لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

طراحی نخستین برنامه رایانه‌ای خودکار جهان به دست محقق ایرانی

محققان علوم رایانه دانشگاه واشنگتن و موسسه هوش مصنوعی آلن با همکاری دانشمند ایرانی موفق به طراحی نخستین برنامه رایانه ای خودکار جهان شد...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این برنامه به دست علی فرهادی، دانشیار مهندسی و علوم رایانه و همکارانش موسوم به «یادگیری همه چیز درباره همه چیز» (LEVAN) طراحی شده است، به جست  وجو در میان میلیون ها کتاب و تصویر در اینترنت برای یادگیری همه جنبه های ممکن یک مفهوم پرداخته و سپس نتایج را به کاربران به شکل فهرست جامع و قابل مروری از تصاویر ارائه و به آنها در بررسی و درک سریع و دقیق موضوعات کمک می کند.

طراحی نخستین برنامه رایانه‌ای خودکار جهان به دست محقق ایرانی

فرهادی گفت: این فناوری شامل کشف ارتباطات بین داده های متنی و بصری است و می تواند مجموعه های غنی از عبارات را با پیکسل های درون تصاویر ترکیب کند.

وی افزود:این فناوری می تواند مثال های مفاهیم خاص را با دیدن آن شناسایی کند و با مشاهده محتوای تصاویر روی اینترنت و شناسایی الگوهای خاص در سراسر آنها با استفاده از الگوریتم های تشخیص شیء، یاد می گیرد که کدام موارد با هم مرتبط اند.

این محقق ایرانی همچنین گفت، این برنامه با کتابخانه های تصویر آنلاین تفاوت دارد،زیرا مجموعه ای غنی از عبارات را برای درک و برچسب  گذاری تصاویر با محتویات و ترکیب پیکسل آنها به جای نمایش ساده کلمات زیرنویس ترسیم می کند.

کتابخانه موجود از حدود 175 مفهوم برخوردار است. دامنه مفاهیم موجود از «شرکت هواپیمایی» تا «پنجره» را در بر گرفته و شامل تعاریف «زیبا»، «صبحانه»،  «درخشان»، «سرطان»، «ابتکار»، «اسکیت سواری»،  «ربات» و نخستین ورودی محققان یعنی «اسب» است.

اگر مفهومی که به دنبال آن می گردید در فهرست این کتابخانه وجود ندارد، می توانید هر گونه عبارت جستجویی را وارد کرده و برنامه بطور خودکار به تولید فهرست جامعی حاوی تصاویر زیرشاخه مرتبط با مفهوم خواهد پرداخت. برای مثال جستجویی برای «سگ» مجموعه واضحی از زیرمجموعه های «سگ شی  هوا هوا»، «سگ سیاه»، «سگ در حال شنا»، «سگ ژولیده»، «سگ تازی»،  «بینی سگ»، « ظرف غذای سگ» و حتی «هات داگ» را ارائه خواهد داد.

این روش با جستجوی متن از میلیونها کتاب نوشته شده به زبان انگلیسی و موجود در کتابهای گوگل کار می کند و همه تکرارهای این مفهوم را در کل کتابخانه دیجیتال پیگیری می کند. سپس یک الگوریتم، کلماتی را که بصری نیستند فیلتر می کند. برای مثال در جستجو برای کلمه اسب، این برنامه همه کلمات دارای این مفهوم مانند اسب دونده، اسب سیاه، اسب در حال پرش و اسب سواری را نشان داده اما عباراتی مانند اسب من یا آن اسب را فیلتر می کند.

هنگامی که برنامه LEVAN یاد گرفت کدام عبارات مرتبط هستند،  یک جستجوی تصویری را در اینترنت آغاز کرده و به دنبال وحدتی در ظاهر عکسهای بازیابی شده می گردد.

محققان این برنامه را در ماه مارس یا چند مفهوم انگشت شمار آغاز کردند و اکنون با رشد آن، شاهد برچسب خوردن بیش از 13 میلیون تصویر با 65 هزار عبارت مختلف هستند.

اکنون این برنامه در سرعت یادگیری یک مفهوم به دلیل نیروی محاسباتی مورد استفاده برای پردازش هر جستجو که گاهی تا 12 ساعت طول می کشد، با محدودیتهایی روبرو است. محققان در حال کار بر روی افزایش سرعت پردازش و قابلیتهای این برنامه هستند.

این طرح با یک مقاله مرتبط در نشست سالانه دید و تشخیص الگوی رایانه در کلمبوس، مرکز ایالت اوهایو ارائه خواهد شد.

جدید ترین مطالب سایت