لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

الکلی‌های ایرانی بالاخره ترک می‌کنند!

برای معتادان الکلی کشور، کلینیک دولتی راه اندازی شده است. خدماتش مشاوره فردی، مددکاری، گروه درمانی و خانواده درمانی است. اما فعلاً مراحل مطالعاتی را می گذارند و تا مهارت های درمانی پزشکان را بالاتر برد و نیروهای متخصص آموزش دهد.

به گزارش فرارو، تاکنون چند مرکز خصوصی این اجازه را داشته اند که در درمان بیماران الکلی مداخله کنند اما بیشتر شدن مصرف الکل، باعث شد مسؤولان هم دست از انکار بردارند و برنامه های تخصصی را دنبال کنند.

مصرف مشروبات الکلی در ایران مجازات های سنگینی دارد. اما با این حال تقاضا برای مصرف از بین نرفته و سال به سال بیشتر هم شده است.

بر اساس گزارشات افرادی در ایران سالانه 35 لیتر مشروب الکلی می خورند و بین پرمصرف ترین مشروب خورهای دنیا، رده نوزدهم را دارند. واردات مشروبات الکلی نیز سالانه به هشتاد میلیون لیتر می رسد که تنها یک چهارمش یا کمتر کشف می شوند.

پلیس گفته است 80 درصد قاچاق مشروبات الکلی از کردستان عراق است، اما اقبال محمدی، نماینده مریوان واردات مشروبات الكلی را از معابر رسمی و مقابل چشم دستگاه های نظارتی می داند.

اما تمام مشروبات مصرفی در ایران وارداتی نیستند. مشروب های دست ساز، الکل های طبی و حتی صنعتی هم مصرف می شوند. به تازگی هم شیشه های الکل با طعم های مختلف فروخته می شوند. الکل های غیراستاندارد که به صورت زیرزمینی در کارگاه های غیر بهداشتی تهیه می شود و گاه به قیمت جان افراد تمام می شود یا آن ها را برای همیشه را نابینا می سازد.

مشروبات الکلی دست ساز در ایران معمولا دارای ترکیبی از مواد سمی متانول و اتانول یا اصطلاحاً الکل چوب هستند که موجب تخریب سلول های عصبی می شوند. هر ساله گزارش هایی منتشر می شود که خبر از مرگ یا مسمومیت عده ای با مشروبات تقلبی می دهند.

همین خرداد سال گذشته بود که در رفسنجان پس از مصرف الکل متانول، 6 نفر جان خود را از دست داده  و ۳۴۸ نفر مسموم یا نابینا شدند. تمام مسموم شدگان مرد و در محدوده سنی زیر ۲۷ سال بودند.

الکلی‌های ایرانی بالاخره ترک می‌کنند!

هر چه میزان مصرف الکل بیشتر می شود، سن مصرف کنندگان هم کاهش می یابد. در حال حاضر میانگین سنی مصرف کنندگان الکل در کشور به کمتر از بیست سال رسیده است.

رئیس کنگره بین المللی سوءمصرف الکل نیز گفته است: «در سال ۹۱ سند ملی الکل در کشور معرفی شد که بر اساس آن بیش از یک میلیون نفر در کشور الکل مصرف می کنند. که از این بین 30 درصد زن و 70 درصد مرد هستند.»

از تعداد افراد معتاد به الکل آمار دقیقی در دست نیست. در آماری مربوط به سال 91، فرمانده نیروی انتظامی از 200 هزار معتاد به الکل در کشور خبر داده است. اما میزان مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان نشان می دهد که تعداد الکلی ها از آمار اعلام شده بیشتر است.

به گفته پزشکان درمان معتادان به الکل سخت تر از سایر مواد مخدر است. چرا که مراحل اولیه این درمان نیاز به اقدامات تخصصی دارد و مراحل بعدی باید با کمک روانشناسان پیش رود.

از مصرف مشروبات الکلی در مهمانی ها که این روزها افزایش چشم گیری داشته است که بگذریم یک آسیب شناس اجتماعی سوء مصرف الکل را در میان دو دسته از افراد چشم گیرتر می داند. دسته اول کسانی هستند که به دنبال ترک مواد مخدر و بر اثر آموزش های غلط این حرکت را به عنوان جایگزین انتخاب کرده اند. غافل از اینکه مشروبات الکی تخریب بیشتری روی سیستم عصبی و دستگاه های اصلی بدن مانند قلب و مغز دارد.

گروه دوم مصرف کنندگان جوانانی هستند که به دعوت دوستان خود پاسخ گفته و به عنوان تفریح و سرگرمی از مشروبات الکلی استفاده و در فرصت های به دست آمده مانند میهمانی ها یا گردش های گروهی اقدام به نوشیدن مشروبات الکلی می کنند و به خاطر ضعف مهارت های زندگی در مرز آسیب قرار می گیرند.

زیاده روی در مصرف الکل در همه کشورها وجود دارد. ولی در کشور ما کنترل این پدیده دشواتر است چرا که واردات، تهیه و پخش مشروبات به صورت غیرقانونی و بدون هیچ نظارتی انجام می شود. راه اندازی اولین مرکز درمان برای معتادان به الکل شاید نخستین اقدام تخصصی برای افرادی باشد که تا چندی پیش وجودشان کاملاً انکار می شد.

منبع خبر: فرارو

جدید ترین مطالب سایت