لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اوضاع بد مردم؛علی جنتی را به زانو در آورد!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری همایش دلواپسان که از سوی منتقدان دولت صورت گرفت، گفت: شما نگران ساپورت پوشیدن خانم ها در سطح شهر هستید ولی ما نگران وضع اقتصادی و جوانان هستیم...

علی جنتی در همایش «دل آرامیم» که عصر پنجشنبه در هتل المپیک برگزار شد اظهار داشت:

*دولت در شرایطی روی کار آمد که کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دچار مشکلات زیادی بود.

* بسیاری از تصمیم هایی که امروز به آنها اعتراض می شود در گذشته گرفته  شده است یا در مورد کتاب هایی که در گذشته مجوز انتشار گرفتند و امروز منتشر شده داد و بیداد می کنند.

* امروز دولت تلاش کرده است که کرامت و منزلت انسان ها حفظ شود، اظهار داشت: اگر صاحب فکر و اندیشه ای هستید که می توانید آن را بنویسید و یا حتی بگویید دولت این فضا را برای همه سلیقه ها ایجاد کرده است. به عنوان مثال در دولت قبل در جشنواره های مختلف افراد با سلیقه های خاص حضور داشتند اما امروز دولت فضا را برای همه فراهم کرده است.

* در طی 10 ماه گذشته کارهایی انجام شده که امید را در بین اصحاب فکر و اندیشه به وجود آورده است. در سال گذشته لیست 50 انتشاراتی اعلام شد که نباید در نمایشگاه کتاب شرکت می کردند. رویه های صورت گرفته در گذشته به کنار گذاشته شده است.

* بعد از همایش دلواپسان من مقاله ای را در روزنامه ایران نوشتم مبنی بر اینکه ما هم نگرانیم اما نگرانی ما با نگرانی شما متفاوت است، شما نگران این هستید که چرا یک خانم در شهر ساپورت پوشیده ما هم معتقدیم که باید دولت در این زمینه روش هایی را برای اصلاح در پیش بگیرد اما نگرانی ما نگرانی وضع اقتصادی و جوانان است که با مشکل ازدواج، مسکن و شغل درگیرند و این ام الفساد مشکلات شده است.

* ما اگر نگرانیم نگران سقوط اخلاقی جامعه هستیم که بعد از گذشت 35 سال به عنوان یک حکومت دینی و با اختیار داشتن انواع رسانه ها از ارزش های اخلاقی دم می زنیم. جامعه از گروه از جریان سازی بی جهت رنج می برد اینها عوامل نگرانی هستند.

*ما نگران فروپاشی بنیان خانواده ها هستیم که از هر 3 ازدواج یکی از آنها به طلاق می انجامد.

* راجع به هر مسئله ای در کشور مخصوصا در حوزه فرهنگ هر اتفاقی که می افتد حاشیه برای آن ساخته می شود.

* از من می پرسند که چرا خانم حاتمی با مرد 84 ساله ای روبوسی کرده است، آنها به جای اینکه افتخار کنند یک نفر در جشنواره بین المللی به عنوان داور حضور یافته برای خطای وی فقط حواشی زیادی می سازند.

* اقتصاد مقاومتی توان خوبی است و دولت آن را قبول دارد و فکر می کنم راه نجات کشور اجرایی شدن این سیاست ها است. در طول یک دهه گذشته علی رغم ابلاغ اصل 44 دولت موظف شد که بسیاری از تصدی گری های خود را به بخش خصوصی واگذار کند. عملا شاهد بودیم که چنین اتفاقی نیفتاد.

* قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در یکی دو روز گذشته توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. در زمینه تبلیغات که با یک هرج و مرج روبه رو هستیم خوشبختانه لایحه قانون تبلیغات تهیه شده که در حال حاضر در دولت است و قرار است به زودی برای مجلس ارسال شود.

*هیات نظارت بر مطبوعات مرتبا همه جلسات خود را از ابتدای دولت برگزار می کند و بنده نیز اصرار دارم که در تمام جلسات حضور داشته باشم. درخواست هایی هم برای انتشار روزنامه و نشریه آمده که باید با برخورد و نگاه مثبت به آنها مجوز داده شود.

* در حوزه نشریات کتابخوان کم داریم و باید این مشکل حل شود و به همین جهت به دنبال ایجاد فضایی در اینترنت هستیم که کتاب ها را در آنجا مستقر کنیم.

* نماینده ای مدعی شده که دولت با شعار اعتدال به دنبال براندازی است. من نمی دانم چه چیزی را می خواهیم برانداز کنیم دولت خود را؟

* گوش دولت برای شنیدن صدای مخالف باز است از این رو بنویسید و مطالب و دیدگاه های خود را بیان کنید. در نهایت این مردم هستند که قضاوت خواهند کرد کمااینکه در سال گذشته قضاوت کردند و با رای مردم این دولت به سر کار آمد.

* در گذشته فضای انقباضی ایجاد شده بود که بسیاری از اهالی هنر از ابراز فکر و اندیشه خود ناامید بودند و با دستگاه های فرهنگی قهر کرده بودند. در طول هشت سال ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، ما نمی دیدیم کسانی که امروز می گویند نگرانیم، اظهار نگرانی کنند. همان هایی که در طول هشت سال مرتبا سیاست های ایشان و همه نابسامانی ها و مشکلات اقتصادی کشور را توجیه می کردند و امروز از سیاست خارجی و سیاست های فرهنگی کشور اظهار نگرانی می کنند،  اما ظاهرا این فرار رو به جلو است که خود را به عنوان مدعی مطرح می کنند.

*بسیاری از فیلم هایی که امروز به آن ها اعتراض می کنند در دولت گذشته مجوز گرفته اند اما اکنون به یک باره نگران شده اند که سینما به انحراف می رود. یا در مورد کتاب هایی که هنوز مجوز انتشار نگرفته اند، داد و فریاد راه می اندازند. 12 کتاب "صادق هدایت" در دولت نهم مجوز انتشار گرفت اما در این دولت که حتی درخواست تجدید چاپ هم نشده، فریاد می زنند که چرا دولت چنین اجازه ای می دهد. در دولت های نهم و دهم در برخی مطبوعات به مقدسات توهین می شد اما هیچ کسی مدعی نبود و امروز به ادنی مناسباتی فریادشان بلند می شود که اسلام از دست رفت و منحرف شد.

* دولت تلاش کرده است که کرامت انسان ها را حفظ کند و به اساتید، هنرمندان و نخبگان جامعه احترام بگذارد و شخصیت واقعی افراد را محفوظ بدارد. اگر صاحب فکر و اندیشه ای بخواهد اظهارنظری بکند بتواند بیان کند، بنویسد و بگوید. فضایی ایجاد کرده ایم که همه سلیقه ها بتوانند حضور یابند.

* در 8 سال گذشته سعی می شد از سلیقه خاصی حمایت شود، همه کسانی که اهل فرهنگ و نوآوری اند، امروز از وجودشان استفاده می شود و همه کسانی که نظام، انقلاب و قانون اساسی را قبول دارند، باید بتوانند مطالب خود را بیان کنند. اگر کتاب یا روزنامه ای می خواهند، منتشر کنند و فکر می کنم در طول 10 ماه گذشته حداقل کاری که انجام شد این بود که امیدی در دل اصحاب فکر به وجود آمد. امسال در نمایشگاه کتاب بجز دو ناشر که دستگاه قضایی آن ها را محروم کرده بود، همه نشریات حضور داشتند. اما در سال پیش از آن، 50 ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب محروم بودند.

* در حوزه نشر کتاب، به دلایل واهی جلوی انتشار کتاب ها را می گرفتند اما در این دولت تلاش شد تا دانشمندان اهل نظر، اظهارنظر کنند و از خرده گیری های نابجا جلوگیری شود. موسسات فرهنگی نیز که در گذشته دو سال طول می کشید که مجوز دریافت کنند، اکنون در دو ماه مجوز می گیرند و این دو ماه نیز به خاطر برخی استعلامات است. ما رویه های غلط گذشته را کنار گذاشتیم و تلاش کردیم مبنایمان قانون مداری و ضابطه مند شدن باشد.

