لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مخالفت دولت با تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها

هر گونه تفكيك جنسيتي دركنسرت ها مورد تاييد ما نيست و در شأن مردم شريف ايران محسوب نمي شود زيرا ما موظفيم به ساحت خانواده هاي ايراني احترام بگذاريم. ما معتقديم يكي از سالم ترين محيط ها، سالن هاي كنسرت است.

هموطن: ازار تفكيك جنسيتي به كنسرت هاي موسيقي رسيد. تابستان امسال، تفكيك جنسيتي در شهرداري اتخاذ شد و حالا احتمال دارد به كنسرت هاي موسيقي هم كشيده شود. كنسرت هايي كه تا پيش از آن از سوي برخي گروه ها برهم زده مي شد و پس از سفارشات قاطع رييس جمهوركه براي مدتي مشكلي در برگزاري نداشتند. البته در اين مدت برخي نهاد ها با فيلمبرداري از تماشاگران فضايي را ايجاد كردند كه اكنون به پيشنهاد جداسازي سالن هاي مردانه و زنانه در كنسرت ها رسيده است.

به گزارش اعتماد، اقدام شهرداري تهران، در چند هفته گذشته، كه محل كار مردان و زنان مشغول به كار در اين سازمان را از هم جدا كرد تا به اين وسيله زمينه هاي تكريم زنان در اين سازمان را فراهم آورد، شروع مجددي بود بر جداسازي ها در فصلي جديد. اقدامي كه موجي از مخالفت ها و موافقت ها را به ميان آورد، موافقاني به شدت موافق و مخالفاني هم با همان شدت. حتي وزير كار كه مخالف اين موضوع بود، مورد هجمه قرار گرفت، او كه غيرت ديني را در حل كردن مسائل و مشكلات ديگر جامعه زنان از جمله مسائل معيشتي آنها مي دانست و نه در جدا كردن زنان و مردان در ادارات، با حجم انتقادات بالايي مواجه شد. اما انتقادات دولت را منفعل نكرد و افراد ديگري از هيات دولت، در اين زمينه واكنش نشان دادند؛ معصومه ابتكار، يكي از معاونان رييس جمهور هم، اين اقدام شهرداري را سياسي دانسته است .

معاون زنان رياست جمهوري نيز كه پيش از اين، اعلام كرده بود در خصوص اين اقدام شهرداري، به اين سازمان تذكر جدي داده و اظهار اميدواري كرده بود جلوي اين كار گرفته شود پس از مدتي در واكنشي ديگر، شهرداري تهران را ملزم به پاسخگويي به اجراي چنين بخشنامه هايي دانست و از پيگيري از طريق مدير كل امور بانوان شهرداري تهران خبر داد. مولاوردي همچنين در تازه ترين اظهاراتش، از مذاكره با وزارت كشور درباره اين مصوبه سخن گفته و اعلام كرده است: «اقدام شهرداري معنايي جز تفكيك جنسيتي ندارد.»

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفته است: «وقتي در جمعي زنان را از مردان جدا مي كنند، اسم آن را چه مي گذارند؟ اين تفكيك جنسيتي نيست؟ در اين خصوص با معاون امور اجتماعي وزير كشور صحبت كرديم و وي اظهار مي كند كه اين كار شهرداري به دليل ابلاغيه وزارت كشور در سال هاي پيش بوده است و مربوط به مصوبه صيانت از حقوق مي شود. براساس اين موضوع قرار شد معاون امور اجتماعي بررسي كند كه اگر اين مصوبه مربوط به سه سال گذشته است، چرا اكنون اجرا مي شود.»

او همچنين اعلام كرد در چند روز آينده موضع رسمي خود را در رابطه با مصوبه شهرداري تهران اعلام مي كند.

حضور بانوان در عرصه مديريت هاي مياني كه در دولت تدبير و اميد، حداقل خواسته جامعه زنان بود، با اقدام شهرداري زير سوال رفت. خواسته يي كه مولاوردي به آن نمره قبولي مي دهد و شايد جامعه زنان نتواند به راحتي مولاوردي، آن را بپذيرد.

