لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

گردشگران خارجی چقدر در ایران خرج می‌کنند؟

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ارائه ی آمارهای گردشگری، چه جمعیت و چه درآمد، همواره با ابهام رفتار کرده و آمار دقیق و مستندی را تا به حال اعلام نکرده ، چراکه نظام جامع آماری و اقماری با وجود ایده ها و طرح های اولیه، تا کنون برای بخش گردشگری راه اندازی نشده و برنامه ریزی و تعیین اولویت ها را در این بخش، ناکارآمد گذاشته است.

با وجود آن که رؤسای جدید این سازمان، آمارهای روسای قبلی را زیر سوال می برند ، اما باز هم از همان منابع قبلی برای آمار دادن استفاده می کنند.

به گزارش ایسنا، روسای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دور جدید، از همان روزهای نخست که بر سر کار آمدند،  آمار گردشگران را که غیرمنطقی و غیرمستند بودن آن ها در سفرهای داخلی نوروز اوج می یافت،  زیر سوال بردند؛ اما پس از مدتی به همان آمارها استناد شد.

اگرچه در نوروز امسال، تغییراتی در آمارگیری سفرهای داخلی ایجاد شد ؛ اما درباره ی تعداد گردشگران خارجی به همان آماری که در دولت قبل و با شیوه ای غیرشفاف استخراج شده بود،  استناد و در مجامع بین المللی نیز اعلام شد؛ همان طور که محمدعلی نجفی - رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - با وجود آن که بارها گفته بود، معلوم نیست آماری که از گردشگران خارجی ارائه شده، درست باشد، ولی باز به همان چهارمیلیون نفری که از نظام آمارگیری گذشته برآمده بود،  استناد می کرد. حتی معاون او، این آمار را در سازمان جهانی جهانگردی هم اعلام کرد.

نه تنها آمار جمعیتی گردشگران در ایران همواره با ابهام همراه بوده، که بخش درآمد حاصل از سفر و گردشگری، چه داخلی و چه خارجی نیز تا به حال شفاف نبوده، به جز یک بار در سال 2011 میلادی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در کنار جمعیت گردشگران،  درآمد گردشگری را هم اعلام کرد و برای نخستین بار، بخش درآمد گردشگری ایران در جدول های سازمان جهانی جهانگردی پُر شد؛  اما هیچ وقت به این سوال پاسخ داده نشد که این آمار بر چه اساس و چگونه استخراج شده است؟

اصولا هیچ مقام مسوولی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تا به حال به این سوال ها پاسخ نداده که صنعت گردشگری در ایران چند درصد از درآمد ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده یا اهداف صنعت گردشگری را در زمینه ی «درآمدزایی برای جامعه محلی» و «توزیع درآمد» چقدر تأمین کرده است؟

دادن پاسخ های صریح و دقیق به این پرسش ها از منظر سازمان، شاید زمانی توجیه داشته باشد که نظام جامع آماری و اقماری ایجاد شود و احتمالا تا آن وقت می توان به همین آمارهای تخمینی و غیرمستند، استناد کرد.

با این همه، مسعود سلطانی فر - رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - چند وقت پیش به درآمد یک میلیارد و 250میلیون دلاری دنیا از گردشگری در سال 2013 اشاره کرد و گفت: اگر ایران جزو 15 کشور اول باشد ، حداقل باید به اندازه ی وسعتش که یک درصد از وسعت زمین است، از این درآمد نصیبش شود،  یعنی 125میلیارد دلار.

او گفت: سال گذشته 5 / 4 میلیون نفر گردشگر به ایران وارد شدند که پنج میلیارد دلار درآمد حاصل شد.

اما وقتی از مرتضی رحمانی موحد - معاون گردشگری سازمان - این سوال پرسیده شد که درآمد گردشگری ایران به شکل مستند چقدر است و آن 30هزار گردشگر که در سه ماه نخست امسال به ایران سفر کرده اند، چقدر درآمد داشته اند؟ پاسخ داد: هزینه کرد این گردشگران در بخش های خدماتی و خرید صنایع دستی و سوغات ، مشخص و اثرگذار است ؛ اما هنوز نظام جامع آماری و اقماری  به جمع بندی نرسیده که به دقت، آمار آن قابل احصا شود.

