لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

رئیس سازمان سیا درباره جاسوسی از آلمان باید به کنگره توضیح دهد

رویترز از دخالت سیا در عملیات جاسوسی علیه آلمان خبر داد. جان برنان، رئیس سیا، باید گزارش این کار را به کنگره ارائه دهد. مرکل در این باره گفت: در صورتی که ادعاهای جاسوسی درست باشد، اعتماد میان دو کشور را به طور جدی خدشه دار خواهد کرد...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) با استفاده از یک مقام اطلاعاتی آلمان به اطلاعاتی محرمانه دست یافته است.

دو مقام امریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، روز دوشنبه (۷ ژوئیه، ۱۶ تیر) به خبرگزاری رویترز گفتند سیا در یک عملیات جاسوسی علیه آلمان که به استخدام این مقام ، کارمند آژانس اطلاعات آلمان (BND)،  منجر شد دخالت داشته است.

هفته گذشته نیروی پلیس آلمان این مرد سی و یک ساله را به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر کرد. دادستانی آلمان می گوید این مامور دو گانه، به فروش ۲۱۸ سند به امریکا در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ متهم است.

بنا به اعتراف متهم یادشده، این مدارک با تحقیقات کمیسیون پارلمان آلمان درباره جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا و شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مرتبط بوده اند.

به گفته یکی از این منابع، جان برنان، رئیس سازمان سیا، باید به اعضای اصلی کنگره در ارتباط با این موضوع توضیح دهد.

رئیس سازمان سیا درباره جاسوسی از آلمان باید به کنگره توضیح دهد

آنگلا مرکل روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در چین گفت، در صورتی که ادعاهای جاسوسی دوجانبه درست باشد، اعتماد میان دو کشور را به طور جدی خدشه دار خواهد کرد. وی تصریح کرد: «این ادعاها در صورت صحت، با آن چه من یک همکاری آمیخته به اعتماد (با آمریکا) می دانم، در تضاد آشکار خواهد بود.»

پیش از این، ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) ، در افشاگری های خود درباره جاسوسی جهانی امریکا، از جاسوسی واشنگتن در ارتباط با مرکل پرده برداشته بود. این گزارش روابط واشنگتن و متحد نزدیک اروپایی آن را خدشه دارد کرد.

کاخ سفید بعد از آن با توقف جاسوسی علیه مرکل موافقت کرد اما از پذیرش درخواست برلین مبنی بر توافق دوجانبه برای نبود هرگونه جاسوسی امتناع کرد.

اسنودن از سال گذشته (۲۰۱۳ میلادی) در چندین مصاحبه شرکت یافته و از فعالیت های دولت امریکا در شنود نظام مند مکالمات تلفنی و کنترل و ذخیره ی اطلاعات کاربران اینترنت در سراسر جهان پرده برداشته است. رسوایی آژانس امنیت ملی امریکا با افشاگری اسنودن مبنی بر فعالیت های جاسوسی آن در کشورهای دوست، ابعاد تازه و گسترده تری یافت.

روزنامه انگلیسی گاردین، ۲۴ اکتبر ۲۰۱۳ میلادی، با استناد به افشاگری های جدید اسنودن، از فعالیت آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) در شنود مکالمات تلفنی ۳۵ تن از سران کشورهای جهان پرده برداشت.

افشاگری های اسنودن درباره فعالیت جاسوسی و شنود امریکا از مکالمات تلفنی ده ها تن از سران کشورهای جهان از جمله مرکل خشم و اعتراض جهانی را برانگیخت. ادامه این رسوایی سبب شد باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، ماه ژانویه از تصمیم دولت خود برای ممنوعیت شنود و کنترل پنهانی رهبران متحدان نزدیک واشنگتن خبر دهد.

جدید ترین مطالب سایت