* به کسانی که نسبت به سیاست های فرهنگی دولت  اظهار نگرانی می کنند، می گویم: ما هم نگرانیم اما نگرانی ما با شما متفاوت است. تمام نگرانی شما این است که چرا یک خانم ساپورت پوشیده و بعد وزیر را به مجلس می کشانید و بعد رای عدم اقناع می دهید اما ما معتقدیم که باید با روش های صحیح در حوزه فرهنگ عمل کنیم.

* ما نگرانی های عمیق تری داریم. نگران آینده کشور،  وضع اقتصاد،  میلیون ها جوان بیکار که نمی توانند ازدواج کنند و نمی توانند مسکن بخرند هستیم که همه اینها ام الفساد است. سرقت در حال افزایش است،  فساد اخلاقی زیاد شده، سن روسپیگری پایین آمده و بنیان خانواده دچار آسیب شده، که ناشی از همین مشکلات است.

* ما نگران سقوط اخلاقی جامعه هستیم که پس از 35 سال به عنوان یک حکومت دینی تلاش کرده ایم 50 شبکه تلویزیونی و ده ها روزنامه و نشریه داشته باشیم و بیش از هرکس دیگری از اخلاق دم می زنیم اما جامعه ما دچار دروغ و جوسازی های بی جهت شده است و اینها مایه نگرانی است. هرکسی می تواند از ما سئوال کند که پس از 35 سال چه کار کرده ایم. جای تاسف دارد که همه این اقدامات از سوی کسانی است که مدعی ارزش های اسلامی اند و بیش از همه از التزام به اسلام دم می زنند.

* ما نگران فروپاشی خانواده هستیم. از هر سه خانواده تهرانی یکی به طلاق می انجامد. 25 درصد ازدواج ها به طور کلی نهایتا به طلاق می رسند و اسناد این ها در ثبت احوال موجود است و ما باید نگران این ها باشیم.

*سامان بخشی این اقتصاد کار سنگینی است و در حوزه فرهنگی نیز باید کار بسیاری شود تا نگرانی ها را مرتفع کنیم. روابط با سایر کشورها که تخریب شده نیز، زمان زیادی برای بازسازی می خواهد. متاسفانه در سال های گذشته برخی برج هایمان را منفجر کرده اند و البته این کار بسیار ساده است؛ اما بازسازی آن ها کار دشواری است و زمان می برد. جامعه را باید قانع کرد که صبر کنند که دولت موانع را از سر راه بردارد.

*یکی از مشکلات دولت، حاشیه سازی ها نسبت به آن به خصوص در حوزه فرهنگ است. در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی همه خود را صاحب نظر نمی دانند اما در حوزه فرهنگ همه اظهارنظر می کنند.

* خلأ شور و نشاط در جامعه یکی از مشکلات اساسی ماست و عامه مردم دچار افسردگی شده اند. صدا و سیما و سایر دستگاه ها نیز به گونه ای گاه حرکت می کنند که آن را تشدید می کنند و ما تلاش داریم که این روند را تغییر دهیم.

*گوش دولت برای شنیدن صدای مخالف کاملا باز است و این مردم هستند که در نهایت قضاوت خواهند کرد. همان طور که سال گذشته قضاوت کردند.

اظهارات جنتی در حاشیه مراسم

* جنتی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اینکه "مکتب اعتدال آیا از نیاوران آغاز شده است؟" گفت: از آنجا آغاز نشده است.

*جنتی در واکنش به پرسش دیگری از سوی خبرنگار صدا و سیما نیز گفت: شما که نمی خواهید پخش کنید برای چه مصاحبه می گیرید.

*وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه درباره "نقطه آغاز اعتدال"، گفت: اعتدال از امروز آغاز نشده و از سال 68 آغاز شده است که آقای هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بود و ایشان بدون اینکه رسما اعلام کنند گفتند ما نه به چپ و نه به راست وابسته نیستیم و راه میانه ای می رویم به دور از افراط و تفریط؛ و درواقع بنیان گذار اعتدال ایشان بوده است.

*جنتی در پاسخ به اینکه "آیا دولت روحانی ادامه دولت هاشمی رفسنجانی است؟"، گفت:  نمی شود اینطور گفت اما از نظر فکری به همدیگر نزدیک اند.

منبع خبر:  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت