لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

جست‌وجو برای یافتن لاشه بزمجه غول پیکر ادامه دارد

بعد از انتشار تصویری از لاشه یک بزمجه غول پیکر که از یک قنات در روستای جهاد آباد شاهین شهر اصفهان خارج و توسط روستاییان کشته شده بود،اکیپی از کارشناسان اداره کل و محیط بانان شهرستان جهت بررسی این موضوع عازم منطقه شدند. 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، روز گذشته تصویری از یک بزمجه غول پیکر منتشر شد که بر اساس گزارشات دریافتی، از یک قنات در روستای جهاد آباد از توابع شهرستان شاهین شهر اصفهان خارج شده و توسط روستائیان کشته است.

رئیس اداره محیط زیست شاهین شهر و میمه گفت: گزارش کشته شدن بزمجه به این اداره ارسال شده و طی هماهنگی با معاونت محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اکیپی از کارشناسان اداره کل و محیط بانان شهرستان جهت بررسی این موضوع عازم منطقه شده اند.

مهران شنتیانی افزود: در حال تحقیق برای شناسایی محل احتمالی نگه داری یا رهاکردن لاشه بزمجه هستیم و به محض روشن شدن ابعاد ماجرا جزئیات تکمیلی از طریق این اداره اطلاع رسانی خواهد شد.عرصه های بیابانی حوزه شهرستان شاهین شهر از زیستگاه های بزمجه به شمار می رود، اما بزمجه ای با این جثه تاکنون مشاهده یا گزارش نشده است.

روستای جهاد آباد در 8 کیلومتری غرب شهرستان شاهین شهر و در حاشیه پناه گاه حیات وحش قمیشلو واقع شده است.

بزمجه های بیابانی در ساعات آغازین روز فعالیت می کنند، آنها از لانه های زیرزمینی پستانداران و دیگر جانوران به عنوان پناهگاه بهره می گیرند یا آنکه خود لانه هایی به طول 500 سانتیمتر و عمق 50 تا 120 سانتیمتر در زمین های ماسه ای یا رسی حفر می کنند.

این جانوران در مواقع خطر و مقابل دشمن پاهای شان را سیخ می کنند و بدن را بالا نگه می دارند؛ سپس بدن و زیر گلو را به طور متناوب باد کرده و فشرده می کنند و با بیرون آوردن زبان، صدای فیس فیسی تولید می کنند، آنها همچنین با ضربات قوی و شلاق مانند دم به اطراف تلاش می کنند دشمن را دور نگاه دارند.

غذای بزمجه های بیابانی را پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقرب ها، حشرات بزرگ، و وزغ ها تشکیل می دهند، آنها گاه مردارخواری نیز می کنند و برای یافتن لاشه ممکن است تا چند صد متر از لانه شان دور شوند، از دیگر عادات تغذیه ای آن ها می توان به این اشاره کرد که برای شکار جانوران وارد هر حفره ای می شوند و حتی به کندن زمین روی می آورند.

 

جدید ترین مطالب سایت