لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اعتراض نماینده مجلس به افزایش غیر قانونی نرخ بیمه

مصباحی مقدم افزود: شرکت های بیمه این قیمت را افزایش داده اند، بدون این که مسیر قانونی طی شود و هیئت وزیران این افزایش قیمت را مصوب کرده باشد...

به گزارش  پایگاه اطلاع  رسانی شبکه خبر ، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت : در پی افزایش نرخ دیه ازجانب رئیس قوه قضاییه،  شرکت های بیمه نرخ بیمه را افزایش می دهند، البته قانون برای اصلاح تعرفه بیمه شخص ثالث سازوکاری تعیین کرده و آن این است که شورای عالی بیمه افزایش قیمت را پیشنهاد می دهد و هیئت وزیران آن را تصویب می کند، اما بدون مصوبه هیئت دولت، هر گونه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خلاف قانون است.

مصباحی مقدم افزود :  شرکت های بیمه این قیمت را افزایش داده اند، بدون این که مسیر قانونی طی شده باشد و هیئت وزیران این افزایش قیمت را مصوب کرده باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش 24 درصدی نرخ بیمه شخص ثالث، گفت: جالب این است که این کار با استقبال مردم روبه رو نشده است و تعداد کمی از مردم الحاقیه بیمه شخص ثالث را به دنبال مصوبه شورای عالی بیمه گرفته اند و بخش زیادی از بیمه گذاران این الحاقیه را دریافت نکرده اند که این نشان از استقبال نکردن مردم دارد.

وی با اشاره به این که  اکنون 16 میلیون دستگاه خودرو و 8 تا 9 میلیون دستگاه موتورسیکلت در کشور وجود دارد، افزود: شمار کسانی که باید بیمه شخص ثالث دریافت کنند، بسیار زیاد است و دولت باید به این موضوع  اهتمام ویژه  ای داشته باشد، زیرا بیمه شخص ثالث اجباری است و اگر کسانی بدون داشتن بیمه رانندگی کنند خلاف تلقی می شود و پلیس حق توقیف خودروی مربوط را دارد.

مصباحی  مقدم با اشاره به احتمال خود داری بیمه  گذاران از بیمه کردن خودروها در زمان افزایش بدون حساب قیمت بیمه شخص ثالث، گفت: اگر تصادفی رخ دهد و جان و مال مردم آسیب ببیند، افراد به دلیل نداشتن بیمه شخص ثالث غالبا فرار می کنند و مشکل دوچندان می شود. در این حالت هم خانواده های آسیب  دیده با مشکلاتی روبه  رو می شوند، زیرا طرف آسیب  زننده مشخص نیست و از سویی اگر عاملان تصادف بازداشت شوند به زندان می افتند و آزاد کردن آنها به این راحتی نیست و تعداد زندانیان ناشی از بیمه شخص ثالث افزایش می یابد.

وی با اشاره به تصویب قانون بیمه شخص ثالث در مجلس هفتم، خاطرنشان کرد: در جریان تصویب این قانون تأکید شد باید کاری کنیم پوشش بیمه  ای افزایش یابد و قیمت به گونه ای باشد که مالکان خودرو و موتورسیکلت توان پرداخت آن را داشته باشند، اما اکنون می بینیم که این افزایش نرخ یک طرفه صورت می گیرد و در حقیقت  این افزایش پیشنهاد اتحادیه بیمه  گران است و موافقت دولت را ندارد.

نماینده مردم تهران با تأکید بر لزوم حمایت نمایندگان از منافع مردم، اظهار داشت: چگونه است که حقوق کارمندان 20 درصد افزایش می یابد، اما نرخ افزایش قیمت بیمه شخص ثالث 24 درصد است، آن هم در شرایطی که شمار خودرو سال به سال افزایش می یابد و پوشش بیمه  ای هم گسترش پیدا می کند، معنایش این است که هزینه های شرکت های بیمه در تعداد بیشتری سرشکن می شود.

مصباحی مقدم با اشاره به بهبود وضع جاده ها و خیابان ها، افزایش مراقبت های پلیس در برابر خودروها و نیز کاهش تصادفات منجر به جرح و قتل، افزود: همه این ها حکایت از این دارد که تغییرات مربوط به قیمت بیمه شخص ثالث باید بسیار کمتر باشد و شاید اگر افزایش 15 درصدی را در نظر بگیریم رقم مناسبی باشد.

وی ادامه داد: اگر بنا باشد همه کالاها و خدمات شرکت ها را متناسب با تورم افزایش قیمت دهیم وضع تورم دائما بدتر می شود. ما باید روند کاهشی را دنبال کنیم به خصوص که نرخ تورم هم رو به کاهش است و در این شرایط نباید در پی افزایش هزینه های عمومی مردم بود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اظهارات برخی شرکت های بیمه مبنی بر زیان ده بودن بیمه شخص ثالث، گفت: این حرف اصلا قابل قبول نیست؛ چرا که درآمدهای بیمه از همه انواع بیمه تأمین می شود و به فرض اینکه شرکت های بیمه ای سود بالایی از بیمه شخص ثالث نبرند از سایر بیمه ها سود می برند و درنهایت زیان ده نیستند، بلکه سودده هستند، اگر هم این حرف را قبول ندارند می توانند حسابرسی های قانونی خود را به صورت شفاف به رسانه ها ارائه کنند. پاداشی که اعضای هیئت مدیره شرکت های بیمه ای دریافت کرده اند نشانه خوبی است که این شرکت ها سودده هستند؛ چرا که این پاداش ضریبی از سود خالصی است که به دست آورده اند.

وی اضافه کرد: متأسفانه برخی نمایندگان وضع دوگانه ای پیدا کرده اند، از سویی نماینده مردم هستند و باید از افزایش هزینه های مردم جلوگیری کنند و از سویی در اتحادیه شرکت های بیمه نقش دارند و از منافع آنها دفاع می کنند و موضع آنها حمایت از شرکت های بیمه است نه عامه مردم، در حالی که حمایت از منافع مردم وظیفه ای است که نمایندگان باید آن را در اولویت قرار دهند.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: در قانون بودجه سال 1393 کل کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را بالا بردیم تا وضع بهداشت و درمان را حل کنیم اما از سویی نرخ بیمه را بی حساب و کتاب افزایش می دهیم. متأسفانه دولت در این زمینه کوتاهی کرده است و باید هر چه سریع تر افزایش نرخ بیمه شخص ثالث را که موجب ضرر مردم شده است تصویب کند و در مورد نرخ بیمه اعمال موضع کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: دیدگاه رئیس جمهور در این باره اعمال کمترین افزایش در نرخ بیمه است.

وی ادامه داد: من گزارش دقیق تری از دستگاه های نظارتی خواستم تا اطلاعات مربوط به سود و زیان شرکت های بیمه را ارائه کنند تا تصمیم گیری زمانی اتفاق بیفتد که اطلاعات را داشته باشیم البته از شرکت های بیمه جز این انتظار نمی رود که خواهان افزایش نرخ باشند مثل خودروسازان که خواستار افزایش قیمتند و همه عرضه کنندگان کالا و خدمات همین رویکرد را دارند اما دولت مداخله می کند و اجازه نمی دهد یکطرفه در این زمینه اقدام شود مثلا کرایه تاکسی ها را نهادی مشخص و نه رانندگان تاکسی تعیین می کنند لذا ضروری است در مورد بیمه شخص ثالث هم ملاحظات لازم انجام شود.

مصباحی مقدم گفت: کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات، کاهش تصادفات به صورت کلی،  افزایش پوشش بیمه و تعداد بیمه گران و بهبود جاده ها حکایت از این دارد که باید شاهد کاهش نرخ بیمه باشیم.

حتی طی سال گذشته یکی از شرکت های بیمه می گفت که اگر می گذاشتند نرخ بیمه را 10 درصد به نسبت معمول پایین می آوردیم اما به هر حال چون شرکت های بیمه مختلف هستند و برخی سود پایین تر دارند ملاحظه  شرکت های کوچک می شود وگرنه زیانی از بیمه شخص ثالث متوجه شرکت ها نیست زیرا اساساً شرکت های بیمه اجباری به فروش بیمه شخص ثالث ندارند.

نماینده مردم تهران در مجلس با ابراز نگرانی از مصاحبه برخی نمایندگان درباره بیمه شخص ثالث و تأکید آنها بر ضرورت بازنگری قانون بیمه شخص ثالث، تصریح کرد:  این کار نباید نپخته و خام صورت بگیرد چرا که قانون بیمه شخص ثالث یک قانون بسیار عالی است و التزام به قانون نیز ضروری است و هرگونه تغییر در آن نیازمند مطالعه عمیق، دقیق و آسیب شناسانه است و نباید به راحتی تن به تغییر قانون داد.

جدید ترین مطالب سایت