لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

هنوز اکسید سازی را تمام نکرده‌ایم/ بحث پارچین اکنون مطرح نیست

"بهروز كمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی كشورمان تاکید کرد که دو گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کلی مثبت و روبه جلو است...

به گزارش عرش نیوزبه نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، سخنگوی سازمان انرژی اتمی كشورمان تاکید کرد که دو گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کلی مثبت و روبه جلو است و بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد.

"بهروز كمالوندی" در مصاحبه اختصاصی با شبكه خبری العالم درباره گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما دو گزارش داشتیم كه یکی از آنها، گزارش مدیركل آژانس به شورای حكام حدود دو هفته پیش بود. گزارش دیگر نیز گزارش خاص مدیركل آژانس درخصوص برنامه اقدام مشترك ما و ۱+۵ بود كه جمعه گذشته منتشر شد.

وی افزود: در هر دو گزارش می توان گفت که روند به طور كلی مثبت و رو به جلو است؛ به عبارت دیگر، هر دو گزارش مدیركل آژانس اشاره كرد كه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز است. این دو گزارش همچنین اشاره كرد که چیزی دور از چشم آژانس وجود ندارد و آنچه كه هست، صلح آمیز می باشد.

کمالوندی افزود: البته در واقع جمله ای وجود دارد كه آژانس همواره به صورت های مختلف به آن اشاره کرده است؛ مبنی بر اینكه موارد اعلام نشده را نمی تواند تأیید كند كه صلح آمیز است. به غیر از این، می توان گفت كه تحول عمده ای در مسیر گزارشهای آژانس مشهود است.

وی گفت: براساس توافق ما و ۱+۵، آژانس موظف است كه گزارشها را به صورت دوره ای و ماهانه ارائه كند؛ در این گزارش نیز با توجه به توافق انجام شده مبنی بر اینكه نیمی از UF۶ بیست در صد رقیق شود و نیمی از آن اكسید؛ طبیعتا آژانس هم باید آن را گزارش می كرد. این گزارش نشان داد كه جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل كرده است.

* ما هنوز اكسید سازی را تمام نكرده ایم

کمالوندی درپاسخ به این سوال که اكسید سازی در چه مرحله ای است، گفت: ما هنوز اكسید سازی را تمام نكرده ایم؛ با توجه به اینكه بر اساس دوره ۶ ماهه  جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات خودش عمل كند، در این دوره قرار بر این است كه مازاد تبدیل به اكسید شود؛ كه این اكسید مواد اولیه برای تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه است. ما در حال راه اندازی خط اكسید سازی هستیم، و به مجرد اینكه این خط تولید راه اندازی شود، می توان به سرعت این اكسید سازی را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: گزارش های آژانس بیانگر آن است جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی لازم را در اختیار آژانس قرار داده است؛ قرار بوده كه دسترسی مدیریت شده به آژانس در خصوص برخی كارخانجات و معادن بدهیم كه این كار انجام شده، و اطلاعاتی نیز باید ارائه می كردیم كه این اطلاعات هم به موقع خودش در ارتباط با همه ۱۸ موضوع تحویل داده شده است.

* انتظار ما از آژانس پاسخگویی به موقع و سریع است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: آقای دكتر "صاحی" رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در خصوص چاشنی های انفجاری و بلكه همه ۱۸ موضوع توافق شده با آژانس اشاره كرده كه اینها موضوعاتی است كه با توجه به تفاهم هایی كه با آژانس داریم، باید بعد از آنكه جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی ها را داد، آژانس ملاحظات، تحلیل و اظهار نظر نهایی خودش را ارائه كند. البته آژانس تا كنون در مورد این ۱۸ مورد اظهارات كلی داشته كه نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی ها را به موقع داده، و بسیاری از این موارد را به صورت شفاهی اشاره كرده ، كه از نظر ما دیگر این موارد موضوعی برای ما نیستند. ما می خواهیم كه با توجه به اینكه تفاهم خوبی بین ایران و آژانس وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران اطلاعات را به صورت داوطلبانه و فراتر از وظایف خودش و قرارداد با پادمان انجام می دهد؛ انتظار داریم كه آژانس هم به موقع و سریع پاسخ دهد و ارزیابی نهایی خودش را بدهد.

* بحث پارچین اکنون مطرح نیست

کمالوندی درباره موضوع پارچین گفت: پارچین موضوعی نیست كه اكنون بین ما و آژانس مطرح باشد؛ در گذشته پارچین دو بار مورد بازدید واقع شده است؛ ولی اطلاعات غلط و اتهاماتی كه در سطح آژانس پخش می كنند باعث می شود كه آژانس اطلاعاتی را مطالبه كند كه وقت گیر است ولی در نهایت مشخص می شود كه این موضوعات ابهام و غیر واقعی است. اگر واقعا قرار بر این باشد كه آژانس موضوعی را كه مطرح كند، به صورت نهایی ببندد؛ جمهوری اسلامی ایران در حالتی كه ببیند حسن نیت وجود دارد و هدف بر این است كه ابهامی روشن شود، همكاری و همراهی كند. به نظر می آید تا اندازه ای آژانس موفق بوده و جوابگوی ما بوده است؛ اگرچه به نظر ما آژانس به ادبیاتی عادت كرده كه ترك كردن آن زمان می برد.

* درحال کمک به آژانس برای اصلاح روند غلط گذشته هستیم

وی افزود: آژانس متأسفانه در گذشته بعضی تحلیل ها را با پیش داوری و به صورت كلی داده است كه اكنون وقتی اطلاعاتی را می گیرد كه برخلاف آن است، برای آژانس سخت است كه حرف گذشته خود را برگرداند و عوض كند؛ ولی ما در حال كمك كردن به آژانس هستیم كه روند غلط را اصلاح كند. در آژانس روند غلطی در خصوص اطلاعات آزاد وجود دارد كه این اطلاعات آزاد به این معنا است كه منابع مختلف كه حتی می تواند سرویس های جاسوسی كشورهای دنیا باشد، اطلاعاتی به آژانس برسد و آژانس هم آنها را مبنایی برای سؤالات خودش قرار دهد.

* تفاهم های نهایی ایران و روسیه درباره ساخت دو نیروگاه

کمالوندی درباره همکاری ایران و روسیه برای ساخت نیروگاههای جدید گفت: ما چند ماه گذشته با دوستان خود در روسیه مذاكراتی را در خصوص ساخت نیروگاه های جدید داشتیم؛ مشخصا در خصوص ساخت ۲ نیروگاه تفاهم های نهایی صورت گرفته است كه آماده امضای مسئولان دو كشور است و (درصددیم که) این امر را دوشنبه و سه شنبه در تهران نهایی كنیم كه البته ممكن است علاوه بر دو نیروگاهی كه اكنون درباره آن صحبت شده، نیروگاه های بیشتری درباره آن صحبت شود.

ادامه دارد...

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران

جدید ترین مطالب سایت