لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آیا امروز در وین نگارش توافق جامع آغاز می شود؟

دور پنجم مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ امروز در وین آغاز می شود. قرار است دو طرف در خصوص نگارش متن نهایی توافق جامع، مذاکرات خود را ادامه دهند...

شبکه خبر ــــ روز گذشته معاون وزیر امورخارجه با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: هر دو طرف تصمیم قطعی دارند که در نشست روز دوشنبه روند نگارش توافق آغاز شود.

آیا امروز در وین نگارش توافق جامع آغاز می شود؟

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نقل از معاون وزیر خارجه با اشاره به مذاکرات دو جانبه ایران با کشورهای گروه 1+5 گفت که "مذاکرات دو جانبه کمک زیادی به پیشرفت کار می کند."

نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدای جلسه امروز اعتراض اعتراض نمایندگان سوال کننده نسبت به حضور نیافتن وزیر خارجه در کمیسیون برای سومین بار را مطرح کردند و در نتیجه سوال کننده ها طبق آیین نامه حق دارند در خواست ارجاع سوال خود به صحن علنی مجلس را ارایه کنند.

در ادامه عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده در کمیسیون حضور یافت تا گزارش از مذاکرات اخیر با اعضای 1+5 را به طور دو جانبه ارایه کند.

عراقچی ادامه داد: اولین مذاکرات دو جانبه با آمریکایی ها بود اگر چه مذاکرات با خانم اشتون به نمایندگی از سوی 1+5 است. در عین حال مذاکرات دو جانبه کمک زیادی به پیشرفت کار می کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه گفت: طبق اظهارات آقای عراقچی هر دو طرف تصمیم قطعی دارند که در نشست فردا روند نگارش توافق آغاز شود.

وی با اشاره به مذاکرات دوجانبه با آمریکا گفت: ما توقع داشتیم طرف مقابل مصمم به دستیابی به توافق تا 30 تیر باشد. در این مذاکره قائم مقام وزارت خارجه آمریکا مسوول تیم آمریکایی بود و آمریکایی ها اعلام کردند که ما مصمم هستیم تا در فرصت شش ماهه یعنی 20 جولای توافق انجام شود. آمریکایی ها شرایط بعد از 20 جولای را به نفع مذاکرات نمی دانند.

نقوی حسینی ادامه داد: عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در ادامه به کمیسیون گفت که طرفین مصمم به دستیابی توافق هستند ولی هر طرف در پی توافق خوب از دیدگاه خودش است. از نظر محتوایی رسیدن به نکات مشترک سخت است و هنوز پیشرفت خاصی صورت نگرفت ولی مواضع طرفین کاملا شفاف شده، خطوط قرمز طرفین مشخص است هرچند تصمیم گیری در مورد هیچ موضوعی صورت نگرفته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: آقای عراقچی می گوید که اگر تا 20 جولای (29 تیرماه) به توافق نهایی نرسیم باید روی تمدید و شرایط ادامه تمدید به بحث بپردازیم. موضوع میزان غنی سازی، تعداد، نوع و نسل سانتریفیوژها، رآکتور آب سنگین اراک و حدود و کیفیت تحقیقات هسته ای، نحوه و زمان لغو تحریم ها از جمله موضوعاتی است که دو طرف در آن به نقاط مشترکی نرسیده اند. عراقچی همچنین اشاره کرد که تا اینجا مذاکرات راهگشایی های زیادی داشته و برون رفت های اقتصادی ایجاد کرده و 1+5 تاکنون به کلیه تعهدات خود عمل کرده است و تحریم های جدیدی هم ایجاد نشده است.

نقوی حسینی ادامه داد: آقای عراقچی اظهار کرد که در مذاکرات اعلام شده است که بحث در مورد سیستم دفاعی و یا موشک های دوربرد خط قرمز ماست و نه قابل مذاکره است و نه در این ارتباط مذاکره ای صورت می گیرد. در مورد تحریم ها هم تاکید شد که ما خواهان لغو کلیه تحریم ها بعد از توافق هستیم، به خصوص تحریم های دولت و کنگره آمریکا باید در گفت وگوهای دوجانبه برطرف شود در غیر این صورت دلیلی برای مذاکره وجود ندارد.

جدید ترین مطالب سایت