فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اظهارات جنجال‌برانگیز عضو شورای اسلامی درباره تبدیل پارک ها به گورستان!!!!

این موج كه این روزها به یكی از بحث های داغ محافل خانوادگی، خصوصی و به ویژه شبكه های اجتماعی تبدیل شده، می رود تا به نوعی به یكی از سوژه های چالش برانگیز شورای شهر و مدیریت شهری بدل شود...

هموطن: دو هفته اخیر با انتشار اظهارات جنجال برانگیز یكی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران درمورد دفن مردگان درپارك های عمومی شهر تهران، موجی از انتقادها و نظرات مختلف و بعضا مخالفی را به دنبال داشت كه حتی طرح این مساله را دور از شأن و منزلت مدیریت شهری می دانستند. 

این موج كه این روزها به یكی از بحث های داغ محافل خانوادگی، خصوصی و به ویژه شبكه های اجتماعی تبدیل شده، می رود تا به نوعی به یكی از سوژه های چالش برانگیز شورای شهر و مدیریت شهری بدل شود. موضوعی كه صحت و چگونگی آن را با معصومه آباد، عضو شورای شهر و طراح اصلی این پیشنهاد به گفت وگو نشسته ایم. دراین گفت وگو وی ضمن دفاع از سخنان خود به تشریح جزییات و دیدگاه های مختلف و پاسخ به سوالات منتقدان این طرح پرداخته است. گفت وگویی با محوریت آرامستان ها و تقدیم به «مردگان!»

خانم آباد از زمانی كه بحث دفن مردگان درپارك ها از زبان شما مطرح شده است، واكنش های مختلفی دراین زمینه را به دنبال داشته. جمعی می گویند از سخنان شما سوء تعبیر شده و برخی دیگر می گویند، این هم از آن اظهارنظرهای غیركارشناسی است. در فضاهای مجازی و شبكه های اجتماعی اظهارنظرهای تند و مخالفت های شدیدی به اظهارات شما شده است. واقعا نظر شما این بوده كه مردگان را درپارك ها دفن كنیم؟

جواب به این سوال هم «بله» است و هم «خیر». بله از این جهت كه به هر حال من بودم كه این پیشنهاد را مطرح كردم و «خیر» از این جهت كه منظور من دقیقا این نبوده است.

نظرتان «دقیقا» چه بوده است؟

من نگفتم كه در «تمام» پارك ها مردگان را دفن كنیم بلكه منظورم دفن مردگان در یكسری پارك های بزرگ مثل پارك جنگلی چیتگر یا سرخه حصار و... بود. آن هم پس از یك بررسی و تحقیق كارشناسی. باید پخته شود. چه اشكالی دارد كه قسمتی از یك پارك وسیع از پارك جدا شود و در جداگانه یی برای آن بگذارند و آن را تبدیل به آرامستانی محلی كنند؟! 

البته منظورم فقط پارك ها هم نبود. ما قطعات زمین های بزرگی در تهران داریم كه برای آنها كاربری های چندگانه خدمات شهری در نظر گرفته شده است. ما می توانیم بخشی از این زمین ها را برای احداث این آرامستان های محلی اختصاص دهیم. این مساله، موضوع جدیدی نیست. در بسیاری دیگر از نقاط جهان هم آرامستان ها در فضاهای شهری احداث می شوند. چرا؟ چون این یك نیاز و ضرورت زندگی و فضای شهری است. 

درمدیریت شهری و فضاهای شهری، باید از هركاری كه هزینه ها و زمان را كاهش دهد، استقبال كرد. بگذریم از اینكه آرامستان ها كاربرد اخلاقی و تربیتی هم دارند. دركنار این نقاط درتهران بیش از 140 آرامستان قدیمی و متروكه وجود دارد كه عمدتا در كنار یا حاشیه امامزاده ها بنا شده اند. می توانیم اینها را احیا كنیم. احیای این گورستان ها می تواند به رونق بافت شهری نیز كمك كند.

ولی آرامستان ها كه جزو خدمات هفت گانه شهری نیست.

می تواند باشد. این بخش ها و طبقه بندی ها را ما مشخص كرده ایم. می تواند جزو خدمات فضای سبز باشد.

