فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خرج ازدواج از صندوق توسعه ملی

در مقدمه طرح نوشته اند در ایران 11 میلیون مجرد داریم و دو میلیون منتظر دریافت وام ازدواج، به همین مناسب هم دو فوریت طرحی را مطرح کرده اند که طبق آن دولت باید 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به پرداخت «وام ازدواج» اختصاص دهد...

صندوق توسعه ملی که قرار بود صندوق پس انداز نسل های آینده باشد تا از درآمد نفتی نصیبی ببرند، قرار است تامین کننده هزینه اجاره کردن خانه و فراهم کردن مقدمات ازدواج بشود.

به گزارش ایسنا 250 نماینده مجلس امروز طرح دو فرویتی را به هیات رییسه داده اند که اگر در نهایت در مجلس به تصویب برسد، دولت می تواند معدل ریالی 500 میلیون دلار را به مدت 10 سال برای افزایش سپرده نزد صندوق مهر امام رضا(ع) اختصاص دهد تا شرایط سهل دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فراهم شود.

دقیقا یک هفته پیش هم مجلس یک بار دیگر به این موضوع پرداخته بود، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد هفته گذشته در صحن علنی مجلس با این سوال رو به رو شده بود که چرا دولت برای پرداخت وام ازدواج به جوانان فکری نمی کند و وزیر که عضو شورای عالی پول و اعتبار هم هست، توضیح داده بود که منابع اعطای وام قرض الحسنه برای سال جاری تنها 4300 میلیارد تومان است؛ در حالی که رقم درخواست ها برای وام، آن چیزی که وزیر از آن به «تکلیف» یاد کرده است در حدد 11 هزار میلیارد تومان است.

وی همچنین برای نمایندگان توضیح داد که «به دلیل کاهش ارزش پول منابع قرض الحسنه نظام بانکی در سال جاری 7 درصد کاهش داشته است».

از مهم ترین دلایل کاهش ارزش پول در سال های اخیر هم رشد سرسام آور نقدینگی و افزایش تورم است، اتفاقی که نتیجه مستقیم سیاست های توزیع پول در میان مردم در دولت قبلی در قالب طرح پرداخت وام های خرد به مردم است.

وزیر همچنین با بیان این که ملاک دریافت وام از «نیازمند بودن» به متقاضی بودن تغییر کرده است، گفته است که «باید ملاک "نیازمندی" افراد» دوباره برای پرداخت وام در دستور کار قرار بگیرد.

از 290 نماینده در مجلس، 250 نفر پای طرح را امضا کرده اند، اما حتما مخالف هایی هم وجود دارند، غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یکی از این مخالف هاست «اگر بخواهیم به دلیل کم کاری یا مقاومت بانک ها و پرداخت نشدن تسهیلات، به صندوق توسعه ملی دست درازی کنیم، بدعت بدی خواهد بود. از این به بعد همین اتفاق در حوزه های مسکن، اشتغال و جاهای دیگر هم تکرار می شود.»

این نماینده مجلس تاکید کرده  که هرچند لازم است وام های ازدواج پرداخت شود اما «تامین منابع این تسهیلات هم باید توسط خود بانک ها انجام شود».

معاون پارلمانی وزیر اقتصاد هم در ادامه توضیح های هفته گذشته وزیر در مجلس، به ایسنا گفته است «اگر بخواهیم سامانه ثبت نام وام ازدواج بانک مرکزی را باز بگذاریم دو میلیون نفر متقاضی ثبت نام خواهند کرد، هر کدام از این تقاضاها نیازمند سه میلیون تومان اعتبار است، بنابراین حدود شش هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تحقق این امر لازم است.»

بعید است که تصویب افزایش اعتبار موسسه مهر امام رضا که در کنار بانک های مسکن، سپه، پست بانک و قرض الحسنه مهر ایرانیان تمام اعتبارات خود را به پرداخت وام ازدواج اختصاص داده است، بتواند مشکل پرداخت وام ازدواج سال جاری را «کاملا» برطرف کند، اما حتی این سوال هم می تواند به وجود بیاید که اگر بنا بر افزایش اعتبار است چرا تنها بانک قرض الحسنه مهر امام رضا شامل طرح مجلس شده است در حالی که به گفته وزیر اقتصاد «100 درصد منابع قرض الحسنه در بانک های مسکن، سپه، پست بانک و قرض الحسنه مهر ایرانیان صرف پرداخت وام ازدواج شده است».

وزیر هفته گذشته خبر داد «وزارت اقتصاد و شورای پول و اعتبار برنامه هایی برای کمبود منابع قرض الحسنه وام ازدواج پیش بینی کرده اند»، علی اصغر یوسف نژاد معاون پارلمانی وزیر هم خبر داده است که «ما قول دادیم ظرف مدت دو ماه طراحی ساز و کار مناسب را برای حل مشکل قرض الحسنه را انجام دهیم و با هماهنگی بانک مرکزی به هیات رییسه مجلس اعلام کنیم».

اظهارات وزیر اقتصاد و معاون پارلمانی اش نشان می دهد که دولت هم به همان اندازه نمایندگان نگران کم بود منابع پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج هست و طرحی هم در دست کار دارد.

با این که معاون پارلمانی وزیر می گوید احتمالا در طرح دولت، برداشت از حساب ذخیره ارزی در دستور کار خواهد بود اما تاکید کرده است که هیچ کس نمی تواند این موضوع را به تنهایی حل کند بلکه ساز و کار مناسب باید بین دولت، بانک مرکزی، مجلس طراحی شود.

رشد نقدینگی در یک سال گذشته هرچند با شیب بسیار کم تر از مقاطع زمانی مختلف در دولت احمدی نژاد، باز هم ادامه داشته است با این که دولتمردان می گویند این رشد نقدینگی حاصل افزایش گردش پول است، باز هم سیستم اقتصادی کشور از افزایش پایه پولی که تاثیر مستقیم در افزایش تورم خواهد داشت در امان نیست، در کنار این باید نگرانی های دولت از کم بود منابع صندوق توسعه را هم در نظر گرفت که در نتیجهمحدود شدن منابع درآمدی ایران رخ داده است.

طرح برداشت از صندوق ذخیره ارزی هنوز در هیات رییسه مجلس تعیین تکلیف نشده است، اما طرح آن با در نظر گرفتن تلاش هایی که دولت برای حل مشکل در دستور کار دارد، احتمالا مخالفت های بیشتری را بر خواهد انگیخت.

منبع خبر: ایسنا

جدید ترین مطالب سایت