فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مغز انسان کوچک می شود

بر اساس سوابق فسیلی، در پایان آخرین عصر یخی در ۲۰ هزار سال قبل، مغز یک مرد متوسط ۱۵۰۰ سانتیمتر مکعب بود، ولی اکنون این حجم ۱۳۵۰ سانتیمتر مکعب است، و حدود یک توپ تنیس از حجم نورون های مغز از بین رفته است...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  دانشمندان دریافته اند که مغز انسان در طول ۲۰ هزار سال گذشته کوچکتر شده و ما در اثر فرگشت (تکامل) و اهلی شدن، حجمی از نورون های مغزمان به اندازه یک توپ تنیس را از دست داده ایم.

روانشناس دانشگاه بریستول بروس هود در کتاب جدیدش بنام "مغز اهلی” به مقایسه کاهش اندازه مغز انسان با اختلافات بین مغز حیوانات وحشی و همتایان بومی آنها پرداخته است.

وی نوشته است، کاهش ۱۰ درصدی اندازه مغز ممکن است با تغییر شیوه زندگی انسانها از شکارچی-جمع آوری کننده به جوامع کشاورزی مرتبط بوده که در آن، مهارتهای اجتماعی احتمالا به لحاظ تناسب اندام تکاملی اغلب از پرخاشگری پیشی گرفته است.

مغز انسان کوچک می شود

به گفته دانشمندان اگر پرخاشگری در اینجا انتخاب می شد، ممکن بود به کاهش تستوسترون و دیگر هورمونهای تنظیم کننده رشد منجر شود.

فرآیند مشابهی در پرورش حیوانات وحشی به شکل حیوانات اهلی صورت می گیرد.

به گفته محققان، همه حیواناتی که اهلی شده اند، مغز آنها کوچکتر شده است.

بر اساس این تحقیقات در ۲۰ هزار سال گذشته حجم مغز مردها از هزار و پانصد سانتیمتر مکعب به هزار و سیصد و پنجاه سانتیمتر مکعب کاهش یافته است.

میانگین وزن مغز یک فرد بالغ ۱.۳ تا ۱.۴ کیلوگرم است.

برخی جراحان مغز و اعصاب بافت مغز زنده را مانند خمیردندان و مواد نیمه جامد دیگر توصیف می کنند.

حدود ۸۰ درصد از محتوی جمجمه انسان را مغز فرا گرفته است و مابقی آن از میزان یکسانی خون و مایع نخاعی انباشته شده است.

به بیانی دیگر حجم مواد انباشته شده در جمجمه انسان با گنجایش بطری دو لیتری آب معدنی برابری می کند.

جدید ترین مطالب سایت