فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.

بازار سهام

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

شاخص بار دیگر درجا زد

طی معاملات روز گذشته، شاخص کل بار دیگر افت ملایمی را تجربه کرد و با 46 واحد افت (معادل 06/0 درصد) در رقم 73 هزار و 907 واحد ایستاد. به این ترتیب، از ابتدای سال زیان 5/6 درصدی را به ثبت رساند. کاهش نسبی حجم معاملات به وضوح در بازار سهام مشاهده می شود که نشان از عدم تمایل معامله گران برای انجام معاملات جدید است. این امر منجر شده است تا نقدینگی جدیدی وارد بورس نشود؛ همچنین، سهامداران فعلی نیز با توجه به آنکه قیمت ها در سطح متعادلی قرار دارند، تمایلی برای تغییر سبد سهام خود ندارند. در این شرایط، گرچه برخی اخبار و رویدادها در سطح بنگاه های اقتصادی نوساناتی را به بازار اعمال می کنند، اما ثبات در وضعیت کلان اقتصادی اجازه نوسانات شدید در بلندمدت را نخواهد داد.

بازار ارز

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

افت دلار؛ کاهش تقاضا یا سیاست دولت؟

دیروز، هر دلار آمریکا بار دیگر با افت قیمت مواجه شد و با 5 تومان کاهش به قیمت 3 هزار و 105 تومان معامله شد. به این ترتیب، روند رو به کاهش قیمت دلار با نزدیک شدن به کف حمایتی 3100 تومانی کُندتر شد و بازدهی آن از ابتدای سال به کمتر از 3درصد رسید. گرچه سیاست دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز آزاد و مبادله ای همچنان پا بر جا است، اما آنچه منجر به افت قیمت دلار در شرایط فعلی شده است، کاهش تقاضا در بازار است. به عبارت دقیق تر، خوش بینی نسبت به توافقات هسته ای که کاهش قیمت دلار را در پی دارد، منجر به کاهش تقاضا و حالت انتظاری معامله گران شده است. با این حال، افت بیشتر قیمت دلار با توجه به نزدیک شدن به 3100 تومان دشوارتر خواهد بود.

بازار سکه

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

سکه به کف حمایتی نزدیک تر شد

دیروز، هر سکه طرح جدید با افت 3 هزار تومانی به قیمت 945 هزار تومان معامله شد. کاهش ملایم قیمت دلار و همچنین افت قیمت طلا در ساعات آغازین معاملات در آسیا عوامل اصلی کاهش قیمت سکه محسوب می شوند. در این شرایط، ادامه کاهش قیمت دلار با مقاومت جدی رو به رو است که نمی تواند اثر چندانی روی قیمت سکه داشته باشد. از سوی دیگر، وضعیت طلا در بازار جهانی غیرشفاف است و معامله گران آن دچار سردرگمی هستند؛ در یک طرف، عوامل ژئوپلیتیک حضور دارند که تشدید آنها شوک های مثبتی را به قیمت اونس وارد می کند، در حالی که آمارهای اقتصادی به ویژه در آمریکا که اخیرا مثبت هستند، طلا را وارد کانال نزولی می کنند. بنابراین، با توجه به ثبات نسبی دلار می توان انتظار داشت که تغییرات قیمت طلای جهانی بتواند نرخ سکه را در بازار داخل تغییر دهد.

بازار طلای جهانی

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

اونس روی مرز 1300 دلار

در آغاز معاملات هفتگی، طلای جهانی با روند کاهشی معاملات خود را در آسیا آغاز کرد؛ به طوری که در لحظه تنظیم این گزارش به قیمت 1301 دلار معامله می شد. در واقع، نبود اخبار جدید درخصوص تشدید ناآرامی های منطقه ای به ویژه در اوکراین و خاورمیانه منجر شد تا توجه معامله گران بیشتر به سمت عوامل بنیادی نظیر اقتصاد آمریکا و تقاضای فیزیکی شمش طلا جلب شود. بنابراین، رشد تولیدات در پی آخرین آمار اقتصادی آمریکا و همچنین کاهش شدید تقاضای فیزیکی از سوی چین و هند به عنوان بزرگ ترین کشورهای مصرف کننده شمش طلا باعث افت قیمت طلا شد. با این حال، همچنان عوامل ژئوپلیتیک، کف حمایتی 1300 دلار را برای اونس قدرتمند نگه داشته است. روند متعادل قیمت اونس در حالی ادامه می یابد که ممکن است شروع معاملات در بازار نیویورک این روند را تغییر دهد.

بازار اوراق مسکن

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

تغییرات آرام اما صعودی «تسه»ها

طی معاملات روز گذشته، اوراق تسهیلات مسکن فروردین 1392 (تسه9201) با رشد ملایم 6/0 درصدی به قیمت 94 هزار و 717 تومان معامله شدند. به این ترتیب، بازدهی آنها از ابتدای سال به 50 درصد رسید که در میان سایر بازارها بدون رقیب است. امیدواری درخصوص رونق بازار مسکن و همچنین افزایش تقاضا در فصل تابستان به صورت سنتی، مهم ترین عوامل افزایش تقاضا برای این اوراق محسوب می شوند. در این شرایط، وضع برخی قوانین محدودکننده و ایجاد امکاناتی جهت افزایش عرضه «تسه»ها گرچه نتوانسته اند از رشد قیمت آنها جلوگیری کنند، اما روند آنها را کُند کرده اند. رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن باعث افزایش سود واقعی این اوراق از میزان اسمی 14 درصد خواهد شد که معقول بودن دریافت وام از این طریق را زیر سوال می برد.]

بازار نفت

روند کاهشی در بازارهای نفت و طلا

نفت مجددا در کانال کاهشی

در آغاز معاملات هفتگی، هر بشکه نفت خام آمریکا بار دیگر با افت قیمت مواجه شد و در لحظه تنظیم این گزارش به قیمت 2/96دلار معامله می شد. حمله هوایی نیروهای آمریکایی منجر شد تا سد بزرگ موصل عراق، از دست گروه تروریستی داعش خارج شود که این امر احتمال عدم تغییر میزان صادرات عراق را تقویت کرد. همچنین، بازگشایی پایانه نفتی اس سایدر (Es Sider) منجر شد تا میزان صادرات نفت لیبی نیز تقویت شود و به کاهش قیمت نفت برنت منجر شد. درخصوص اوکراین نیز، مقامات این کشور با همتایان روسی خود در حال مذاکره اند که اندکی فضا را آرام تر کرده است. بر این اساس، فروکش هیجانات مربوط به عوامل ژئوپلیتیک باعث توجه بیشتر به عوامل بنیادی شده است که در این رابطه مازاد عرضه بار دیگر نفت را در کانال کاهشی قرار داده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

جدید ترین مطالب سایت