لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

درمان بیماری ابولا به کمک فناوری

شرکت IBM نیز با انتشار بیانیه ای از اجرای طرحی با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری خبر داد که به موجب آن ابرکامپیوتر Watson برای حل مشکل و بیماری های مردم آفریقا به کار گرفته می شود.

هموطن: بیماری ویروسی ابولا که این روزها به بلایی خانمان سوز تبدیل شده است و نام آن هر روز از رسانه های مختلف خبری به گوش می رسد، در کمتر از 10 روز از ابتدای شیوع، بیش از هزار و 500 نفر را آلوده کرده است. تاکنون بیش از نیمی از مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

این بیماری که نخستین بار در سال 1976 شناسایی شد، این بار در فوریه 2014 علائم اولیه خود را در کشور گینه نمایان کرد و به سرعت به دیگر کشورها رسید. هنوز علت اصلی این بیماری که با نام «تب خونریزی دهنده ابولا» نیز شناخته می شود، مشخص نشده است و البته هیچ درمانی هم برای آن وجود ندارد.

احتمالاً شما هم طی چند روز گذشته با اخبار مربوط به این بیماری در رسانه های خبری یا شبکه های اجتماعی برخورد کرده اید. آنچه در تمام این اخبار گفته می شود، نبود یک روش درمانی قطعی برای مقابله با ابولا است. اما پزشکان و کارشناسان بر این باورند که به کمک فناوری می توانند مقابل بیماری ابولا بایستند. اگرچه این نوع درمان به سادگی کلیک کردن با موشواره نیست، اما فناوری به گونه ای در کنار پزشکان ظاهر شده است که می توان فرآیند درمان مبتلایان به ابولا را قطعی دانست.

آی بی ام و سرمایه گذاری 100میلیون دلاری

در اختیار گرفتن یکی از قوی ترین ابرکامپیوترهای جهان از فناورانه ترین اقداماتی محسوب می شود که پزشکان به کمک آن می کوشند ضمن تحلیل همه داده های مربوط به این بیماری و پردازش حجم گسترده اطلاعات برای کشف روش های درمانی، جلوی شیوع بیماری به نقاط دیگر را بگیرند و به عبارت دیگر بیماری ابولا را در مرزهایی که تاکنون شیوع پیدا کرده است، کنترل کنند.

چهار پزشک متخصص در مرکز تحقیقاتی وابسته به بیمارستان Mercy واقع در سیرالئون در گزارش خود توضیح دادند: «فناوری های نوظهور بهترین ابزاری هستند که می توانند هشدارهای اولیه را به مردم بدهند، جلوی شیوع بیشتر بیماری را بگیرند و ارتباط میان پزشکان، مراکز درمانی و بیماران را برقرار کنند. این فناوری ها کمک می کنند تا متخصصان از سراسر جهان برای مقابله با بیماری اقدام کنند.»

امریکا گروهی تشکیل داده است که مدیریت این ابرکامپیوتر برای مقابله با بیماری ابولا را در دست دارد و این گروه به رهبری «کارِن جاکوبسن» فعالیت می کند. جاکوبسن بر این باور است که گوشی هوشمند می تواند نقش مؤثری در مقابله با بیماری ابولا برعهده داشته باشد و به اندازه یک داروی کارآمد کمک کند. او گفت: «بررسی های آزمایشگاهی نشان داده است که سیستم های معمول برای شناسایی سندروم ها می توانند روی تلفن های همراه در اختیار مردم قرار بگیرند و به عنوان یک ابزار معمول و همه گیر در غرب آفریقا استفاده شوند.»

پیش بینی شده است که طی 5 سال آینده میزان استفاده از اینترنت موبایلی بین آفریقایی ها 20 برابر شود که همین امر پزشکان را برای درمان بسیاری از بیماری ها خرسند می کند.

شرکت IBM نیز با انتشار بیانیه ای از اجرای طرحی با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری خبر داد که به موجب آن ابرکامپیوتر Watson برای حل مشکل و بیماری های مردم آفریقا به کار گرفته می شود.

این ابرکامپیوتر در درمان انواع سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد و هم اکنون توانسته است فرآیند درمان در کشور امریکا را بسیار آسان کند و به همین خاطر قرار است که درجریان درمان بیماری ابولا هم به کار گرفته شود. «تایوو اوتیتی» مدیر IBM در منطقه آفریقا توضیح داد که Watson به طور خاص برای مقابله با ابولا برنامه ریزی شده است و بزودی به کمک تمام پزشکان مستقر در این منطقه می آید. البته باید توجه داشت که پیش از این هم فناوری های پیشرفته دیگری برای ریشه کن کردن بیماری های سرخک و مالاریا در آفریقا مورد استفاده قرار گرفتند و تمامی آن ها موفقیت های قابل ملاحظه ای را رقم زدند.

«فیونا مک لیسا» دبیر مرکز NGO Concern در کشور سیرالئون بر این باور است که حتی یک پیامک نوشتاری هم می تواند مردم آفریقا را از شیوع بیماری آگاه کند و آموزش های لازم را به آن ها انتقال دهد تا جلوی بروز این بیماری گرفته شود. او بر این باور است که هرچه بیشتر بر فناوری تأکید شود، فرآیند مهار کردن بیماری ابولا در آفریقا سریع تر انجام می شود. بر این اساس کارشناسان برخی توصیه های فناورانه  را به ساکنان آفریقا و دیگر نقاط جهان کرده اند تا از این طریق جلوی شیوع هرچه بیشتر ابولا گرفته شود و البته شرایط لازم برای درمان آن فراهم آید:

کمپین های شبکه های اجتماعی

اگر واقعاً نگران شیوع این بیماری هستید، پیام های هشداردهنده که در شبکه های اجتماعی دریافت می کنید را فقط مطالعه نکنید و آن ها را با اطرافیان خود هم به  اشتراک بگذارید. مطمئن باشید که هرچه بیشتر در این زمینه اطلاع رسانی شود، کنترل این بیماری آسان تر خواهد شد. اگر شما از بروز این بیماری اطلاع نداشتید، خطرات بزرگی شما را تهدید می کرد.

احتیاط در استفاده از فناوری

فناوری این روزها در جیب ما هم پیدا می شود و از گوشی هوشمند گرفته تا دستگاه های دیگر، زندگی ما را به خود وابسته کرده است. ما تمام روز از نمایشگر لمسی گوشی هوشمند خود استفاده می کنیم. اما پزشکان می گویند که تماس فیزیکی با شیئی که به ویروس ابولا آلوده شده است، می تواند بیماری را به ما منتقل کند. بنابراین هنگام استفاده از فناوری های لمسی و روزمره بیشتر احتیاط کنید و به راحتی دستگاه های الکترونیکی دوستان تان را در دست نگیرید.

رجوع به فناوری های قدیمی

یکی از قدیمی ترین فناوری هایی که بشر در اختیار گرفت، شیر آب جهت شست وشو بود. این فناوری را پیش از صرف غذا به کار برید و البته هنگام انجام سفرهای خارجی مراقب باشید که بیشتر از آن استفاده کنید. آب تمیز و صابون می تواند ویروس ابولا را دور کند. استفاده از این فناوری قدیمی و ضدعفونی کردن دست ها شاید به اندازه گوشی هوشمند Galaxy S5 بین مردم رواج نداشته باشد، اما مطمئن باشید که بیشتر از این گوشی می تواند در نجات دادن جان شما مؤثر باشد.

انجام معامله های آنلاین

خطر ابتلا به این بیماری برای بازرگانانی که مجبور هستند به دیگر کشورها سفر کنند بیشتر است. اما در برخی مواقع می توان به کمک فناوری تماس های فیزیکی را به حداقل رساند. به جای آنکه یک فعالیت تجاری را به صورت حضوری انجام دهید، می توانید از فناوری های تجارت الکترونیک و سیستم های پرداخت آنلاین استفاده کنید. اگر برگزاری جلسات کاری ضروری به نظر می رسد می توانید آن ها را در فضای سایبری برگزار کنید. این مسأله برای کاهش تماس فیزیکی شما با افراد پرخطر است و شانس ابتلا به ابولا را به حداقل می رساند.

 فناوری های شخصی محافظ

پزشکان یا دیگر افرادی که مجبور هستند به صورت مستقیم با مبتلایان به ابولا تماس داشته باشند فناوری های ویژه ای را در اختیار می گیرند که جلوی انتقال ویروس را می گیرد. برخی از این فناوری ها شبیه به لباس های مجهز طراحی شده اند و این اطمینان را به طور کامل فراهم می کنند که بیماری به هیچ وجه انتقال نمی یابد. برخی دیگر از این فناوری ها روی یک نقشه دیجیتالی به صورت آنلاین محل استقرار مبتلایان را نشان می دهند و برخی دیگر هم روش های پیشگیرانه بهتری در اختیار شما می گذارند تا به دنبال درمان بیماری نباشید.

به هرحال اگر در گذشته یک بیماری ساده می توانست در کمترین زمان جان هزاران نفر را بگیرد اما امروزه به کمک فناوری های روز می توان به سادگی از گسترش بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد و به نوعی باید گفت امروزه فناوری به کمک پزشکان آمده است.

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت