فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ورود فاضلاب خام لبنی به سفره‌های زمینی

شهردار منطقه ۱۸ از خروج فاضلاب خام لبنی در زیرگذر الغدیر ضلع جنوبی میدان شیر خبر داد.

هموطن: به گزارش فارس، وحید نوروزی در جمع خبرنگاران گفت:  استقرار صنایع لبنی و تولید فرآورده های شیری در ابتدای بزرگراه 65 متری فتح و در دو محدوده جغرافیایی شهرداری منطقه 18 و 9 واقع شده است.

شهردار منطقه ۱۸ ادامه داد:  به دلیل نوع تولیدات و فسادپذیری بالای شیرخام و محصولات و ضایعات حاصله از روند فعالیت، نظارت بر محصولات و همچنین نحوه امحاء ضایعات و بخصوص پساب حاصل از شستشو و شیر فاسد شده که حجم بسیار قابل توجهی نیز دارد از اصلی ترین شروط ادامه فعالیت در داخل شهر تهران و در مجاورت همسایگان ایشان (مسکونی و صنعتی) است که این منطقه به منظور نظارت کامل و مستمر بر مزاحمت های ناشی از این امر با استناد به رای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها جهت کارخانه شیر ...در کمیسیون بدوی و نهایی شورای  اسلامی شهر تهران، فعالیت واحد مزبور را بخصوص در راه اندازی و فعالیت مداوم سیستم تصفیه فاضلاب، تحت نظارت مستمر اداره محیط زیست ایستان و شهرستان تهران قرار داده و به طور مستمر این موضوع را نظارت می کند.

به گفته شهردار منطقه ۱۸، هم اکنون این کارخانه با نظارت اداره مزبور پساب تصفیه شده را با خط لوله 4 کیلومتری در تقاطع خیابان سعیدآباد با رودخانه کن به محیط پذیرنده رها می کند.

نوروزی با اشاره به استقرار دو کارخانه دیگر شیر .... و بستنی سازی ...  در محدوده شهرداری منطقه 9 و استقرار در بالادست این منطقه، پساب ناشی از فعالیت، به حوزه منطقه 18 وارد می شود و از طریق کانالی اختصاصی از ضلع شمالی میدان شیر و از طریق حشایه فضای سبز زیرگذر بلوار الغدیر و قطع 45 متری زرند و طی خیابان زرند به کانال سجاد وارد می شود.

شهردار منطقه ۱۸ اضافه کرد: پس از اجرای انتقال خط راه آهن به زیرزمین در بلوار 45 متری زرند، احتمالا کانال مزبور مسدود شده و پساب کارخانه ها  در محل فضای سبز راست گرد زیر گذر الغدیر به 45 متری زرند در حجم بالا که متاسفانه تصفیه نشده و خام است  به سطح سواره رو و متعاقبا چاه های جذبی زیرگذر الغئیر جاری می شود که این امر ضمن ایجاد بوی بسیار نامطبوع و زننده که با گذر وسائط نقلیه از روی این نشتی های فاضلاب، نواحی 4 و 5 و 3 این منطقه را متاثر کرده و شکایات بسیار زیادی را باعث شده است. در این راستا این منطقه در شهریور ماه سال 92 با شکافتن محل خروج فاضلاب خام در فضای سبز حاشیه زیرگذر،  متوجه خروج گسترده فاضلاب خام شده  که متاسفانه محل کانال و یا لوله انتقال یکپارچه نبوده و کول گذاری ایجاد شده جهت انتقال فاضلاب باعث نشت و جذب حجم قابل تاملی از فاضلاب خام لبنی که عمق خسارات زیست محیطی آن بر هیچ یک از شهروندان با حداقل اطلاعات زیست محیطی پوشیده نیست، به سفره های آب زیرزمینی می شود.

نوروزی تصریح کرد:  این منطقه به منظور رفع معضل مزبور ضمن اصلاح محل خروج فاضلاب و نصب لوله عمودی در محل، جهت جلوگیری از خروج فاضلاب با صرف هزینه های غیر مرتبط به این منطقه، مانع از خروج فاضلاب شد ولی با توجه به حجم وسیع فاضلاب و عدم توجه مدیران کارخانه به این معضل اساسی، پساب مزبور حجم وسیعی از فضای سبز را پوشانده و از منافذ متعدد دیگر خارج می شود.

شهردار منطقه ۱۸ بیان کرد: با توجه به استقرار شرکت ... در خارج از حوزه منطقه و جهت جلوگیری از استمرار خسارات وارده به خصوص آلودگی گسترده آب های زیرزمینی که لطمات جبران ناپذیری را به منابع محدود آبی شهر وارد می کند این منطقه مکاتبات بسیار و متعددی را با تمامی دستگاه های مسئول (اداره کل حفاظت محیط زیست تهران، شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر، حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، شرکت آب و فاضلاب، اداره برق منطقه ای، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرداری منطقه 9، ستاد محیط زیست و توسعه پایدار و شرکت های شیر  ...و ....) بعمل آورده است.

