لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اجرای نظام بیمه پردازی به جای همسان سازی مستمری بازنشستگان

نظام همسان سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از سال 88 به تصویب مجلس رسید اما برخلاف اهداف این سازمان، اجرای این قانون با رویکرد حمایتی و نه بیمه پردازی همراه شد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری خواستار اجرای نظام بیمه پردازی به جای نظام همسان سازی مستمری بازنشستگان شد.

«حسن صادقی» در این باره به ایلنا گفت: نظام همسان سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از سال 88 به تصویب مجلس رسید اما برخلاف اهداف قانون موضوعه و این سازمان، اجرای این قانون با رویکرد حمایتی و نه بیمه پردازی همراه شد.

وی ادامه داد: در زمان تصویب این قانون، 2500 میلیارد تومان از بودجه آن بر عهده دولت و 1500 میلیارد آن بر عهده تامین اجتماعی گذاشته شد. اما دولت به علت کسری بودجه زمان اجرای آن را یک پروسه 4 ساله یعنی تا پایان برنامه چهارم توسعه اعلام کرد.

صادقی افزود: بر همین اساس قرار شد دولت در هر سال 600 میلیارد تومان به این امر اختصاص دهد تا در هر ماه مستمری بازنشستگان به میزان 84هزار توان برای کف بگیران، 36هزار توان برای متوسط بگیران و 14هزار تومان برای سقف بگیران افزایش یابد.

وی تاکید کرد: با این حال در آخرین سال دولت دهم، مدیرعامل وقت تامین اجتماعی از پرداخت همسان سازی سرباز زد که با اصرار اتحادیه پیشکسوتان تامین اجتماعی متقاعد شد اجرای قانون را ادامه دهد.

این کارگر بازنشسته تصریح کرد: همسان سازی به طور ناقص اجرا شده و بسیاری از بازنشستگان و کارگران پیگیر اجرای کامل آن هستند. اما مساله مهم این است که بازنشستگان تامین اجتماعی بیش از هرچیز نیازمند اجرای نظام بیمه پردازی و نه حمایتی هستند.

صادقی ادامه داد: تامین اجتماعی قانون همسان سازی را مانند یک سازمان حمایتی به اجرا گذاشت اما مسئولان تامین نباید فراموش کنند که اساس این سازمان بیمه پردازی است و مثل بنیادهای خیریه حمایتی همچون کمیته امداد نیست.

                                             ...............................................

همسان سازی حقوق بازنشستگان درتامین اجتماعی

از سال 88 نسبت به اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان اقدام کرده ایم و تاکنون علی رغم عدم تخصیص منابع لازم یک مرحله از همسان سازی انجام شده و تا کنون نیز هر سال اجرایی می شود.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: در سال 88 برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، 2300 میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شد اما در آن سال از کل این مبلغ فقط 900 میلیارد تومان پرداخت کردند و سازمان تامین اجتماعی بدین منظور طی 5 سال بیش از 7 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است.

دکتر سید تقی نوربخش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: از سال 88 نسبت به اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان اقدام کرده ایم و تاکنون علی رغم عدم تخصیص منابع لازم یک مرحله از همسان سازی انجام شده و تا کنون نیز هر سال اجرایی می شود.

به گفته مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، در سال جاری نیز اعتباری بدین منظور اختصاص داده شده و بازنشستگان تقاضای اجرای مرحله دوم همسان سازی حقوق را دارند که در سال جاری نیز علاوه بر اجرای مرحله قبل در صورت تامین منابع  نسبت به این موضوع اقدام می کنیم.

نوربخش گفت: در مرحله اول سازمان تامین اجتماعی هفت هزار و 300 میلیارد تومان از سال 88 برای اجرای قانون همسان سازی هزینه کرده یعنی بیش از 6 هزار میلیارد تومان اضافه بر منابع اختصاص یافته شده به بازنشستگان برای همسان سازی هزینه شده است.

وی علت اینکه بازنشستگان عنوان می کنند همسان سازی آنها انجام نشده گفت: آنها تقاضای اجرای مرحله دوم همسان سازی را دارند در صورتی که اعتبارات ما بدین منظور کافی نیست اما با توجه به منابع امسال همان افرادی که در سال های قبل این قانون برایشان اجرا شده نسبت به همسان سازی حقوقشان اقدام خواهیم کرد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در مورد اجرای نظام ارجاع در سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: این سازمان بزودی در مراکز درمانی ملکی تحت پوشش اجرایی می شود و در این صورت دیگر نیازی به پرداخت هزینه از سوی بازنشستگان و افراد تحت پوشش نیست به طوریکه حتی هزینه ایاب و ذهاب آنها نیز پرداخت می شود.

به گفته نوربخش، البته با اجرای نظام ارجاع بخشی از هزینه های سازمان نیز در مراکز درمانی کاهش پیدا می کند چون فرد دیگر نیازی نیست که به مراکز مختلف برای درمان مراجعه کند. 

منبع خبر: ایلنا ,مهر

جدید ترین مطالب سایت