اشاعه تسلیحات هسته ای بود.

ظریف همچنین گفت، در دوران تصدی پست نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد، با شماری از دانشمندان اتمی آمریکا درباره راه های تضمین اینکه ایران، اورانیوم کافی را برای ساخت بمب هسته ای غنی سازی نمی کند، مشورت کرد و پس از آن، طرح سال 2005 را تدوین کرد.

آمریکا تاکید دارد ایران به جای تکیه بر توانایی های غنی سازی بومی خود، تمامی سوخت مورد نیاز راکتور بوشهر و یا هر راکتور دیگر در آینده را از روسیه و یا منابع خارجی تامین کند، اما ظریف با رد این موضع، گفت: «سایرین نباید به ما بگویند که مجبوریم بر آنها تکیه کنیم. زمان این حرف ها 30 سال است که به سر آمده است.»

اینترپرس سرویس افزود: وزیر امور خارجه ایران همچنین پذیرش طرح پیشنهادی گروه 1+5 در آخرین دور مذاکرات را که تعداد سانتریفیوژهای ایران را از 19 هزار دستگاه کنونی کاهش خواهد داد، رد کرد و گفت: «ما نیازهای عملی خود را بازتعریف نخواهیم کرد اما ایران آماده است در چارچوب این نیازهای عملی، در خصوص زمان بندی و جزییات فنی گوناگون کار کند.»

ظریف با انتقاد از اظهارات مقامات سابق و کنونی آمریکا درباره ضرورت کاهش قابل ملاحظه شمار سانتریفیوژهای ایران، سخنان «رابرت اینهورن»، مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا را در همین خصوص، «ژست و ایجاد انتظارات تحقق ناپذیر» توصیف کرد و افزود: اگر تمامی طرف ها از سوق دادن بحث به سمت و سویی که قابل کنترل نباشد، خودداری کنند، بسیار سازنده تر خواهد بود.

ظریف گفت، اصرار آمریکا برای خاتمه غنی سازی در «فردو»، بر این استدلال استوار است که «شما نمی توانید این تاسیسات را داشته باشید چون ما نمی توانیم آن را بمباران کنیم. ادعای ضمنی برخورداری از حق بمباران تاسیسات ایران تاثیر بدی بر اذهان ایرانی ها می گذارد و نتیجه عکس به دنبال دارد.»

جدید ترین مطالب سایت