او اظهار کرد: برای ایجاد نظام جامع آماری و اقماری، برنامه ای وجود دارد تا هرچه سریع تر شاکله ای از بانک مرکزی و سازمان های آمار و میراث فرهنگی و گردشگری برای ایجاد زیرساخت های نظام آماری تشکیل شود.

از سوی دیگر، ابراهیم پورفرج - رییس جامعه ی تورگردانان ایران - در پاسخ به این پرسش که به طور تخمینی، هر گردشگر خارجی در ایران چقدر خرج می کند؟ گفت: هر گردشگر خارجی، میانگین 1500 دلار در ایران خرج می کند؛ اما مسأله ای وجود دارد و آن این است که تمام پولی که گردشگر خارجی برای سفر کنار می گذارد، در ایران قابل استفاده نیست ، چون ما به سیستم کارت های اعتباری بین المللی مجهز نیستیم. اگر این امکان وجود داشت حتما گردشگران خارجی دو برابر آنچه اکنون در ایران خرج می کنند، برای کشور عایدی داشتند.

او در گفت وگویی گفت: خارجی ها در ایران کمتر هزینه می کنند، چون پول نقد زیادی نمی توانند همراه خود داشته باشند . گردشگران معمولا بین هزار تا 1500 دلار پول نقد با خود به ایران می آورند که بخشی از هزینه های عمده مانند غذا ، هتل و حمل و نقل  را قبلا پرداخته اند.

آماری که رییس جامعه ی تورگردانان ایران از میزان درآمد گردشگران خارجی داده، بیشتر به گردشگران شهری یا فرهنگی مربوط می شود که علاقه ی زیادی به خریدن سوغات و صنایع دستی دارند و در این میان، معلوم نیست عایدی آن گروهی که برای شکار ، ورزش ، طبیعت گردی، درمان و زیارت به ایران می آیند ، چقدر است؟

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمار داده که بیش از یک میلیون و 500هزار نفر سال گذشته از عراق به ایران آمدند و 517 نفر هم از گردشگران از حوزه ی خلیج فارس بودند . بهانه ی بیشتر آن ها از سفر به ایران ، زیارت است ، جذب این گروه از گردشگران هم معمولا جزو اولویت های اصلی و اساسی دولت ایران به شمار می آید؛ اما با این حال، هیچ وقت مشخص نشده گردشگری زیارتی به طور مستند چقدر برای ایران درآمد داشته است که به تناسب، برای آن سرمایه گذاری و هدف گذاری شود. تا کنون معمول بوده که مسوولان و کارشناسان در چنین مواقعی به آمارهای جهانی و کشورهایی که درآمد مشخص از این صنعت دارند،  استناد کنند و براساس آن، برای ایران نیز اولویت بندی و هدف گذاری کنند، آمارهایی که تا به امروز چندان در برنامه ریز ی های داخلی ما به کار نیامده است.

نداشتن نظام جامع آماری و اقماری که در دوره های مدیریتی مختلف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ضعف آن و البته برنامه هایی که در دستور است، سخن گفته شده، نظام سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران را نیز زیر سوال برده و سرمایه گذار بین المللی را نامطمئن کرده، چراکه برای سرمایه گذار که بازدهی سرمایه، سود و میزان خواب سرمایه، اهمیت زیادی دارد ، معلوم نیست به چه بازاری و با چه قابلیت سرمایه ای قرار است وارد شود، چراکه بیشتر آمارها در بخش گردشگری ایران، تخمینی و احتمالی بوده است. روندی که امید است در دور جدید، اصلاح و بیشتر به واقع بینی نزدیک شود.

منبع خبر: ایسنا

جدید ترین مطالب سایت