لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

امشب، آسمان شهاب باران می‌شود

بهترین زمان رصد، شامگاه سه شنبه است اما به دلیل حضور ماه، احتمالا شاهد آذر گوی ها خواهیم بود.

هموطن: کاظم کوکرم، عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم، گفت: بارش شهابی بر ساوشی امسال، در ساعت 8 و 30 دقیقه صبح روز 4 شنبه، 22 مرداد به اوج بارش خود می رسد که در ایران روز است و ما قادر به رصد آن نخواهیم بود.

وی افزود: بهترین زمان رصد نیز شب قبل یعنی شامگاه سه شنبه بود که متأسفانه به دلیل حضور ماه نزدیک به بدر در آسمان و از طرفی طلوع دیر هنگام مرکز این بارش که صورت فلکی بر ساوش است، بسیاری از شهاب ها را از دست خواهیم داد و تنها قادر به مشاهده ی آذری گوی ها هستیم. آذری گوی ها شهاب های بزرگتر و بسیار پرنور هستند که روشنایی آنها از روشنایی زهره و مشتری نیز فراتر می رود.

کوکرم اضافه کرد: با شرایط موجود،  زمان مناسب برای رصد بارش شهابی بر ساوشی روزهای بعد از اوج بارش یعنی حوالی 25 و 26 مرداد است که ماه از بدر خارج شده و آرام آرام به حالت هلالی نزدیک می شود و کم نور تر می شود.

وی با اشاره به اینکه عبور سوییفت- تاتل به تازگی صورت گرفته است،  گفت: یارش شهابی، حاصل عبور زمین از میان بقایای یک دنباله دار در مسیر آن به دور خورشید است. منشا بارش شهابی بر ساوشی نیز بقتیتی دنباله دار سوییفت-تانل می باشد که در دهه 90 میلادی از نزدیکی خورشید عبور کرده است. این دنباله درا هر 123 سال یکبار به نزدیکی خورشید می آید و چون عبور سوییفت-تانل به تازگی صورت گرفته است و بقایای بیشتری از آن در مسیر زمین وجود دارد، بارش شهابی برساوشی با نرخ ساعتی سرسویی 100 شهاب در ساعت، بارش پرشهابی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: ستاره شناسان برای ارزیابی کیفیت بارش های شهابی از نرخ ساعتی سر سویی یا همان zhr استفاده می کنند. این نرخ تعداد شهاب هایی است که در یک ساعت و با شرایطی چون قرار داشتن کانون بارش در سرسو، تاریک بودن آسمان، عدم حضور ماه، باز بودن افق و صاف بودن هوا، دیده می شود.

کوکرم در پایان گفت: با توجه به وضع موجود، نباید انتظار مشاهده ی یک بارش با تعداد زیادی شهاب باشیم. 

منبع خبر: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت