لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

حراج آپارتمان در حاشیه تهران

متوسط رهن هر مترمربع آپارتمان در شهر جدید پردیس بین 150 تا 300 هزار تومان است...

در شعاع 30 تا 40 كیلومتری تهران، نقاطی كه ساخت  وسازهای انبوه مسكن مهر در آنجا، اسم اصلی این مناطق را برای دو گروه متقاضی مسكن، جذاب تر از پایتخت كرده است، وجود آپارتمان هایی با سازگاری حداكثری با قدرت خرید و اجاره اقشار خاص باعث شده دمای معاملات تابستانی ملك در این مناطق واقعی شود.

در بازار مسكن شهر تهران، مشاوران املاك از ركود نسبی گلایه می كنند و تناسب حداقلی بین اجاره بها و توان مالی اجاره نشین ها را در دچار شدن معاملات اجاره به سرنوشت مبهم معاملات خرید، موثر می دانند اما در «شهرهای جدید» این روزها كسب و كار دلالان ملك حتی از دوره رونق مسكن هم پرسودتر شده است.

مشاوران املاك در شهرهای جدید پرند، هشتگرد و پردیس– سه منطقه در جنوب، غرب و شرق اطراف تهران كه به واسطه مسكن مهر مورد توجه قرار گرفتند- با اعلام اینكه نوعی «حراجی» در بازار مسكن شهرهای  جدید شكل گرفته است، از مناسب بودن ارزش اجاره و خرید آپارتمان  در این مناطق و رقابتی بودن نرخ ها در مقایسه با ارزان ترین محله  تهران خبر می دهند.

 تحویل تعداد هر چند ناچیز واحدهای مسكونی مهر در این سه شهر جدید طی دو سال اخیر از یك سو و عدم تمایل بخشی از مالكان این واحدها به سكونت در آنها، عرضه آپارتمان فروشی یا اجاره ای را در بنگاه های املاك افزایش داده است. این وضعیت باعث شده، در حال حاضر میانگین اجاره بها و متوسط قیمت خرید مسكن در پرند، پردیس و هشتگرد به ترتیب معادل یك سوم و یك چهارم مبالغ اجاره  و خرید آپارتمان در تهران تعیین شود. در تهران هم اكنون میانگین رهن هر مترمربع آپارتمان حدود 600 تا 700 هزار تومان است و قیمت فروش نیز مترمربعی 4میلیون تومان برآورد می شود.

اما در شهرهای جدید اطراف تهران، آپارتمان ها با مبلغ 200هزار تومان به ازای هر مترمربع، رهن كامل داده می شوند و با قیمت متری یك میلیون تا یك میلیون و 400 هزار تومان نیز به فروش می رسند.

در پرند حدود 15 هزار واحد مسكونی مهر به صورت واقعی به بهره برداری رسیده و خانوار در آنها ساكن شده اند. در پردیس نیز تعداد آپارتمان هایی كه در محله های مسكن مهر، مسكونی شده اند حداقل 5هزار واحد برآورد می شود و در هشتگرد نیز به همین تعداد، قابلیت سكونت در واحدهای مسكونی مهر وجود دارد.

در شهرهای جدید اطراف تهران، تا پیش از ساخت  وسازهای مسكن مهر، قیمت  ها تفاوت چندانی با این كلان شهر نداشت اما در حال حاضر رشد سریع قیمت مسكن در تهران طی سا ل های اخیر از یكسو و فراوانی آپارتمان ارزان قیمت در شهرهای جدید كه متناسب با تورم مشمول افزایش قیمت نشده اند از سوی دیگر، باعث شده بازار مسكن این مناطق به انتخاب اول اقشار كم درآمد و دهك های متوسط روبه پایین تبدیل شود.

مشتری آپارتمان های شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد را دو گروه شامل «اجاره نشین های ساكن محله های جنوبی تهران» و «مهاجران استان ها و شهرستان های اطراف تهران» تشكیل می دهند.

بررسی ها از بنگاه های املاك این سه شهرجدید حاكی است: تمایل از طرف مالكان مسكن مهر برای اجاره آپارتمان هایشان، بیشتر از فروش است. به همین خاطر، بازار معاملات اجاره در این مناطق گرم تر از معاملات خرید است.

