لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

میوه قاتلی که صدای آقای وزیر را درآورد!

عطیه همتی نوشت: بازار داغ افزودنی های «غیرمجاز» به لبنیات. انگار داستان لبنیات پرخطر در ایران تمامی ندارد

هموطن: روز یکشنبه وزیر بهداشت به مردم در مورد مصرف شیر و ماست پرچرب هشدار داد. دلیل این هشدار هم وجود روغن وارداتی به نام «پالم» در لبنیات است. حالا این روغن پالم چیست؟ و از کجا و با چه توجیهی وارد لبنیات کشور شده؟ خواندن این گزارش به یافتن پاسخ این پرسش ها کمک می کند.

 روز یکشنبه وزیر بهداشت به مردم در مورد مصرف شیر و ماست پرچرب هشدار داد. دلیل این هشدار هم وجود روغن وارداتی به نام «پالم» در لبنیات است. حالا این روغن پالم چیست؟ و از کجا و با چه توجیهی وارد لبنیات کشور شده؟ خواندن این گزارش به یافتن پاسخ این پرسش ها کمک می کند.

عطیه همتی نوشت: بازار داغ افزودنی های «غیرمجاز» به لبنیات. انگار داستان لبنیات پرخطر در ایران تمامی ندارد. هنوز ماجرای وجود «وایتکس» در شیرها تمام نشده که دیروز، وزیر بهداشت به صورت رسمی از وجود روغن مضر «پالم» در لبنیات پرچرب موجود در بازار خبر داد و از مردم خواست لبنیات «پرچرب» نخورند.

دو سال پیش رسانه ها خبر وجود «وایتکس» در شیرهای پاستوریزه را منتشر کردند. خبری که نه تنها هیچ گاه تکذیب نشد، بلکه دکتر «بهروز جنت»، معاون غذای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، نیز در گفت وگویی به این موضوع اشاره کرد و گفت که بعضی ها در شیر وایتکس می ریزند اما همه کارخانه های لبنی این کار را انجام نمی دهند!

میوه قاتلی که صدای وزیر بهداشت را درآورد

بحران شیر و لبنیات دو سال پیش اتفاق افتاد و منجر به بالا رفتن لحظه به لحظه قیمت لبنیات شد. بازار افشاگری هم داغ شد و بعضی «منابع آگاه» ضمن گفت وگو با رسانه ها اعلام کردند که کارخانه ها برای بقا و جلوگیری از زیان دهی بیشتر، در شیرهایشان وایتکس می ریزند.

عده ای هم اشاره کردند که این موضوع چیز تازه ای نیست و واسطه ها برای پایین نگه داشتن بار میکروبی شیر و جلوگیری از فاسد شدن سریع آن، مواد شیمیایی مانند وایتکس و حتی آهک و جوش شیرین اضافه می کنند. حالا دوباره چشم مصرف کنندگان به وجود ماده عجیب و غریب دیگری به نام «روغن پالم» در شیرهای پرچرب روشن شده  است.

میوه پردردسر

گیاه «پالم» یا «نخل روغنی» از گیاهان بومی آفریقا است. این گیاه در کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز شده است. روغن پالم دومین روغن نباتی جهان از لحاظ تولید است. کشور مالزی بزرگترین تولید کننده و صادر کننده این روغن در جهان است که ایران هم در سال های اخیر به یکی از بازارهای پرمصرف این روغن تبدیل شده است. آن هم به یک دلیل جالب: «ارزانی».

کارخانجات لبنی از جمله مشتریان پروپاقرص روغن پالم هستند. آن ها برای محصولات پرچرب خود از این روغن استفاده می کنند. اما بیشتر مردم فکر می کنند چربی این محصولات، چربی طبیعی و خالص خود شیر است. استفاده زیاد از این روغن موجب بالا رفتن کلسترول خون و در نهایت بروز سکته های قلبی شود. میزان اسیدهای چرب اشباع در این روغن حدود 50 درصد است که بسیار بالاست.

نکته قابل تامل دیگر این که در طی سال های اخیر، واردات روغن پالم 50 درصد از سهم کل روغن های وارداتی را به خود اختصاص داده است.

حتی بدتر از شیرخشک

وزیر بهداشت روز یکشنبه در حاشیه همایش تغذیه با شیر مادر از پایین آوردن واردات روغن پالم از 50 درصد به 30 درصد و در ادامه به 15 درصد خبر داد. به گفته دکتر قاضی زاده هاشمی گزارش وجود این روغن در لبنیات به رئیس جمهور داده شده و حالا قرار است اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

قاضی زاده درباره موضع وزارت بهداشت درباره وجود روغن پالم در لبنیات گفت: «از لبنیات موجود در بازار نمونه گیری می شود تا شرکت های متخلف شناسایی شوند، به عنوان مثال در ماست با چربی 12 درصد روغن پالم وجود دارد به همین دلیل نظارت ها را افزایش می دهیم؛ چراکه حق سایر شرکت ها است که اسامی متخلفان را اعلام کنیم تا هم آنها متهم نشوند و هم مردم بتوانند از محصول سالم خریداری کنند؛ با شرکت های متخلف طبق قانون برخورد خواهد شد.»

قاضی زاده در ادامه، با یک مقایسه از زیان های روغن پالم هم این طور گفت: «نمی گویم شیرخشک خوب است اما روغن پالم به مراتب بدتر از آن است.»

پالم مثل سیگار می شود؟

در دنیا استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی ممنوع است. تولیدکنندگانی هم که از این روغن در محصولاتشان استفاده می کنند، موظفند این موضوع را با تیتر خوانا و درشت در برچسب محصول ذکر کنند.

حالا کارشناسان غذایی کشور از سازمان استاندارد خواسته اند تولیدکنندگان داخلی نیز برچسبی به همین منظور روی محصولاتشان قرار دهند تا مصرف کنندگان از این موضوع باخبر شوند. مانند تولیدکنندگان سیگار و مواد دخانی که مشابه این عمل را انجام داده اند.

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت