لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عراق: هواپیماهای ارسالی ایران برای خود ما بوده است

مقامات آمریکایی و عراقی خبر دادند که ایران سه فروند هواپیمای جنگی ساخت روسیه را برای کمک به دولت مالکی به این کشور فرستاده است...

به گزارش «تیک»، فرستادن هواپیمای Su-۲۵ که مقامات آمریکایی می گویند، تاکنون در غرب و شمال عراق به اجرای ماموریت پرداخته، آخرین اقدام ایران در کمک به دولت نوری المالکی برای نبرد با نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است و نفوذ این کشور را در میان تلاش سیاستمداران عراقی برای تشکیل دولت جدید افزایش می دهد.

یک مقام آمریکایی گفت، حداقل یکی از هواپیماها را خلبان ایرانی هدایت می کرد. با این حال، یک مقام ارشد عراقی تاکید کرد که هواپیماها فقط توسط خلبانان عراقی پرواز کرده اند. وی گفت، این هواپیماها در اصل متعلق به نیروی هوایی عراق بوده و در طول جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ به ایران فرستاده شده بود تا از آن ها محافظت شود.

این مقام عراقی گفت: "ایران، با درک موقعیت اضطراری ما، چند تا از هواپیماهای خودمان را پس داد."

به گفته وزارت دفاع عراق، این هواپیماها مملو از بمب و مهمات است،

نیاز عراق به نیروی هوایی روشن است. نیروی هوایی این کشور شامل چندین هواپیمای سسنا است که موشک های هلفایر آمریکا را حمل می کند و چند هلیکوپتر آمریکایی و روسی که ارتش عراق در نبرد اخیر خود با داعش در تکریت از آن ها استفاده کرده است.

آمریکا هواپیماهای اف -۱۶ به عراق فروخته که قرار بود اولین آن ها پاییز امسال فرستاده شود. اما حالا تاریخ تحویل نامشخص است چون طرفین آمریکایی که حامی این برنامه بودند طی حملات داعش از پایگاه هوایی بلد خارج شده اند. اخیرا عراق اعلام کرد که از روسیه هواپیماهای Su-۲۵ می خرد اما به نظر می رسد آن هواپیماها فعال نباشند.

یک مقام آمریکایی گفت، هواپیماهای Su-۲۵ عملیاتی را در رمادی، فلوجه در غرب عراق و پالایشگاه بیجی در شمال این کشور انجام داده اند.

برخی از اعضای متنفذ کمیته سرویس های مسلح سنا، روز سه شنبه، پس از جلسه محرمانه با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا، نگرانی خود را از حضور رو به افزایش ایران در عراق ابراز کردند.

سناتور سکسبی چمبلیس، که جمهوریخواه ارشد کمیته اطلاعاتی است گفت: "آنها خیلی درگیر شده اند. من به ایرانی ها اعتماد ندارم و حدس می زنم برای منافع خودشان آنجا هستند."

کیربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون به خبرنگاران گفته است: "ما هیچ نشانه ای دال بر حضور سربازان ایران در عراق نداریم. چیزی که قبلا گفتم هم امروز درست است: می دانیم که افرادی از ایران حضور دارند، نیروهای ایران که در حال آموزش و دادن مشاوره به نیروهای امنیتی عراق و مهمتر از آن، شبه نظامیان شیعه هستند. ما درک می کنیم که عراق به عنوان یک کشور مستقل، حق دارد در مواقع نیاز از همسایگان خود کمک بگیرد. چیزی که ما گفتیم این است که ما فعالیت های نظامی خود را با تهران هماهنگ نمی کنیم".

 اخبارسیاست خارجی - تیک

جدید ترین مطالب سایت