اما فكر نمی كنید كه احداث گورستان ها در داخل پارك ها با كاربری این پارك ها منافات داشته باشد؟

نه به هیچ وجه. چه منافاتی؟

مثلا از نظر روحی – روانی. تصور نمی كنم هیچ كس تمایل داشته باشد كه همراه خانواده اش به پاركی برود كه در آن گورستانی دایر شده و كنار قبرهای مردگان فرشی پهن و پیكنیكی برپاكند!

اولا ما كه نمی گوییم این اتفاق درتمام پارك ها بیفتد. شاید پارك هایی كه این شرایط را داشته باشند اندك باشند. ثانیا براساس اصول مدیریتی، این سیاستگذاران و مدیران شهری هستند كه در طراحی های خود باید به گونه یی عمل كنند كه علاوه بر پیوست های فرهنگی، اجتماعی و...، به یك طرح مقبولیت و مشروعیت ببخشند. وقتی شما طرحی را مطابق با فرهنگ و عرف و نیازهای اجتماعی یك جامعه تعریف كنید، مسلم بدانید كه جامعه نیز آن را می پذیرد.

همان طور كه درخیلی از كشورهای و كلانشهرهای توسعه یافته تر و بزرگ تراز ما نیز توسعه نقش اموات را از توسعه فضاهای شهری جدا نمی دانند. من فكر می كنم، این واكنش ها بیشتر، واكنش هایی احساسی و زودگذر ناشی از عدم درك درست موضوع است تا یك نگاه منطقی وعلمی. من نمی دانم چرا دركشور ما هر موضوعی كه مطرح می شود به جای بحث كارشناسی سریعا وارد فضای سیاسی یا احساسی می شود؟!

گفتید دربسیاری از شهرهای جهان هم آرامستان ها درداخل شهرها احداث می شوند. می توانید چند شهربزرگ جهان را نام ببرید كه امروز و درقرن بیست و یكم هم آرامستان های داخل شهرآنها فعال است و مردم مردگان شان را درآنها دفن می كنند؟

بله. لندن، پاریس، رم و...

شما می گویید، «مدیریت» شهری می تواند ذایقه و سلیقه مردم را نیز تحت تاثیر قرار دهد یا حتی آن را تغییر دهد اما فكر نمی كنید كه بهتر باشد در این مورد از خود مردم نظرخواهی شود؟

این كار قبلا در قالب یك پروژه انجام شده است ازسوی مركز مطالعات شهرداری تهران. اصلا خود آقای عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری، این گزارش را به صحن شورا آورد و قرابت كرد.

مضمون این گزارش چه بود؟

براساس آنچه آقای عبداللهی می گفت مطالعه آنها حكایت از آن دارد در نقاطی از تهران كه بافت های قدیمی و مسكونی از بین رفته و جای خود را به فضاهای مدرن و تجاری و... داده است، مردم با احداث آرامستان دراین محله ها مخالفت كرده اند ولی درعوض درمحله هایی كه بافت مسكونی و به وی‍ژه قدیمی دارد، از این پیشنهاد استقبال كرده اند.

حتی اگر بپذیریم كه گورستان هایی درپارك های بزرگ تهران احداث شود، باز هم ابهامات و مسائل فراوان دیگری وجود خواهد داشت مثلا مسائل زیست محیطی. فكر نمی كنید، احداث آرامستان درپارك روی سلامت شهروندان به طرق مختلف مانند نفوذ آلودگی در آب های زیرزمینی و در نهایت آب شرب شهروندان یا اشاعه انواع بیماری ها موثر باشد؟

در مورد «آب» قبل از احداث هر گورستانی باید خاك آن پارك آزمایش شود تا میزان نفوذ آن مشخص شود. در بقیه موارد هم با كارشناسی های موثر و دقیق می توان از تمامی مشكلات احتمالی زیست محیطی و خطرهایی كه برای سلامت انسان دارد پیشگیری كرد. پس اصلا جای نگرانی وجود ندارد.

همان طور كه قبلا هم گفتیم، یكی دیگر از دغدغه های مردم، مشكلات احتمالی روحی- روانی ناشی از اجرای این طرح است. احداث چنین گورستان هایی درمحله ها و دیدن مراسم های هرروزه مراسم های سوگواری و تشیع جنازه و از این دست، می تواند برای شهروندان چنین جامعه یی خطرناك باشد. با این نظر مخالفید؟

خب می توان با جانمایی درست این گورستان ها كاری كرد كه مردم، حداقل تماس را با آن داشته باشند و مجبور نباشند هرروز شاهد مراسم عزاداری و... باشند. ببینید، قرار نیست این گورستان ها درزمین های متروكه خالی خیابان های محل زندگی ما باشند بلكه باید در زمین های بزرگی كه به نوعی از بطن زندگی و خانه های شهروندان دور و درعین حال نزدیك آن هم باشند، احداث شوند نه در پارك های محلی كوچك و بزرگ خیابان ها و محلات.

از لحاظ مذهبی چطور؟ احداث آرامستان ها در محل زندگی شهروندان و جایی كه بچه های آنها بازی می كنند و محل رفت و آمد است، بی حرمتی به مردگان نیست؟

اتفاقا از لحاظ مذهبی، احداث گورستان ها می تواند اثرات تربیتی و روحی و معنوی فراوانی را برای شهروندان یك محله به دنبال داشته باشد. شما وقتی درتشیع جنازه اموات شركت می كنید، گام موثری درمورد دنیا و آخرت تان برداشته اید. مرگ را بیشتر لمس و آن را به عنوان جزیی جدایی ناپذیر از زندگی بیشتر درك می كنید. شاید برای همین هم بوده كه در طول تاریخ، اكثرا گورستان ها دركشور ما در داخل شهر ها و روستاها بوده اند.

نكته دیگر در مورد ظرفیت این آرامستان هاست. مگر یك گورستان كوچك در یك پارك چقدر می تواند ظرفیت داشته باشد كه بتواند جوابگوی بیش از 180 فوت شده روزانه تهران را بدهد؟

قرار نیست تمام بار بهشت زهرا یا آرمستان مركزی تهران را پارك ها بردوش بكشند. آقای عبداللهی می گفتند: درصورتی كه بتوانیم بیش از 80 آرامستان قدیمی و متروكه تهران را احیا كنیم، بیش از 10 درصد به حجم بهشت زهرا اضافه خواهد شد. حالا اگر پارك ها هم بتوانند 10 تا 20 درصد دیگر به افزایش این ظرفیت كمك كنند، خودش رقم قابل توجهی است.

و سخن آخر...

رویكرد تهران باید به سمت محله محوری باشد. وقتی این رویكرد را قبول داشته باشیم باید اجزای آن را هم بپذیریم. آرامستان ها نیز جزیی از زندگی هستند. در تمام دنیا هر طرح و پیشنهادی كه مطرح می شود اول سود و زیان آن سنجیده می شود و بعد از كار كارشناسی درمورد آن تصمیم گیری می شود. شما اگر دریك روز پنجشنبه یا جمعه سری به بهشت زهرا بزنید، با چنان موجی از ترافیك روبه رو می شوید كه به قول معروف كلافه تان می كند و پشیمان می شوید. اینجاست كه از خودتان سوال می كنید: واقعا ارزش اش را داشت؟ خب این سوال را باید اینجا هم از خودمان بپرسیم. آیا صرف هزینه و زمانی گزاف برای رفتن به سر قبر اموات ارزش آن را ندارد كه گورستان هایمان را به داخل محله ها و نزدیكی خودمان منتقل كنیم تا دسترسی به آنها آسان تر شود؟ الان بسیاری از خانواده ها سال تا سال هم نمی توانند سر قبور عزیزان شان بروند. یعنی موقعیتش را ندارند.

پس همچنان مصمم هستید كه برای این طرح تلاش كنید...

بله. چون معتقدم این طرح به صلاح شهر و توسعه آن است. پس همچنان امیدوارم كه در آینده یی نزدیك این طرح به مرحله اجرا درآید

منبع خبر: etemaad.ir

جدید ترین مطالب سایت