تفكيك جنسيتي در كنسرت ها مورد تاييد ما نيست

در همين بين اين بار نيروي انتظامي، پيشنهاد داده كه كنسرت ها را هم جدا كنند، زنان در يك گوشه بنشينند و مردان در گوشه يي ديگر. بدون هيچ تماسي و حرف و سخني.

اين جريان را شايد بتوان در ادامه فشارهاي وارده بر كنسرت ها دانست، فشارهايي كه با ورود به كنسرت هاي در حال اجرا در شهرهاي كوچك تر و برهم زدن آنها كار را به جايي رساند كه وزير ارشاد از رييس جمهور بخواهد تا او از وزيركشور بخواهد كه مانع از اين اقدامات ضد فرهنگي شوند، اقدامي كه از آن ممانعت به عمل آمد و جاي برهم زدن كنسرت ها را نصب دوربين ها در سالن ها گرفت تا از نحوه برگزاري كنسرت، فيلمبرداري شود و همه چيز تحت كنترل قرار گيرد.

حالا مديركل دفتر موسيقي از برگزار نكردن كنسرت ها در صورت ادامه تفكيك جنسيتي خبر مي دهد. پيروز ارجمند درباره موضوع تفكيك جنسيتي كنسرت ها در شهرستان ها گفت: بحث تفكيك جنسيتي در كنسرت ها براي اولين بار در خراسان شمالي مطرح شد و بايد بگويم كه طرح چنين موضوعي نه از سوي وزارت ارشاد و نه از سوي نيروهاي فشار است، بلكه اين تصميم از سوي نيروي انتظامي اتخاذ شده است. شورايي با عنوان شوراي برگزاري كنسرت ها وجود دارد كه اين پيشنهادات را ارائه داده و مورد بررسي قرار مي دهد كه البته فقط در حد پيشنهاد بوده است.

مديركل دفتر موسيقي اضافه كرد: هر گونه تفكيك جنسيتي دركنسرت ها مورد تاييد ما نيست و در شأن مردم شريف ايران محسوب نمي شود زيرا ما موظفيم به ساحت خانواده هاي ايراني احترام بگذاريم. ما معتقديم يكي از سالم ترين محيط ها، سالن هاي كنسرت است. اگر قرار باشد كنسرتي با تفكيك جنسيتي برگزار شود اصلا آن كنسرت را برگزار نخواهيم كرد. مردم براي ديدن يك اتفاق فرهنگي، همراه با خانواده خود در سالن حاضر مي شوند و اين اشكالي ندارد. حال اگر فرد يا افراد خاطي و هنجارشكني در جمع حضور دارند، بايد نيروي انتظامي با آنها برخورد كند. درست نيست كه به دليل رفتار يكي، دو نفر اينطور برخورد كنيم.

معاون فرهنگي ارشاد استان تهران هم با تاييد سخنان و مواضع مديركل دفتر موسيقي وزارتخانه به «اعتماد» گفت: «موضع ما همان موضع مدير دفتر موسيقي است، ما هم اين مساله را در شان خانواده هاي ايراني نمي دانيم.»

اما رييس كميته هنري شوراي شهر، با اظهار تعجب از شنيدن اين پيشنهاد و عملي كردن آن در شهرستان ها، به «اعتماد» گفت: «تنها مي توانم بگويم متاسفم». عبدالحسين مختاباد در ادامه گفت: «اين اقدام باعث مي شود موسيقي ما از بين برود، خواننده انگيزه يي براي اجراي كنسرت نداشته باشد، و در نهايت مردم را به موسيقي خارج از مرزهاي كشور سوق دهيم.»

