لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

پرداخت وام 5 میلیون تومانی برق به مشترکان خانگی

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اضافه شدن بند جدید عوارض به قبوض برق با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها از تخصیص وام 5 میلیون تومانی به مشترکان خانگی خبر داد...

هموطن:  در شرایط فعلی هزینه سرمایه گذاری ساخت و راه اندازی یک نیروگاه یکهزار مگاواتی حدود 700 تا یک میلیارد دلار برآورد می شود، ضمن آنکه در کنار هزینه های بالای سرمایه گذاری میزان اتلاف انرژی نیروگاه های حرارتی در مقایسه با نیروگاه های برق بادی و خورشیدی بالا است.

هم اکنون در نیروگاه های حرارتی 25 درصد برق تولیدی در زنجیره تولید، انتقال و توزیع اتلاف می شود که پیش بینی می شود با ساخت و راه اندازی نیروگاه های برق خورشیدی خانگی نرخ این اتلاف انرژی به صفر برسد.

از این رو یکی از اهداف کلان صنعت برق افزایش ظرفیت تولید برق پاک راه اندازی نیروگاه های برق خورشیدی با اولویت مشترکان خانگی و تجاری است به طوری که علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، میزان اتلاف انرژی هم به صفر می رسد.

به منظور اجرای این سیاست کلان با موافقت مجلس و دولت، با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بند جدیدی به نام اخذ عوارض فروش به قبوض برق مشترکان اضافه شده است که قرار است از محل منابع اخذ عوارض، دولت وام و تسهیلات بلاعوض در اختیار نیروگاه های برق خورشیدی منازل قرار دهد.

حمید چیت چیان وزیر نیرو هفته گذشته درباره تشویق و ترغیب مردم در استفاده از انرژی های نو، اعلام کرد: به کسانی که به استفاده از انرژی های نو برای تولید برق روی آورند، 50 درصد تسهیلات بلاعوض برای نصب پنل های خورشیدی بر روی بام ها درنظر گرفته شده است و چنانچه مردم برق تولیدی را افزون بر مصارف خود در اختیار شبکه بگذارند، به ازای هرکیلووات ساعت 443 تومان دریافت خواهند کرد.

مسعود خانی در تشریح جزئیات اعطای تسهیلات و وام های بلاعوض به مشترکان برق خانگی، گفت: امسال از محل دریافت عوارض برق مصرفی مشتركان، تسهیلات استفاده از انرژی خورشیدی به 12 هزار مشترك خانگی پرداخت می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام اینکه سال گذشته از محل دریافت عوارض برق در مجموع یكهزار مشترك از طریق نصب پنل های خورشیدی برقدار شدند، اظهار داشت: براساس دستورالعمل تدوین شده ظرفیت پنل های خورشیدی برای مشتركان از یك كیلووات تا 20 و 50 كیلووات می تواند متغیر باشد.

مجری طرح های عوارض برق توانیر با یادآوری اینکه سال گذشته در راستای ترویج استفاده از انرژی های نو، پنل های خورشیدی برای مساجد و مدارس به صورت رایگان نصب شد، تصریح کرد: در این راستا 100 درصد هزینه نصب سیستم خورشیدی برای مساجد و مدارس از محل عوارض برق تامین شد.

وی با بیان اینكه سال گذشته از همین محل برای تعدادی از دستگاه های اجرایی، نیروگاه های خورشیدی فتوولتاییك نصب شد، بیان کرد: سال 92 در مجموع 7.1 مگاوات نیروگاه خورشیدی در مجموع برای یك  هزار مشترك كه عمدتا مشتركان مربوط به مساجد، مدارس و دستگاه های اجرایی و اداره ها بودند، نصب شد.

مجری طرح های عوارض برق توانیر در تشریح برنامه های سال جاری اجرای این طرح، توضیح داد: براساس برنامه تدوین شده در سال جاری، تصمیم برآن است كه تا حد امكان نیروگاه های خورشیدی برای مشتركان خانگی نصب شود كه درهمین راستا نیز نصب نیروگاه خورشیدی برای 12 هزار مشترك هدفگذاری شده است.

به گفته وی براساس این برنامه، نیروگاه ها تا ظرفیت یك كیلووات برای مشتركان خانگی نصب خواهد شد و 50 درصد از هزینه آن نیز تا سقف 5.5 میلیون تومان از محل عوارض برق پرداخت می شود.

در حال حاضر به طور متوسط سالانه بیش از 300 میلیون کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر در کشور تولید می شود که باید این ظرفیت تا پایان برنامه پنجم به بیش از 2 برابر افزایش یابد و 5 درصد سهم تولید برق کشور از محل انرژی های نوتامین شود.

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت