لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مهریه و طرح‌های مسکوت

با افزایش قیمت سکه و پر رنگ شدن موضوع افزایش تعداد زندانیان مهریه، خبرهایی که حول و حوش مسئله مهریه می گردند، بسیار بیشتر از گذشته شده است. یکی از این خبرها که از سوی قوه قضائیه مطرح شد، مربوط به طرحی بود که طبق آن کسانی که توانایی پرداخت مهریه ندارند به زندان نمی روند.

هموطن: آیا مهریه می تواند ضامن خوشبختی افراد باشد؟! این سؤالی است که هنوز پاسخی برای آن وجود ندارد. گرچه سال هاست تعیین مهریه های سنگین  در ازدواج جوانان مرسوم شده است اما، افزایش آمار طلاق نشان می دهد مطمئناً مهریه های سنگین هم نمی تواند خوشبختی افراد را تضمین کند. آیا تا کنون وجود مهریه سنگین زوجی، مانع فروپاشی زندگیشان شده است؟ بی شک خیرچرا که  اگر مانع بود، آمار طلاق شناسنامه ای و عاطفی زوجین تا این حد بالا نمی رفت. بنابراین به نظر می رسد مقوله مهریه از جایگاه و معنای واقعی خود منحرف شده و برخی خانواده ها با توجه به خصوصیات و ویژگی های دختر خود مثل میزان تحصیلات، سطح مالی خانواده و حتی ویژگی های ظاهری، مهریه بالا یا پایین تعیین می کنند.

به گزارش آرمان، طبق پژوهش های صورت گرفته میانگین مهریه زنان ایرانی بین ۲۶۰ تا ۴۵۰ سکه طلاست که البته در بین مهریه ها میزان ۱۲۴ هزار سکه طلا هم به چشم می خورد. اگر به گذشته بازگردیم می بینیم که مهریه ها کم اما دوام زندگی ها بیشتر بوده است و با افزایش میزان مهریه مسائل و مشکلات اجتماعی نیز افزایش یافته و برخی زنان گاهی به دلیل داشتن مهریه های سنگین در زندگی زناشویی تمام حق را به خود داده و این چیزی است که مردان را وادار به طلاق عاطفی می کند و از طرف دیگر نیز برخی زنان که دارای مهریه های سنگین هستند به طمع رسیدن به سود بسیار از خانه و خانواده خود چشم پوشی کرده و در نتیجه آمار طلاق افزایش می یابد.

تحقیقات میدانی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد، ۹۰ درصد دختران مهریه را بالا می گیرند و همه معتقدند، به علت بالابودن حقوق مردان و با توجه به اینکه مرد هر زمان که اراده کند، می تواند همسر خود را طلاق دهد یا می تواند به راحتی ازدواج مجدد کند تنها مهریه می تواند حقوق آنها را تأمین کند اما، در واقع آنچه در دین ما از آن به عنوان مهریه یاد شده چیزی است که موجب مهر و محبت باشد.

 دفاتر اسناد بیشتر از  ۱۴سکه را ثبت نکنند 

در هرحال وضعیت مهریه و مشکلات ناشی از آن در کشور تا بدانجا رسیده که مسئولان مربوطه برای کاهش مشکلات ناشی از آن تمهیداتی می اندیشند اما، به نظر می رسد به رغم تمام این نگرانی ها هنوز این مساله به عنوان یکی از مشکلات اجتماعی در جامعه مطرح است. در واقع با افزایش قیمت سکه و پر رنگ شدن موضوع افزایش تعداد زندانیان مهریه، خبرهایی که حول و حوش مسئله مهریه می گردند، بسیار بیشتر از گذشته شده است. یکی از این خبرها که از سوی قوه قضائیه مطرح شد، مربوط به طرحی بود که طبق آن کسانی که توانایی پرداخت مهریه ندارند به زندان نمی روند.

علاوه بر آن قبل از اعلام این طرح،مجلس طرح۱۱۰ سکه ای شدن را تصویب کرده بود. در آن زمان رئیس ستاد دیه کشور در واکنش به تصویب این طرح گفته بود: باافزایش قیمت سکه، حتی همین۱۱۰ سکه  زیاد است و باید دفاتر اسناد را مجبور کرد که بیشتر از ۱۴ سکه را ثبت نکنند. «طرح دولت برای بیمه کردن مهریه» نیزطرح دیگری است که برای مهار مشکلات ناشی از این موضوع مطرح شده است.

 بیمه مهریه و نبود اعتبار

«بیمه مهریه زنان» یکی از چالش برانگیزترین موضوعات دولت دهم در حوزه زنان بود که تیر سال 91 سر زبان ها افتاد. خرداد سال 92 نیز آخرین پیگیری ها برای به سرانجام رساندن بیمه مهریه صورت گرفت و جلساتی با وزارت دادگستری و یکی از صندوق های بیمه برگزار شد و ستاد دیه نیز از این طرح استقبال کرد اما، به علت تغییر دولت و نبود امکان تامین اعتبار، بیمه مهریه مسکوت باقی ماند.

براساس این طرح، این بیمه نه تنها به سود زندانیان مهریه بود بلکه، زوج می توانست به مرور مبلغی را برای پرداخت مهریه همسرش پس انداز کند. از سوی دیگر مهریه زن نیز ایمن می شد. با توجه به تعداد زیاد مردانی که ناتوان از پرداخت مهریه همسر خود هستند باید راهکارهایی اندیشیده شود که در درجه اول استحکام خانواده ها به هم نخورد و قوانین وضع شده باعث پیوند بیشتر خانواده شود و از طرف دیگر نیز نباید این طور تلقی شود که زندانی کردن باعث حل موضوع مهریه می شود. 

 مهریه و چشم و هم چشمی

یک روانشناس نیز در گفت وگو با آرمان، ضمن بیان این مطلب که دیگر کمتر خانواده ای به مهریه به عنوان پیشکش و هدیه ای از سوی مرد می اندیشد، می گوید: در واقع به دلیل وجود تفاوت سطح طبقات و فرهنگ ها، خانواده ها تصور می کنند مهریه بالا، می تواند تضمینی برای خوشبختی دخترانشان باشد.

بیشتر خانواده ها به دلیل ترس از بدرفتاری و مشکلات احتمالی داماد، از مهریه به عنوان ابزاری برای گرفتن طلاق دخترشان استفاده می کنند. بهروز بیرشک می افزاید: آمارهایی که از طریق قوه قضائیه منتشر می شود نشان از آن دارد که سهم عظیمی از آمار زندانیان مربوط به زندانیان مهریه است. بحث مهریه به دلیل چشم و هم چشمی خانواده ها نسبت به این موضوع سال هاست به معضل در جامعه ما تبدیل شده است. در حال حاضر خیلی از خانواده ها فکر می کنند از این طریق می توانند پشتوانه ای برای دخترانشان ایجاد کنند اما در حقیقت خیلی وقت ها اینگونه نبوده، یعنی گاهی آقایان چنان عرصه زندگی را بر همسرانشان تنگ می کنند که زن عطای مهریه را به لقایش می بخشد فقط برای اینکه از زندگی مشترک خلاصی پیدا کند. بنابراین مهریه به طور کلی تعیین کننده و ضامن سعادت و خوشبختی یک زندگی نیست. او تصریح می کند: برعکس گاهی با مشکلاتی که از همان ابتدا بر سر این موضوع پیش می آید، بیشتر از اینکه مهریه عامل سعادت باشد، مخرب آن است.

 امتیاز دادن برای نگرفتن مهریه

یک حقوقدان در گفت وگو با آرمان می گوید: زنان معمولا به عنوان اهرم فشار برای جلب موافقت همسر یا طلاق تقاضای مطالبه مهریه را مطرح می کنند یا قصد دارند در عین گرفتن طلاق، مهریه را نیز مطالبه کنند. نسرین زالی می افزاید:  به نظر من اگر زن مجبور نباشد برای گرفتن طلاق در دادگاه عسر و حرج خود را ثابت کند بلکه، بتواند همان طور که مرد با پرداخت مهریه همسرش را طلاق می دهد، زن نیز بتواند با بخشیدن مهریه اش طلاق بگیرد ، زنان تقاضای مهریه های سنگین نمی کند بنابراین، می توان مقرراتی را پیش بینی کرد که زن و مرد در صورت ازدواج، قراردادی را در مورد دارایی مشترک تعیین کنند که در صورت جدایی دارایی تقسیم شود.

برخی زنان عنوان می کنند که وقتی به دلیل مهریه و نفقه از ریاست خانواده محروم می شوند، موقعیت شغلی متزلزلی می یابند و مجبور به تمکین هستند، پس چرا از این امتیاز حداکثر استفاده را نکنند. او تاکید می کند: اگر می خواهیم پدیده زندانیان مهریه در جامعه از بین برود می توانیم حقوق زوجین را در زندگی مشترک برابر کنیم و زمانی می توانیم حق مطالبه مهریه های سنگین را از زن بگیریم که به جای آن امتیازهایی به او بدهیم.

منبع خبر: آرمان 

جدید ترین مطالب سایت