از روز گذشته بخش دوم و پایانی نقل و انتقالات تابستانی آغاز شده و بعد از وقفه چند روزه ناشی از ماه مبارك رمضان، اجاره نشین هایی كه مهلت اجاره نامه هایشان در این ایام به پایان می رسد، وارد بازار می شوند.

با استناد به روند افزایشی حجم مراجعه ها به بنگاه های املاك شهرهای جدید طی ماه های اخیر، پیش بینی می شود در دست كم 45روز باقی مانده از تابستان، بخش قابل توجهی از گروه های كم درآمد اجاره نشین ساكن نیمه جنوبی تهران، به این مناطق مهاجرت كنند.

  فرار از سونامی اجاره بها

به گزارش «دنیای اقتصاد»، درحالی که از ابتدای سال 93 تاکنون، بازار اجاره در تهران با رشد 13 درصدی در نرخ های اجاره بها همراه شده است، درصد قابل توجهی از مستاجران تهرانی، به دلیل عدم توان مالی کافی برای اجاره آپارتمان مسکونی در شهر تهران به بازار واحدهای نوساز و آماده سکونت مسکن مهر و سایر آپارتمان ها در شهرهای جدید مراجعه کرده اند.

از سوی دیگر افتتاح و آماده سکونت شدن تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر ظرف ماه های اخیر باعث شده هم اکنون بازار مناسبی از نظر عرضه آپارتمان مسکونی در شهرهای جدید اطراف تهران ایجاد شود.

این در حالی است که یکسان بودن تیپ غالب ساختمان های مسکونی در شهرهای جدید، الگوی نسبتا ثابت و مشخصی به لحاظ قیمت، برای هر گروه از آپارتمان های یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه مسکن مهر در شهرهای جدید پیش روی متقاضیان قرار داده است. اجاره بها در شهرهای جدید طی دو سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است. علاوه بر مسکن مهر، فراوان بودن زمین و رشد ساخت و ساز در شهرهای جدید از یک طرف، و پایین بودن اجاره بهای واحدهای مسکونی در این مناطق نسبت به داخل شهر تهران از سوی دیگر، باعث شده بازار اجاره هم از طرف عرضه و هم از سمت تقاضا، برای واحدهای مسکونی غیر از مسکن مهر هم رونق خود را داشته باشد.

   تعادل در بازار اجاره شهرهای جدید

هم اکنون، بنا بر اظهار فعالان مسکن و مشاوران املاک در شهرهای جدید اطراف تهران، عرضه و تقاضای آپارتمان های مسکونی مسکن مهر و غیر از مسکن مهر، در شهرهای جدید وضعیت مطلوبی دارد.

به گفته این مشاوران املاک، هم اکنون علاوه بر اینکه متقاضیان زیادی در بازار اجاره واحدهای مسکونی شهرهای جدید وجود دارد عرضه این واحدها نیز در وضعیت خوبی است.

به عبارت دیگر هم اکنون عرضه و تقاضای واحدهای مسکونی اجاره ای در شهرهای جدید از حالت تعادل یا به اصطلاح بالانس میان عرضه و تقاضا برخوردار است.

همین موضوع باعث شده، مراجعه کنندگان به عنوان مستاجر یا موجر به بنگاه های مسکن در شهرهای جدید، با سهولت بیشتری در مقایسه با شهر تهران، بتوانند واحد مسکونی خود را اجاره دهند یا آپارتمان مورد نظر خود را اجاره کنند.

هم اکنون نرخ اجاره بها در شهر تهران به طور متوسط بر مبنای مترمربعی 600 تا 800 هزار تومان برای محاسبه رهن کامل، تعیین می شود که البته این میزان در برخی مناطق شمالی شهر و برای واحدهای مسکونی با کیفیتی بیش از حد معمول آپارتمان ها، در برخی مواقع از مترمربعی یک میلیون تومان نیز فراتر می رود.

این در حالی است که بازار اجاره در شهرهای جدید به علت آنکه اغلب واحدها به خصوص واحدهای مسکن مهر از تیپ نسبتا یکسانی به لحاظ نقشه ساخت، ویژگی ها، مصالح استفاده شده و مسائل ظاهری آپارتمان ها برخوردارند از ثبات و شفافیت بیشتری در نرخ اجاره بها برخوردارند.

  میانگین اجاره بها در شهرهای جدید

اظهارات مشاوران املاک فعال در شهرهای جدید اطراف تهران و همچنین مستندات فایل های اجاره موجود در بنگاه های مسکن این مناطق حاکی است هم اکنون متوسط مبلغ رهن کامل آپارتمان های مسکن مهر و سایر آپارتمان ها در شهر جدید پرند، بین 150 تا 200 هزار تومان برای هرمترمربع است که با توجه به میانگین مساحت 70 تا 80 متری این واحدها رهن کامل کل واحد بین 12 تا 15 میلیون تومان تعیین می شود.

این در حالی است که متوسط رهن هر مترمربع آپارتمان در شهر جدید پردیس بین 150 تا 300 هزار تومان است.

همچنین متوسط نرخ رهن هر مترمربع آپارتمان در شهر جدید هشتگرد بین 100 تا کمتر از 150 هزار تومان در بازار اجاره تابستان 93 است.

 الگوی اجاره آپارتمان در شهرهای جدید برخلاف شهر تهران که بر مبنای متراژ واحد مسکونی در هر منطقه تعیین می شود، بر اساس تعداد خواب یا تعداد اتاق ها و در سه تیپ متفاوت واحدهای یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه مشخص می شود.

هم اکنون مبلغ رهن کامل یک آپارتمان مسکونی یک خوابه در شهر جدید پرند  بین10 تا 15 میلیون تومان است که کف قیمتی مربوط به واحدهای مسکن مهر و سقف آن مربوط به واحدهای مرغوب تر غیر از مسکن مهر است.متراژ متوسط واحدهای یک خوابه در شهر جدید پرند حدود 60 متر مربع است.

همچنین آپارتمان های دو خوابه با متراژ میانگین 90 مترمربع در شهر جدید پرند بین 12 تا 20 میلیون تومان رهن کامل در بازار اجاره مورد معامله قرار می گیرد و مبلغ رهن کامل هر کدام از واحدهای مسکونی سه خوابه اعم از مسکن مهر و غیر مسکن مهر در این شهر جدید بین 14 تا 30 میلیون تومان است.

متوسط متراژ واحدهای سه خوابه در شهر جدید پرند نیز (آپارتمان های مسکونی مهر) 100 مترمربع است. این در حالی است که بنا بر اظهار مشاوران املاک شهر جدید پرند، هم اکنون علاوه بر تقاضای فراوانی که در بازار اجاره شهر جدید پرند برای واحدهای مسکونی وجود دارد، عرضه نیز متناسب با این تقاضا است.

تعادل عرضه و تقاضا از یک طرف و تثبیت نسبی قیمت مسکن در سال جاری باعث شده نرخ اجاره بها در شهر جدید پرند نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نداشته باشد.

این موضوع در سایر شهرهای جدید اطراف پایتخت نیز مصداق دارد.

از سوی دیگر، در شهر جدید پردیس متوسط نرخ رهن کامل یک واحد مسکونی یک خوابه برای آپارتمان های مسکونی مهر 20 میلیون تومان و برای آپارتمان های دارای سند مالکیت – غیر مسکن مهر – 25 میلیون تومان است.

همچنین متوسط نرخ رهن کامل واحدهای دو خوابه در این شهر جدید 25 میلیون تومان برای واحدهای مسکن مهر و 30 تا 100 میلیون تومان – بسته به کیفیت ساخت، نوع سازه و سایر پارامترهای اثرگذار– برای واحدهای عادی و البته خانه های ویلایی لوکس است.

در شهر جدید هشتگرد که عمده واحدهای مسکونی، آپارتمان های یک و دو خوابه هستند، نرخ رهن کامل واحدهای یک خوابه به طور میانگین 9 میلیون تومان است و واحدهای دوخوابه نیز بین 10 تا 12 میلیون تومان برای واحدهای مسکن مهر است.

آپارتمان های غیر از مسکن مهر نیز از 13 میلیون تا 30 میلیون تومان رهن کامل در بازار اجاره شهر جدید هشتگرد معامله می شود.

به گفته فعالان مسکن و مشاوران املاک شهر جدید هشتگرد، هم اکنون اغلب متقاضیان اجاره در بازار مسکن این شهر جدید، سرریز جمعیتی شهرهای تهران و کرج هستند که اغلب آنها به دلیل ضعف توان مالی برای اجاره آپارتمان در داخل این شهرها، به بازار اجاره شهر جدید هشتگرد روی آورده اند.

حراج آپارتمان در حاشیه تهران

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت