فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

روش های برای جلو گیری ازمشاجره بین زوج ها

روان شناسان دلایل متعددی را برای جر و بحث زوج ها عنوان میکنند اما معتقدند برخی دلایل، بیش از علت های دیگر باعث جر و بحث میان زوج ها می شود......  

هموطن: وان شناسان دلایل متعددی را برای جر و بحث زوج ها عنوان میکنند اما معتقدند برخی دلایل، بیش از علت های دیگر باعث جر و بحث میان زوج ها می شود.اما آیا می توان این جنجال ها را کم کرده و حتی از بین برد؟ میتوان ریشه این جنجال های زناشویی را شناخت و مانع از بروز آن شد؟ شک نکنیم حل هر مخالفت و جنجالی می تواند ما را یک قدم به هم نزدیک تر کند.

 

 از مهم ترین دلایل مشاجره بین زوج ها میتوان به این موارد اشاره کرد

 » مشکلات اقتصادی ، روابط زناشویی ناموفق ، مشکلات کاری ، بحث درباره فرزندان و تقسیم وظایف منزل نخستین دلایل جر و بحث بین زوج ها است

» اختلاف  نظر و ناهماهنگی عقاید رتبه دوم علل مشاجره بین زوج هاست

» اکثر زوج ها ظرافت های صحبت کردن با هم را بلد نیستند و همین مسئله باعث جر و بحث و اختلاف آنها می شود ؛ باید یاد بگیریم که حرف یکدیگر را بشنویم و درست با هم صحبت کنیم

» زمینه ارثی یا مشکلات روحی روانی دوران کودکی ؛ افرادی که در کودکی جدایی والدین ، فقر فرهنگی یا اقتصادی خانواده ، آزارهای روحی روانی یا جنسی یا جسمی را تحمل کرده اند ، در بزرگسالی به افرادی عصبی و ناآرام تبدیل میشوند و نمی توانند ارتباط خوبی با همسرانشان داشته باشند.

» دلایلی مانند فراموش کردن تاریخ تولد همسر ، سالگرد ازدواج و اتفاقاتی از این دست آخرین دلیل مشاجره بین زوج هاست.

چگونه به هم آسیب میرسانیم

دلیل مشاجره هر چه که باشد در اغلب موارد به  جز موارد خاص جمله های تقریبا مشابهی در حین دعوا بین زن و مرد رد و بدل میشود.

در حین مشاجره کمتر به موضوع اصلی اشاره كرده و به هر شکل ممکن فقط شخصیت یکدیگر را خرد میکنیم.

اگرچه روان شناسان سکوت کردن در برابر رفتارهای نامناسب طرف مقابل را روش مناسبی در زندگی مشترک نمیدانند اما مشاجره را هم راه خوبی برای رفع مشکلات نمیدانند.

انچه که باید در هر مشاجره ای مورد توجه هر دو طرف قرار بگیرد حفظ حرمت هاست ؛ به این معنی که در حین مشاجره نباید حرفی بزنیم یا رفتاری انجام بدهیم که بعد از دعوا انقدر از همسرمان شرمنده باشیم که نتوانیم و ندانیم که دوباره چطور با او روبرو شویم.

پافشاری روی عقاید و فریاد زدن های بی دلیل ، تکرار مسائل گذشته ، بهانه جویی هایی که خودمان هم میدانیم غیرمنطقی است همگی نشان می دهد که اکثر جر و بحث های ما دلیل روشنی ندارد و انگار فقط قصد داریم که با فریاد و ناسزا با هم زورآزمایی کنیم!

در حین مشاجره استفاده از جمله هایی که با ضمیر من شروع می شوند مثل من دوست دارم ، من میدانم و.. یا به کار بردن کلمه های تاکیدی مثل اصلا" ، همیشه و باید ، مانند تو اصلا حرف من را نمیفهمی ، تو همیشه برخلاف نظر من رفتار میکنی نه تنها مشکلی را برطرف نمی کنند بلکه باعث بالا گرفتن دعوا و از بین رفتن حرمت ها میشود.

نقل قول کردن از طرف دیگران هم رفتار بسیار نادرستی است که در اغلب مشاجره ها دیده میشود ؛ مثلا اینکه مادر من همیشه به من میگفت که تو عرضه کار کردن نداری اما من باورم نمیشد و ...

این نقل قول ها نه تنها مشکلی را برطرف نمی کند بلکه باعث عصبانیت بیشتر همسر هم میشود زیرا احساس حضور و دخالت دیگران در زندگی مشترک حس بسیار ناخوشایندی است که زن و مرد هیچ کدام تحمل آن را ندارند.

ناسزا گفتن ، شکسته شدن حرمت بین زن و مرد ، بی آبرو شدن در مقابل همسایه هایی که صدای مشاجره را میشنوند و اثرات روحی روانی بسیار نامناسب ناشی از این جنجال مانند احساس ناامنی در زندگی مشترک ، سرد شدن روابط زناشویی ، ترس از بی علاقه شدن طرف مقابل و زندگی مشترک و... همگی از تاثیرات نامطلوب مشاجره هاست.

چگونه از دام مشاجره بگریزیم

مهارت گفت وگو کردن ، تحمل شنیدن صحبت های طرف مقابل بدون عصبانیت و کمک گرفتن از مشاور و روان شناس راه هایی است که همه ما باید از آن آگاه باشیم اما اغلب ما این مهارت ها را بلد نیستیم و همین مسئله باعث مشاجره های بیهوده ما می شود.

بهتر است قبل از شروع هر جر و بحثی به این پرسش ها پاسخ بدهیم تا به احساس واقعی خود و همسرمان پی ببریم.

اگر به این پرسش ها صادقانه جواب بدهیم شک نکنید که صحبت کردن برای رفع مشکل را به هر مشاجره ای ترجیح میدهیم.

» علت کلافگی ما یا همسرمان از خستگی و استرس ناشی از کار و زندگی روزمره است یا دلایل دیگری برای ناراحتی داریم ؟

» ریشه اصلی عصبانیت ما یا همسر مان کجاست؟ آیا واقعا از همدیگر دلخور هستیم یا کسی یا چیزی ما را آزار داده است و قصد داریم با این دعوا و اوقات تلخی آرام بشویم ؟

» دلیل جسمی ای مثل نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه یا تغییرات روحی و جسمی تحمل ما را کم کرده است یا واقعا از دست همسرمان دلخور هستیم ؟

» از مشاجره ای که قصد شروع آن را داریم چه نتیجه ای میگیریم ؟ صحبت کردن مشکل ما را بیشتر حل نمیکند ؟

» برای حل مسئله ای که در زندگی ما وجود دارد بهترین و اولین راه مشاجره است یا راه های بهتری هم برای حل مشکل وجود دارد ؟

» از مراجعه به روان شناس یا مشاور برای حل مشکلات مان میترسیم یا از اثرهای مثبت مشورت با این افراد آگاه اطلاع نداریم ؟

» معذرت خواستن را نیاموخته ایم یا این کار را شکستن غرور بیجای مان می دانیم؟

از مشاجره ها بیاموزیم

روان شناسان معتقدند بهترین راه حل مشکلات گفت وگو است نه مشاجره اما مشاجره هم می تواند نكاتی را به ما بیاموزد.

درس اول : در هر بار مشاجره چه نتیجه ای از آن میگیریم ؟ آیا واقعا بعد از جر و بحث مشکل مان برطرف می شود یا مشکلی بر مشکلات مان افزوده میشود ؟

درس دوم : صحبت کردن درباره مشکلات مان ما را به نتیجه بهتری می رساند یا مشاجره كردن و جر و بحث ؟

درس سوم : رفتارهای نامناسب قبل را تغییر بدهیم و رفتارهای صحیح را جایگزین آن کنیم ؛ مثلا به جای دعوا بیشتر گوش بدهیم ، تلاش کنیم به هر روشی که می دانیم عقایدمان را به هم نزدیک کنیم ، به همسرمان اجازه اظهار نظر بدهیم ، از مشاور کمک بگیریم و... به این ترتیب کمتر شاهد مشاجره های بی دلیل خواهیم بود.

درس چهارم : چه کنیم تا به جای مشاجره یک گفت وگوی انتقادی داشته باشیم یعنی اینکه با تغییر لحن صحبت کردن ، آرام کردن شرایط گفت وگو ، جلوگیری از به کار بردن کلمات تحقیرآمیز و زشت و ... از هم انتقاد کنیم اما مشاجره نکنیم.

درس پنجم : مسئله ای که برای آن جر و بحث میکنیم چقدر ارزش دارد ؟ آیا به اندازه به هم خوردن آرامش و سلامت روحی روانی ما ارزش دارد ؟

درس ششم :  دخالت و تلقین دیگران باعث مشاجره ما میشود یا به راستی مشکلی در رابطه یا رفتار ما وجود دارد ؟

روان شناسان معتقدند زوج هایی که مهارت گوش کردن و صحبت کردن را آموخته اند، به جای مشاجره بیهوده، با هم صحبت می کنند تا مشکلات شان را برطرف کنند.

گفت وگو در شرایط آرام و به دور از هر تنش و عصبانیتی بهترین راه حل برطرف کردن مشکلات است و نتیجه اغلب مشاجره ها چیزی جز آسیب دیدن روابط زناشویی نیست.

جدید ترین مطالب سایت