لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

برخی پستانداران چگونه نفس خود را ساعت ها نگه می دارند؟

 زیست شناسان دانشگاه لیورپول توانسته اند دلیل اینکه چگونه پستاندارانی مانند نهنگ عنبر که شیرجه های عمیق می زنند، می توانند نفس خود را بیش از یک ساعت حبس کنند را پیدا کرده اند.    

هموطن: به گفته دانشمندان این توانایی از آنجا نشات می گیرد که این پستانداران از پروتئین های باردار الکتریکی در خون خود برخوردارند.

به باور محققان، این نتایج ممکن است بتواند دلیل اینکه چرا این حیوانات می توانند نفس خود را برای بیش از یک ساعت حبس کنند در حالیکه سایر پستانداران تنها قادر به انجام این کار برای چند دقیقه هستند را توضیح دهد.

نهنگهای عنبر برخی از طولانی ترین شیرجه ها را در میان پستانداران دارند که برخی از آنها ۹۰ دقیقه نیز طول می کشد. این در حالیست که دلفینها و سایر نهنگها تنها برای ۲۰ دقیقه می توانند زیر آب بمانند.طولانی ترین زمانی که یک انسان توانسته نفس خود را در زیر آب حبس کند ۱۹ دقیقه بوده که توسط پیتر کولات، قهرمان شیرجه آزاد سوئیسی ثبت شده است.

این محققان یک نشانه مولکولی خاص پروتئینی موسوم به میوگلوبین را که اکسیژن را وارد خون می کند، در ۱۰۰ گونه متفاوت پستاندار بررسی کردند.

آنها دریافتند که در موجوداتی که شیرجه های عمیق می زنند، این پروتئین از بار الکتریکی بیشتری برخوردار می شود.این بار باعث دفع پروتئینها توسط یکدیگر شده که از شکل گیری توده ها برای انتقال اکسیژن جلوگیری می کند.

به گفته دانشمندان، این بدان معنی است که نهنگهای عنبر می توانند میوگلوبین بیشتری را در ماهیچه های خود نگهدارند بدون اینکه به عملکرد آنها تاثیر بگذارد.میوگلوبین معمولا رنگ قرمز گوشت را تامین کرده و در تراکمهای بسیار بالا در ماهیچه های پستاندارانی که در اعماق دریا شکار می کنند، دیده شده اند. این امر باعث تیره و سیاه بودن رنگ ماهیچه های آنها شده است.

این پژوهش در مجله ساینس منتشر شده می تواند همچنین به ارتقای درک بیماریهای انسان مانند آلزایمر که در آنها پروتئینها به یکدیگر می چسبند، کمک کند. از دیگر کاربردهای آن می تواند کمک به تولید جایگزین های مصنوعی خون باشد.

جدید ترین مطالب سایت