وی افزود:  با عنایت به عدم پذیرش مسئولیت پساب تصفیه نشده لبنی توسط شرکت پاک و معرفی شرکت پگاه بعنوان مبدأ آلودگی عملا قصد رفع اتهام و همچنین وارد نمودن شهرداری، به رقابت های صنفی خود را داشته که در این راستا این منطقه ضمن برگزاری جلسه مشترک با هر دو شرکت به منظور متوجه نمودن ایشان که این فاضلاب از جانب یکی از این دو شرکت ایجاد و دفع می گردد و مسئولیت مدنی آن برعهده ایشان است، جلسات و بازدیدهای مشترکی را با هر دو شرکت برگزار و با توجه به نداشتن نتیجه مقتضی از طریق شکایت قضائی و اخذ نظر کارشناس رسمی دادگستری موضوع را پیگیری کرد.

شهردار منطقه ۱۸ تصریح گرد: ضمنا با عنایت به اینکه هر دو این شرکت تحت نظارت مستمر اداره حفاظت محیط زیست تهران است، موضوع به این اداره منعکس و به طور مستمر پیگیری می گردد که متاسفانه علی رغم داشتن مسئولیت و ارسال نامه هایی از اداره حفاظت محیط زیست تهران و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران مبنی بر عدم دخالت شهرداری های مناطق در اموری که در حیطه وظایف سازمانی و اختیارات سازمان حفاظت محیط زیست است، ادارات مزبور نه تنها پیگیری موثری در خصوص وظایف قانونی خود نداشته اند، پاسخ مناسبی نیز به درخواست های شهروندان و این منطقه در خصوص جاری شده فاضلاب خام نداده اند که این امر جای بسی تعجب است که در زمانی که کمبود بارندگی و حفظ منابع سالم آب شر در اولویت برنامه های دولت محترم و شهرداری های کشور می باشد چرا مسئولین محیط زیست تهران نسبت به این مهم تا این حد بی اعتنا است.

وی گفت: کارخانه های لبنی که ادعای رعایت بالاترین استانداردهای بهداشتی را داشته و با درج افتخارات خود در این زمینه در تمامی مبادی ارتباطی در جهت جذب حداکثری مخاطب، و فروش بالای محصولات خود از هیچ کوششی فروگذار نیستند، روزانه حجم وسیعی از تولیدات خود را روانه بازار فروش می نمایند، لذا کوتاهی در رعایت استانداردهای تولید و زیست محیطی، عملا شک و شبهه گسترده های را در جوامع مصرف کننده در صحت ادعاهای ایشان ایجاد نموده و این امر باعث ضرر متقابل مصرف کننده و تولیدکننده می گردد که شرح فوق بیانگر بی مبالاتی تولیدکنندگان مزبور است که نه تنها حاضر به پذیرش مسئولیت خروج فاضلاب خام لبنی نبوده، با متهم کردن یکدیگر و عدم پذیرش تعهدات حرفه ای خود و سهل انگاری دستگاه های متولی امر، آبخوان شهر تهران را در این دوره حساس آبی و خسکشالی های پیاپی به طور تاسف برانگیزی آلوده میکندکه این موضوع می تواند خسارت جبران ناپذیری به سلامت شهروندان وارد نماید و بر تمامی فعالیت زحمتکشان عرصه سلامت و صنایع غذایی کشور شک و شبهه وارد نماید که لازم است در این زمینه توسط مسئولین کارخانه های مزبور و متولیان سلامت شهر تهران دقت نظر اساسی اعمال گردد.

شهردار منطقه 18 دربخش دیگر سخنانش با بیان اینکه 23 هکتار بوستان تا پایان سال در این منطقه ساخته می شود، گفت: نام این بوستان مادر است.

وی با تاکید بر افزایش سرانه فضای سبز گفت: تا پایان سال سرانه فضای سبز به 16.44 می رسد.

وی به پیست اسب سواری که در منطقه 18 وجود دارد، اشاره کرد و گفت: این پیست حدود یکصد هکتار است و در شلوغ ترین روزها بیش از 100 نفر هم از آن استفاده نمی کنند. بهتر است که این فضای سبز به منطقه اضافه شود و مذاکرات در این زمینه انجام شده است.

وی در خصوص معادن شن در این منطقه گفت: 3 ماه است که تخلیه هرگونه نخاله را در این منطقه ممنوع کرده ایم و با یک نامه دو خطی می توان این کارخانه را تعطیل کرد.

نوروزی در خصوص بزرگراه شهید بروجردی هم گفت: 80 درصد تملک آن انجام شده و الباقی تملک بزودی انجام می شود و تا پایان مرداد این بزرگراه آماده بهره برداری می شود.

منبع خبر: فارس

جدید ترین مطالب سایت