افراد صاحب اين تفكر، مربوط به قرن پيشند

شهلا لاهيجي، ناشر و فعال حقوق زنان هم در گفت وگو با «اعتماد» مي گويد: «يادم مي آيد روزهايي كه سينما در ايران درست شده بود، شوهرخاله ام صاحب سينمايي بود، پدرم از خارج آمده بود و فيلم هاي صامت را ترجمه مي كرد. در آن زمان، مادرم مي گفت قسمت زنانه از مردانه در سينماها جدا بود. اين داستان به 90 يا صد سال پيش برمي گردد. »

او به تفكيك جنسيتي در شهرداري اشاره مي كند و مي گويد: «يادم مي آيد، آقاي شهردار موقعي كه كانديداي انتخابات رياست جمهوري بودند، به دختران مي گفتند هر جوري كه دلتان مي خواهد بياييد به من راي بدهيد، دختران با عينك ريبن و لباس هاي شيك مي آمدند پاي صندوق هاي راي، از اينها گذاشته، بايد ببينيم در چه قرني زندگي مي كنيم، كجاي دنيا ايستاده ايم.» او در ادامه در ارتباط با تفكيك جنسيتي در شهرداري مي گويد: «شهرداري يكي از جاهايي است كه مديران برخي قسمت ها زن هستند، گمان نمي كنم اصلا چنين طرحي در جامعه امروز ما با اين تعداد زنان فارغ التحصيل ما از دانشگاه كه از برادرانشان هم بيشترند، باز بتوانيم آن را به عمل درآوريم، فكر مي كنم اينها از حد حرف خارج نمي شود. »

اقدامات اخير نيروي انتظامي در خصوص كنسرت ها و هرآنچه به بانوان مربوط است، مورد انتقادهايي واقع شده است، نهادي كه زير نظر وزارت كشور است. اما گروهي به نام نيروهاي انصار حزب الله مي خواهند موازي نهادهاي دولتي وارد شود و با اين دست جداسازي ها و تذكر هاي لساني و غير لساني در خصوص حجاب به قول خود «فرهنگ جامعه كمك كنند.»

رييس مركز اطلاع رساني وزارت كشور اما از مجوز نداشتن اين گروه سخن مي گويد. روح الله جمعه يي گفته است: «تا به حال مجوزي براي اجراي چنين طرحي از وزارت كشور درخواست نشده است و براي انجام فعاليت هاي سازمان يافته و تشكلي حتما بايد از وزارت كشور درخواست مجوز شود. توصيه مي كنيم چنانچه افراد، گروه ها يا تشكل ها نسبت به هر گونه فعاليت اجتماعي نقد يا اعتراضي دارند از مجاري قانوني اقدام كنند. همه ملتزم و معتقد به رعايت قوانين هستند و استثنايي وجود ندارد. تشكل انصار حزب الله هم بايد توجه داشته باشند كه در كشور قانون حاكم است.»

جمعه يي درباره عكس العمل دولت نسبت به احتمال حضور انصار حزب الله در خيابان و دادن تذكر سازمان يافته به مردم خاطرنشان مي كند: دولت اصلا وارد بازي هاي اينچنيني نمي شود. دولت گرفتار عمليات رواني و فضاهايي كه براي ايجاد بحران ساخته مي شوند، نمي شود.

ما به انصار حزب الله و هر گروه ديگري هشدار مي دهيم كه بايد در چارچوب قانون حركت كنند. موضوع اين است كه دولت وظايف مهم تري را بر عهده دارد. مسووليتي كه مردم سال گذشته به دولت محول كرده اند، به مراتب مهم تر است. دولت در عرصه هاي مختلف در حال نبرد است. براي اقتصاد و معيشت مردم در تلاش است. سعي مي كند تا آرامش و ثبات را به مردم بازگرداند و اينها را نهادينه كند. وظايف سنگيني دارد، به همين دليل خود را درگير مسائل حاشيه يي نمي كند اما اگر كسي به هر دليلي براي امنيت مردم مشكل ايجاد كند قطعا دولت با آن مقابله مي كند، ترسي هم از هيچ گروهي ندارد.

به گفته اين مقام سخنگوي وزارت كشور، تذكرهاي لازم به انصار حزب الله درباره تذكر دادن به مردم داده شده است. انصار حزب الله مجوز ايجاد و اعزام گشت هاي موتوري ارشاد براي تذكر دادن به مردم در خيابان را ندارد. نهادهاي انتظامي كشور به اندازه كافي قدرت دارند كه بتوانند قانون رسمي را اجرا كنند.

منبع خبر: اعتماد

جدید ترین مطالب سایت