لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

غزه، قربانی نژادپرستی رسانه‌ای

نقش رسانه ها در انعکاس حقایق و واقعیت های موجود انکارناشدنی است و به طور قطع می توان گفت که هیچ چیز و هیچ کسی به اندازه رسانه ها نمی تواند آنچه را که در این روزها در غزه می گذرد برای مردم و افکار عمومی دنیا بازگو و تشریح کند.

هموطن: فارغ از هرگونه تعصب و جانبداری دینی، مذهبی، فرهنگی، سیاسی، و... باید گفت که رژیم اشغالگر قدس سال هاست که در سرزمین های اشغال شده فلسطین جنایت می کند؛ انسان ها را می کشد؛ کودکان و زنان و سالخوردگان را آماج سهمگین ترین و مخوف ترین سلاح های پیشرفته و اهدایی غرب قرار می دهد؛ بی گناهان زیادی را آواره می کند؛ به بهانة مبارزه با سیاسیونی که بحق برای دستیابی به حقوق اولیه شان سلاح در دست گرفته اند و با اشغالگران و متجاوزان می جنگند و مقاومت می کنند،هرازگاهی با چراغ سبز هم پیمانان غربی اش، حمام خون در فلسطین راه می اندازد که دل هر انسانی را مکدرمی کند.

در این میان نقش رسانه ها در انعکاس حقایق و واقعیت های موجود انکارناشدنی است و به طور قطع می توان گفت که هیچ چیز و هیچ کسی به اندازة رسانه ها نمی تواند آنچه را که در این روزها در غزه می گذرد برای مردم و افکار عمومی دنیا بازگو و تشریح کند.رسانه ها با رعایت اصول حرفه ای و اتخاذ شیوه های گوناگون و تاکتیک ها و قالب های مختلف می توانند پیام ها و اخبار آن مناطق را به مخاطبانشان برسانند و در القای اهداف خود در جذب بیشتر مخاطبان تأثیرگذار باشند.

براساس قوانین و مقررات بین المللی، رسانه ها موظفند امانت دار باشند و رویدادها را همان گونه گزارش کنند که رخ داده اند نه چیز دیگر.امروزه بر همگان آشکار است که هیچ رسانه ای بی طرف نیست و هر یک می کوشند براساس سیاست ها، خواسته ها، امیال، و اهداف مالکان خود عمل کنند اما در این میان رسانه ای باهوش تر و حرفه ای تر است که بتواند هوشمندانه و هنرمندانه پیام موردنظرش را به مخاطبان القا کند.

در عصر کنونی که به عصر انفجار اطلاعات و تکثر رسانه های جمعی معروف است رسانه ای در جذب مخاطبان موفق تر است که افزون بر رعایت شاخص های گوناگون اطلاع رسانی، اخبار صحیح، دقیق، شفاف و جامعی منتشر کند در غیر این صورت مخاطبان به رسانه های دیگر و حتی رقیب روی می آورند زیرا دورة نظریة تزریقی، یک جانبه نگری، تک بعدی، و انفعال مخاطبان سال هاست که سپری شده است و اکنون مخاطبان، فعال، پویا، و انتخاب گر شده اند.

غزه، قربانی نژادپرستی رسانه‌ای

در روزهای اخیر برخی رسانه ها و شبکه های خبری بزرگ و متمول دنیا این رسالت مهم را نادیده گرفته اند و در انتشار اخبار غزه، فقط یک روی سکه را می بینند و برای جلب نظر و خوشامد مالکان ثروتمند و قدرتمند خود نه جذب مخاطبان اقدام می کنند.با وجود خشم و نفرت مردم جهان از حملات بی وقفة رژیم صهیونیستی به غزه، بسیاری از رسانه های غربی می کوشند حقایق را طوری دیگر مطرح و روایت دیگری را نقل کنند؛ این رسانه ها و در صدر  آنها شبکه های تلویزیونی مانند بی بی سی، صدای آمریکا، یورونیوز و... تلاش می کنند با اتخاذ استراتژی کوچک نمایی به جای واقع نمایی، واقعیت های غزه را وارونه نشان دهند.

برای مثال، شبکة خبری بی بی سی خبر «پیچ خوردن پای سرباز اسراییلی در غزه» را با آب و تاب منتشر می کند درحالی که کشته شدن نوزاد چندروزة فلسطینی در کنداکتور بخش های خبری آن هیچ جایی ندارد؛ گویی این شبکه اخبارش را برای مخاطبانی خاص با ویژگی های خاص منتشر و فقط برای آنها کار می کند.امروزه در هیئت مدیره های بنگاه های خبرپراکنی مانند بی بی سی و رسانه های شبیه آن کسانی فعالیت می کنند که روابط بسیار نزدیکی با رژیم اسراییل و لابی صهیونیست ها دارند بنابراین همواره در جهت منافع آنها عمل و تلاش می کنند رضایت آنها را جلب کنند و این همان چیزی است که صهیونیست  ها از سال ها پیش برای آن نقشه کشیده بودند. در سال 1776 یک یهودی به نام «آدم وایزهاپ» انجمن پنهانی به نام «انجمن نورانیان» تأسیس کرد که در اصل چهارم اسنامة آن آمده است: «نورانیان باید مطبوعات و تمام رسانه های دیگر را در سیطرة خود داشته باشند».

«خاخام رشورون، خاخام یهودیان شهر پراگ» نیز پیش از تشکیل نخستین کنگرة صهیونیسم در سال 1897 میلادی در شهر بازل سوییس در سخنرانی اش گفت: «اگر طلا نخستین ابزار ما در سیطره و حکومت بر جهان است، بی تردید مطبوعات و روزنامه نگاری دومین ابزار کار ما خواهد بود».کیست که نداند نفوذ و سلطة صهیونیست ها در منابع خبری و خبرگزاری های مهم و غول جهان مانند رویتر، آسوشیتدپرس، یونایتدپرس، فرانس پرس و همچنین دیگر منابع خبری مانند مطبوعات، سینما، رادیووتلویزیون ها، رسانه های مجازی و... امروزه به حدی گسترش یافته است که هر فرد آگاهی دست آشکار آنها را در این رسانه ها می بیند. این رسانه ها در تلاشند با پخش جهت دار تحولات در سرزمین های فلسطینی و اتخاذ سیاست های دوگانه و وارونه جلوه دادن حقایق، به حملات بی رحمانة رژیم صهیونیستی مشروعیت ببخشند و از آن به عنوان «دفاع اسراییل از خود» یاد کنند.

آنها می کوشند چنین وانمود کنند که دوطرف درگیر در غزه، یکسان هستند و اکنون جنگ متوازن و برابری در این منطقه حاکم است ولی حقیقت این است که غزه ویران شده و برای بازسازی آن به میلیاردها دلار نیاز است؛ بیمارستان های غزه مملو از اجساد شهدا و مجروحانی است که به دلیل مخالفت رژیم صهیونیستی حتی از دسترسی به تجهیزات بهداشتی و پزشکی و درمانی و غذایی ناتوان هستند.

رسانه های غربی سعی می کنند با پوشش خبری و بزرگ نمایی حملات خمپاره ای و موشکی گروه های مقاومت فلسطینی، به ویژه حماس، به سرزمین های فلسطینی، حماس را مقصر اصلی بحران غزه معرفی کنند زیرا از کیسة این رژیم ستیزه جو ارتزاق می کنند.گرچه در این میان، رسانه هایی هستند که تلاش می کنند با رد سانسور اخبار قربانیان غزه و کنار گذاشتن رویة تجاهل  خبری، با مردم غزه ابراز همدردی و بخشی از واقعیت های موجود در سرزمین های فلسطینی را برای افکار عمومی جهان منتشر کنند ولی همواره همان تعداد معدود نیز زیر فشار لابی صهیونیستی هستند که به مانند تار عنکبوتی در مناطق مختلف جهان تنیده اند.     

اما این رژیم کودک کش که با پیش خرید اخبار بنگاه های خبرپراکنی معروف آمریکایی و برخی دیگر از کشورهای غربی، به خیال خود تلاش داشت انتشار اخبار نسل کشی در غزه را در نطفه خفه کند، هرگز گمانش را نمی کرد که در قلب آمریکا به عنوان بزرگ ترین حامی و هم پیمانش نیز شعارهای زیادی ضد نسل کشی و جنایت خود در غزه بشنود و حتی پرچم آن رژیم جعلی به آتش کشیده شود.مؤسسة نظرسنجی گالوپ به تازگی اعلام کرد که میان جوانان طرفدار و مخالف حملات رژیم اسراییل به غزه اختلاف دیدگاه جدی و زیادی وجود دارد به گونه ای که 51 درصد جوانان آمریکایی با شدیدترین واژه ها و عبارت ها از تجاوز صهیونیست ها به غزه و کشتار مردم انتقاد کرده اند. در این نظرسنجی 53 درصد بزرگسالان آمریکایی نیز حملات رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کردند.

درحالی که بیشتر از یک چهارم کشته شدگان غزه را کودکان تشکیل می دهند و بیش از 90 درصد شهدا و مجروحان نیز غیرنظامی هستند، حمایت رسانه های غربی از رژیم صهیونیستی، روسیاهی آنها را نزد افکار عمومی جهان بیشتر و بیشتر کرده و راهبرد تحریف واقعیت آنها در دنیای کنونی و به دلیل گسترش شبکه های اجتماعی و امکان دسترسی به اخبار دقیق، راه به جایی نبرده است.نتایج ارزیابی و نظرسنجی از کاربران فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و بسیاری دیگر از شبکه های اجتماعی از تشدید بی اعتمادی آنها به رسانه های غربی و دفاع آنها از مردم فلسطین حکایت دارد؛ این نتایج نشان می دهد که این رسانه ها حتی برخلاف منافع مردم خود، فقط برای جلب حمایت اسپانسرهای صهیونیست، اعتماد به خود را به بهایی ناچیز فروخته اند.

 اکنون غزه قربانی نژادپرستی رسانه ای شده است؛ رسانه هایی که همواره از نقض حقوق بشر در کشورهای اسلامی و کشورهای غیر همسو با غرب دم می زدند و گریبان پاره می کردند اکنون درپی همراهی با ماشین جنگی رژیم صهیونیستی در منجلابی دست و پا می زنند که رهایی از آن دشوار شده است.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

جدید ترین مطالب سایت