لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

نزاع شرق و غرب در اوکراین این بار بر سر سقوط هواپیما

جدال میان روسیه و غرب با محور هواپیمای مالزیایی ابعاد دیگری از بحران را بر اکراین که همچنان درگیر بحران های عدیده داخلی می باشد تحمیل کرده است.

هموطن: با گذشت بیش از دو دهه از پایان جنگ سرد می گذرد، سرزمین اوکراین که روزگاری جزو تمامیت ارضی روسیه بود و پس از فروپاشی شوروی نیز به عنوان حیاط خلوت روس ها محل نزاع بین شرق و غرب بوده است، همواره به شکل پاندولی در اردوگاه آمریکا و روسیه ایفای نقش کرده است.

اما از اسفند ماه گذشته و در پی برکناری یانوکوویچ روس گرا از قدرت، این کشور به طور جدی به یکی از کانون های اصلی بحران در جهان تبدیل شده است.

در این مدت نه تنها شبه جزیره کریمه از اوکراین جدا و به روسیه ضمیمه شد، بلکه اوج بحران زمانی به وقوع پیوست که مناطق شرقی نیز اعلام خود مختاری کرده و اوکراین به مناطق شرقی و غربی اگر نگوییم تجزیه، تفکیک شده است.

درانتخابات ریاست جمهوری که غرب برگزار کرد نیز پروشنکو در حالی به قدرت رسید که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی وی برای رسیدن به اهدافش با چالش های بسیاری مواجه بوده است.

پس از مدتی این پیش بینی درست از آب در آمد و مسئله امنیت اکنون به مهم ترین چالش وی در اداره کشور بحران زده اوکراین تبدیل شده است.

تنش ها میان شرق و غرب بر سر بحران اوکراین در حالی در هفت ماه گذشته ادامه یافته است که این بار سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزیایی در مناطق شرقی اوکراین، باردیگر زمینه ساز آغاز موج جدیدی از رویارویی دو طرف و شکل گیری رویکرد جدیدی در غرب برای افزایش فشارها بر مسکو شده است.

شایان ذکر است هواپیمای بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی که از آمستردام به کوالالامپور حرکت می کرد، پنجشنبه 17 جولای (26 تیر) در منطقه دونتسک اوکراین که صحنه درگیری جدایی طلبان هوادار روسیه و نظامیان اوکراینی است در اثر اصابت یک فروند موشک سقوط کرد و همه مسافران در یک چشم بر هم زدن کشته شدند.

درپی سرنگونی این هواپیمای مسافربری تاکنون مسکو و کی یف به همراه دولت های غربی همدیگر را به دست داشتن در سقوط هواپیما متهم می کنند؛ به طوری که کاخ سفید به طور رسمی  وارد ماجرا شده و روسیه را به دخالت در این حادثه متهم کرده است.

در پاسخ به این اتهامات پوتین نیز بیکار ننشسته و با تأکید بر این که نباید عده ای از سانحه  سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین برای  "مقاصد سیاسی " خاص خود "مزدورانه" بهره  برداری کنند، اعلام کرده است، "عده ای" قصد دارند از سانحه سرنگون شدن هواپیمای خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین به نفع خود استفاده کنند.

لازم به یادآوری است، پوتین کماکان از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی تحت فشار جدی است تا استقلال طلبان شرق اوکراین را که از سوی روسیه حمایت می شوند، راضی کند تا به بازرسان بین المللی که هم اینک در اوکراین حضور دارند، اجازه  بازرسی بدون محدودیت در منطقه را داشته باشند تا علل سرنگونی هواپیمای مالزی را که ۲۹8 کشته برجا گذاشت، بررسی کنند.

این در حالیست که در جهت هم افزایی دیپلماتیک و رسانه ای غرب برای تنگ تر کردن حلقه محاصره مسکو، فرانسه نیز هشدار داده که اگر مسکو به شبه نظامیان جدایی طلب در شرق اوکراین فشار نیاورد تا دسترسی به محل هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی مالزی ایجاد کنند، باید منتظر پیامدهایی باشد.

همزمان با فرانسه هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس نیز اعلام کرده است، لندن از سران اروپایی می خواهد تا تحریم های بیشتری را علیه روسیه به دلیل ماجرای سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی اعمال کنند.

با این وصف و در حالی که هنوز عوامل اصلی سرنگونی بوئینگ  خطوط هوایی مالزی در60 کیلومتری مرز روسیه در شرق اوکراین شناسایی و معرفی نشده اند، حرکت آمریکا و اروپا برای فشار علیه روسیه نیز تشدید شده که این نشانه تعمیق شکاف میان مسکو و پایتخت های غربی بر سر بحران اوکراین و گشوده شدن جبهه جنگ دیپلماتیک جدید میان دو طرف است.

کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی و بین الملل با اشاره به جریحه دار شدن افکار عمومی جهان از سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین بر این باورند که غرب بدلیل این که تمام اقدامات عملی برای بیرون راندن مسکو از اوکراین کار ساز نشده، تلاش دارد از این حادثه برای پیشبرد سیاست ضدروسی خود در معادلات جاری منطقه ای در شرق اروپا بر محور جدایی اوکراین از روسیه و زمینه سازی برای تحقق سیاست توسعه ناتو به شرق و در نهایت بردین پای روسیه از کل اروپا نهایت استفاده را ببرد. برای همین و در اصل با این رویکرد بود که کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد دلایل محکمی دارد که نشان می دهد روسگرایان شرق اوکراین با موشک هایی که روسیه در اختیار آنان قرار داده است، هواپیمای مسافربری مالزیایی را سرنگون کرده اند و مسکو باید به دلیل حمایت از آنان در این خصوص پاسخگو باشد.

کوتاه آنکه مجموع این تحولات نشان می دهد که جدال میان روسیه و غرب با محور هواپیمای مالزیایی ابعاد دیگری از بحران را بر این کشور که همچنان درگیر بحران های عدیده داخلی می باشد تحمیل کرده است.

روندی که مجموع آن شرایطی نابسامان را در مقابل اوکراین قرار داده که می تواند حتی به سقوط دولت غربگرای پروشنکو منتهی شود.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

جدید ترین مطالب سایت